Safarii w Kenii, egzotyczna Tanzania czy inne kraje Afryki - jeśli czekają cię tropikalne wakacje, musisz pamiętać nie tylko o mocnych filtrach przeciwsłonecznych. Oprócz odmiennej fauny i flory, w tych rejonach mogą występować choroby niespotykane w Europie, np. malaria. Aby w pełni cieszyć się wyjątkowym wyjazdem, sprawdź, jak się przed nią uchronić.
Malarię, zwaną inaczej zimnicą, wywołują gatunki pierwotniaka z rodziny Plasmodium, czyli zarodźce malarii. Choroba ta występuje w strefie klimatu tropikalnego i gorącego. Można się nią zarazić przebywając przede wszystkim w Afryce Subsacharyjskiej i na niektórych wyspach Oceanu Spokojnego. Do krajów szczególnie popularnych wśród turystów, w których występuje zarodziec malarii zaliczane są:
Nie musisz jednak rezygnować z wymarzonych podróży. Wystarczy, że dowiesz się, jak uchronić się przed zarażeniem.
Malarię przenoszą komary. Owad ssąc krew zarażonej osoby lub małpy, zaraża się zarodźcem. Następnie kąsząc zdrową osobę wprowadza pierwotniaki do jej krwi. Już 10 form inwazyjnych (tzw. sporozoitów) wprowadzonych do krwi człowieka wystarczy, aby zachorować. Następnie zarodźce malarii dostają się do erytrocytów (czerwonych krwinek) i niszczą je.
Najczęściej objawami malarii są:
Taka sekwencja objawów malarii powtarza się co dobę, dwie lub trzy - w zależności od gatunku zarodźca. Może też występować nieregularnie. Do wysokiej temperatury mogą dołączyć:
W przypadku inwazji dużej ilości czerwonych krwinek objawy malarii są bardziej nasilone. Taka postać choroby wiąże się z wysoką śmiertelnością. Nawet 20% prawidłowo leczonych pacjentów umiera. Ciężka postać malarii daje objawy takie jak:
Jeśli osoba, która wróciła niedawno z wakacji z krajów, w których występuje malaria, gorączkuje, trzeba podejrzewać u niej zimnicę. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i wykonanie badań krwi. Możliwe jest też wykonanie testów paskowych lub molekularnych. Jednak podstawową metodą jest badanie krwi z rozmazem, aby zobaczyć pasożyty.
Co zrobić, żeby ustrzec się przed zachorowaniem? Podstawą jest wiedza na temat ryzyka zarażenia zarodźcem malarii. Przed podróżą warto sprawdzić, czy w rejonie, do którego zamierzasz się udać, występuje ryzyko zachorowania. Także znajomość dróg przenoszenia pasożyta może ustrzec cię przed chorobą. Wiedząc, że kraj, który odwiedzasz, jest obszarem występowania Plasmodium:
OFF spray na komary i kleszcze MAX 100 ml - 14,69 zł
W przypadku wystąpienia objawów malarii, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne będzie leczenie w specjalistycznych ośrodkach. Tam najszybciej zdiagnozowane zostanie zarażenie zarodźcem malarii, dostępne będą też potrzebne leki. Takimi miejscami są oddziały chorób zakaźnych i kliniki medycyny tropikalnej. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest zastosowanie leków bez nadzoru lekarza. Dotyczy to sytuacji, gdy nie ma dostępu do pomocy lekarskiej. Wiedząc, że może dojść do takiej sytuacji, warto o tym poinformować lekarza udzielającego porady przed podróżą. Wyda on wtedy receptę na potrzebny lek.
Ze względu na to jak ciężko malaria może przebiegać u ciężarnej i jakim zagrożeniem jest zarówno dla mamy, jak i dla dzidziusia, odradza się podróże w rejony występowania zarodźca malarii, kobietom będącym w ciąży. W razie konieczności należy to zgłosić lekarzowi udzielającemu porady, gdyż nie wszystkie leki stosowane do profilaktyki, mogą być przyjmowane przez ciężarne.