Data publikacji:

Co zamiast chleba? Zdrowe zamienniki pieczywa

Wiele osób nie wyobraża sobie pożywnego śniadania bez obecności pieczywa. Tosty, kanapki, grzanki goszczą na stołach lwiej części Polaków. Niestety, nie każdy chleb jest zdrowy i pożywny – niektóre rodzaje pieczywa są wręcz wrogami zdrowia i szczupłej sylwetki. Co zamiast chleba do przygotowania kanapek wybrać? Mamy kilka zdrowych i pysznych pomysłów!

zamienniki chleba

Co zamiast chleba na diecie?

  1. Pyszny, lecz nie zawsze zdrowy. Co jeść zamiast chleba?
  2. Co zamiast chleba na śniadanie?
  3. Co zamiast chleba? Zdrowe zamienniki pieczywa

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego śniadania, drugiego śniadania i kolacji. Tymczasem, chleb – a już zwłaszcza biały – często bywa niczym innym, jak tylko zapychaczem i źródłem pustych kalorii. Czy można go czymś zastąpić i przygotować ulubione kanapki bez użycia pieczywa? Oczywiście, że tak. Mam dla ciebie 5 propozycji zamienników chleba.

Pyszny, lecz nie zawsze zdrowy. Co jeść zamiast chleba?

Chleb zapisany jest trwale w polskiej tradycji kulinarnej, przez co wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby go zabraknąć w codziennym jadłospisie. Z drugiej strony, wzrasta świadomość dotycząca białego pieczywa, które nie zawiera wielu składników odżywczych, a jedynie przyspiesza przybieranie na wadze. Większość sklepowego pieczywa zawiera również gluten, który może uczulać. Dietetycy od dawna alarmują, że pszenne pieczywo nie jest korzystne dla zdrowia. Biały chleb produkowany jest z pszenicy przetworzonej, nie zawiera witamin i minerałów. Zamiast tego, producenci dodają do niego spulchniacze chemiczne i duże ilości glutenu, aby bułeczki i bochenki były miękkie i bardziej wyrośnięte. 

Warto pamiętać, że białe pieczywo jest niemal całkowicie pozbawione błonnika pokarmowego. Zamiast tego, sięgając po pszenną bułkę, fundujesz sobie szybki skok poziomu cukru we krwi i jego równie prędki spadek. Efekt? Chwilowe zaspokojenie głodu, który lada moment przemieni się w ochotę na kolejną przekąskę. 

Wreszcie – najgorsze konsekwencje jedzenia białego chleba, czyli problemy zdrowotne. Badania wskazują, że częste jedzenie białego pieczywa z mąki oczyszczonej przyczynia się do otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a nawet chorób serca.

Sprawdź także: Siemię lniane - przeciwwskazania.

Co zamiast chleba na śniadanie?

Zdrowszą alternatywą jest pełnoziarniste pieczywo – niestety, jego producenci często nabijają konsumenta w butelkę; popularną praktyką jest barwienie chleba białego, by poprzez inną barwę wydawał się zdrowszy. Kupując ciemny chleb, zwracaj uwagę na jego skład. Jeśli nie znalazł się na opakowaniu, sprzedawca ma obowiązek poinformować cię o składnikach wykorzystanych do wypieku pieczywa.
W takim razie, jakie rodzaje chleba można nazwać zdrowymi? Doskonałym wyborem okaże się chleb razowy żytni wypiekany na zakwasie, który jest źródłem błonnika, minerałów i witamin. Inne rodzaje pieczywa, po które można sięgać z czystym sumieniem, to graham z grubo mielonej mąki czy też chleb orkiszowy.

Najbezpieczniejsze wydaje się samodzielne wypiekanie chleba. Wbrew pozorom, nie jest to trudna sztuka – do przygotowania domowego chleba potrzebujesz zaledwie kilku składników, formy oraz piekarnika. Niestety, tworzenie domowych wypieków wymaga wprawy i czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić. Czemu by więc nie spróbować zamienić pieczywa na coś podobnego, lecz bezpiecznego i szybkiego?

Co zamiast chleba? Zdrowe zamienniki pieczywa

Chleb, nawet ten zdrowy, wcale nie jest obowiązkowym elementem diety. Jeśli nie chcesz lub nie możesz go jeść, z powodzeniem zastąpisz go innymi produktami. Co ciekawe, z ich wykorzystaniem przygotujesz nawet kanapki do pracy, na kolację lub śniadanie. Co jeść zamiast chleba? Oto nasze pomysły!
  • Co zamiast chleba na kolację? Chleb warzywny

Czy wiesz, że do przygotowania chleba nie potrzebujesz ani trochę mąki? Spróbuj zrobić domowy chleb warzywny. Do jego przygotowania doskonale nadają się warzywa takie jak cukinia, bataty, marchew. Wzbogacisz go, dodając do niego zdrowe oleje (np. kokosowy), wybrane nasiona i pestki i ulubione przyprawy.

Jak przygotować chleb warzywny? To proste: wybrane warzywa umyj, obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Wymieszaj je z 3-4 jajkami, ¼ szklanki zdrowego oleju oraz dowolnymi dodatkami. Wszystko połącz, a następnie wyłóż masę do foremki-keksówki. Piecz chleb w 170 stopniach przez godzinę.

  • Chleb czystoziarnisty

Chleb czysto ziarnisty powstaje wyłącznie z samych ziaren oraz orzechów. To kopalnia błonnika i zdrowych tłuszczy. Jest bardzo sycący, a dodatkowo nie odbiega smakiem od standardowego pieczywa. Możesz przygotować go samodzielnie lub znaleźć w naprawdę dobrych piekarniach.

  • Wafle ryżowe
  • Wafle ryżowe mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego mogą pobudzać łaknienie. Nie warto więc obierać ich jako „gwoździa programu” codziennego śniadania, a jedynie jako przekąskę. Dobrze sprawdzą się zarówno z warzywami, serami i wędlinami, jak i z konfiturami czy masłem orzechowym.

    Uwaga: wafle ryżowe nie zawierają wielu kalorii, przez co wiele osób uważa, ze można jeść je bez żadnych ograniczeń. Niestety – w większości przypadków zawierają arsen, który w nadmiarze może poważnie szkodzić. Po ten zamiennik chleba sięgaj bardzo sporadycznie.

  • Omlety i naleśniki
  • Energetyzujące śniadanie oraz przekąskę możesz przygotować ze zwykłego omleta lub naleśnika. Taka baza również idealnie komponuje się z warzywami, serem i wędlinami. Dodatkowo, nasyci cię na naprawdę długie godziny. Do przygotowania takiej przekąski, najlepiej jest stosować mąkę pełnoziarnistą.

    • Cukinia zamiast chleba

    Kochasz grzanki? Spróbuj ich zdrowszego zamiennika, zastępując chleb plastrami cukinii. Połóż na nich ulubione dodatki: ser, inne warzywa, mięso. To świetna propozycja na szybką i lekką kolację, ale również na przekąskę w trakcie dnia!

    • Co zamiast chleba do pracy – chlebek pita
    Chlebek pita, znany z orientalnych restauracji, w prosty sposób możesz przygotować w domowym zaciszu. Do przygotowania pity w wersji fit potrzebujesz 2 szklanek mąki graham, 20 g drożdży świeżych, łyżeczki cukru, ¾ łyżeczki soli, odrobiny oleju i 2/3 szklanki ciepłej wody.

    Przygotuj zaczyn, mieszając drożdże, cukier, 2 łyżki mąki i 1/3 szklanki wody. W tym czasie wymieszaj pozostałą mąkę z solą i olejem. Po 10 minutach wymieszaj zaczyn z mąką i wyrób elastyczne ciasto. Przełóż je do miseczki i zakryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce na godzinę. Po upływie tego czasu, podziel ciasto na 5 części i każdą z nich rozwałkuj na placek. Ułóż placki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie piecz w 230 stopniach Celsjusza przez 5 minut.
    • Co zamiast chleba na śniadanie: wytrawne gofry
    Gofry nie muszą być podawane z polewą czekoladową i owocami. Ich zdrowsza wersja z powodzeniem zastąpi ci chleb. Wystarczy, że pszenną mąkę w cieście na gofry zastąpisz lepszym zamiennikiem, np. mąką gryczaną lub z ciecierzycy.
    Wypróbuj zdrowe zamienniki pieczywa, dzięki którym urozmaicisz swoje śniadania, kolacje i przekąski w pracy.
    Autorka: Joanna Stanuch