Data modyfikacji:

Godzina jazdy rowerem codziennie! [WYZWANIE 30 DNI]

Autor: Joanna Stanuch

Pomogłyście mi wybrać kolejne wyzwanie – tym razem będzie to jazda rowerem godzinę każdego dnia! Wynik głosowania cieszy mnie o tyle, że w ostatnim czasie zakochałam się w jednośladzie na nowo. Zachęcam cię do sprawdzenia, jak miesięczny trening wpłynie na twoje ciało i samopoczucie.

Jazda na rowerze – wpływ na twoje ciało

To jedna z pierwszych aktywności, z jakimi człowiek ma do czynienia. Zwykle zasiadamy na rower już jako dzieci, jednak w dorosłym życiu – zwłaszcza w mieście – łatwo zapomnieć o tym, jak wiele frajdy potrafi przynieść. Najważniejsze znaczenie ma jednak to, jak jazda na rowerze wpływa na stan całego organizmu. Niektóre z efektów mogą cię zaskoczyć.

 • Rower wzmacnia dosłownie całe ciało. To doskonały trening nie tylko dla mięśni nóg, ale i kręgosłupa oraz brzucha.
 • To jedna z najczęściej polecanych form treningu idealnego na odchudzanie. Podobno 40 minut jazdy równa się spaleniu nawet 500 kalorii!
 • Jazda rowerem dotlenia ciało, dzięki jednostajnemu wysiłku. Pojemność płuc sukcesywnie ulega zwiększeniu.
 • Codzienne przejażdżki zmniejszają ryzyko chorób takich jak miażdżyca. Pozwalają skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu.
 • Rower – efekty dla twoich nóg

  Nie da się ukryć, że to one pracują na rowerze najintensywniej. To doskonała forma aktywności dla każdego, kto chce zawalczyć o zgrabne i silne nogi. Najmocniej pracują tu mięsień czworogłowy i dwugłowy. To recepta na smukłe łydki, uda i jędrne pośladki.

  Rower – efekty dla twojego nastroju

  Jak każda aktywność, jazda rowerem wyzwala zastrzyk hormonów szczęścia, dzięki którym po prostu poczujesz się lepiej – zniwelujesz napięcie i stres, staniesz się weselsza. To również świetny trening koncentracji o koordynacji – w końcu ciągle musisz mieć na uwadze to, co przed tobą.

  Jazda na rowerze w okolicznościach przyrody pomoże ci się również wyciszyć i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. To idealna okazja, by pobyć sam na sam ze sobą. Z drugiej strony, warto zaangażować do wyzwania kogoś jeszcze – mamę, przyjaciółkę, partnera. Wspólne przejażdżki naprawdę zbliżają!

  Z rowerem dbasz o środowisko

  Nie bez znaczenia pozostaje i to, że wybierając rower dokładasz swoją cegiełkę do lepszego stanu przyrody. W czasach, gdy niemal każdy z nas wybiera samochód i komunikację, każdy, kolejny rowerzysta jest dla natury ulgą. Nie produkujesz spalin, nie stoisz w korkach, nie masz problemu z parkowaniem. Czego chcieć więcej? Warto wybierać się rowerem do pracy – poza dbałością o przyrodę, zapewnisz sobie porządne pobudzenie z rana.

  Godzina na rowerze przez 30 dni

  Tym razem wyzwanie nie będzie skomplikowane – każdego dnia będę jeździła na rowerze przynajmniej przez godzinę. Jako, że mamy lato, nie powinno być to dla mnie większym kłopotem. Będę wybierała się na przejażdżki w godzinach wieczornych, by uniknąć upałów bądź jeździć rowerem do pracy.

  Zanim wskoczysz na jednoślad…

  Do jazdy rowerem warto się przygotować. Nie wystarczy wyciągnąć zakurzonego jednośladu z szafy! Oto, o czym powinnaś pamiętać:

 • Podstawa to kask. Wierz mi, że może ci on uratować życie. Nawet, jeśli starasz się uważać pamiętaj, że na drodze są również inni ludzie, cod do których należy żywić ograniczone zaufanie. Bez kasku nie ruszaj się absolutnie nigdzie. Jeśli chcesz czuć się pewniej, możesz zainwestować również w ochraniacze na kolana i łokcie.

 • Warto wybrać wygodną do jazdy odzież. Nawet, jeśli jedziesz rowerem do pracy, w której musisz wyglądać elegancko, zawsze możesz po prostu się przebrać.
 • Duże znaczenie ma również obuwie. Powinno zapewniać stabilizację twoim kostkom, jak i dobrze trzymać się pedałów.
 • Jeśli planujesz jeździć po ulicach, warto zapoznać się z sygnałami, które należy dawać innym uczestnikom ruchu.
 • Twój rower powinien być wyposażony w bidon i wygodną sakwę na drobiazgi takie jak portfel i telefon.
 • Gdy jeździsz po zmroku, obowiązkowo odblaski.
 • Pamiętaj, że rower  - tak jak samochód – wymaga regularnych przeglądów. Warto serwisować go choć jeden raz w roku.
 • Jazda na rowerze, a przeciwwskazania

  Czy każdy może jeździć na rowerze bez obaw? Osobiście, nie znam nikogo, komu nie byłoby to zalecane. Znam za to osoby borykające się z nadwagą, a nawet po zabiegach operacyjnych, którym lekarze szczerze polecają jazdę na rowerze – czy to w ramach terapii odchudzającej, czy też regeneracji. Z jazdy na rowerze powinni zrezygnować ci, którzy cierpią na poważne schorzenia stawów, czy kręgosłupa. Do grona przeciwwskazań zalicza się też nieliczne choroby układu krążenia.

  Poza tymi kilkoma przypadkami, w zasadzie nie ma powodów, dla których nie mogłabyś zacząć jeździć. To idealny sport dla każdego – niezależnie, czy masz lat 7, czy 70.

  Przed nami miesiąc intensywnej pracy i frajdy. Za 30 dni wspólnie podsumujemy efekty, jakie dał nam rower. Zaczynamy od zaraz. Powodzenia!

  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  2021-05-12
  To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
  zegarek do biegania dla kobiet

  Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

  2021-03-08
  Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.
  Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  2020-12-01
  Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  biustonosze sportowe dla dużego biustu

  Biustonosze sportowe do dużego biustu

  2020-05-24
  Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.
  jak się ubrać do groty solnej?

  Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

  2020-05-07
  Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.