Data modyfikacji:

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach? Jak się ich pozbyć?

Przypatrując się swoim paznokciom, możesz wiele dowiedzieć się o swoim stanie zdrowia. Jeśli pojawiają się na nich przebarwienia, a płytka ulega zniekształceniom, w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. To właśnie paznokcie często jako pierwsze sygnalizują, że w organizmie nie wszystko działa tak, jak należy. Dowiedz się, o czym świadczą poszczególne przebarwienia na płytce paznokciowej i jak się z nimi uporać.
przebarwienia na paznokciach

Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?

  1. Przebarwienia na paznokciach – o czym świadczą?
  2. Przebarwienia na paznokciach: zmiana koloru
  3. Choroby paznokci: zmiana powierzchni płytki
  4. Przebarwienia na paznokciach po hybrydzie
  5. Domowe sposoby na przebarwienia na paznokciach
  6. Jak uniknąć zmian na paznokciach?

Przebarwienia na paznokciach to problem bardzo powszechny, a ich przyczyny są najczęściej błahe. Płytka paznokciowa każdego dnia narażona jest na działanie różnego rodzaju detergentów oraz urazy. Wystarczy lekkie uderzenie lub zamiłowanie do czerwonego lakieru, a płytka paznokciowa może wyglądać gorzej.

Mimo to, warto obserwować swoje paznokcie – to właśnie na nich zauważalne są wczesne zmiany, związane z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi. Stan paznokci może świadczyć również o złej diecie, nadmiernym spożyciu używek lub nieprawidłowej pielęgnacji.
Zmiany na paznokciach, które niepokoją najczęściej, wiążą się z odmiennym od naturalnego kolorem płytki paznokciowej. Zdrowy paznokieć powinien być mlecznobiały lub różowawy, z wyraźnym obłączkiem (widoczną częścią korzenia paznokcia u jego podstawy). W takim razie, o czym świadczy zmiana koloru płytki paznokciowej?

  • Żółte paznokcie

Najczęstsze powody tego zabarwienia płytki są błahe – wynika ono np. z malowania paznokci na czerwono, spożywania dużej ilości beta-karotenu, czy palenia papierosów. Zdarza się jednak, że żółta płytka paznokciowa alarmuje grzybicę. Temu schorzeniu dodatkowo będzie towarzyszyć kruchość i łamliwość płytki, łuszczenie skórek okołopaznokciowych, a niejednokrotnie również świąd.

  • Zielone paznokcie

Zielone zabarwienie paznokci może świadczyć o zakażeniu grzybiczym lub nadmiernym kontakcie dłoni z niektórymi detergentami.

  • Czarne paznokcie

Przebarwienia w kolorze czarnym zwykle są skutkiem urazu mechanicznego paznokcia. Wówczas odmienne zabarwienie to nic innego, jak krwiak pod paznokciem. Jeśli jest on duży, a palec po urazie napuchł, konieczna może okazać się ingerencja lekarza, który usunie nagromadzoną pod płytką krew. W takich sytuacjach często niezbędne jest usunięcie paznokcia. Jeśli jednak krwiak po uderzeniu w paznokieć jest niewielki, a opuchlizna nie wystąpiła, po prostu uzbrój się w cierpliwość – uszkodzona płytka musi „zejść” samoistnie.

Przeczytaj także: Pękająca skóra na palcach

Warto mieć się na baczności – czarne plamy pod paznokciem mogą informować również o rozwoju groźnej choroby, jaką jest czerniak. Trudno pomylić go ze zwykłym krwiakiem; ten pierwszy wygląda jak rozlany siniak, podczas gdy rak przyjmuje postać grubej, podłużnej linii.

  • Białe paznokcie

Jasne, wręcz białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o całym szeregu schorzeń. Są typowym objawem bielactwa, łuszczycy, a nawet problemów kardiologicznych. Jeśli jednak zauważysz je na jednym, lub zaledwie kilku paznokciach, możesz przypuszczać, że powstały w wyniku urazu mechanicznego.

Białe zmiany na paznokciu bardzo często okazują się objawami niedoborów witamin i minerałów. Pojawiają się, gdy występuje niedostateczne spożycie białka i cynku. Co ciekawe, białe paznokcie to symptom hiperkalcemii, czyli nadmiernego spożycia wapnia.

Również nierówności na powierzchni paznokci są sygnałem alarmującym, mogącym świadczyć o różnych chorobach. Jednak spokojnie: zanim wpadniesz w panikę, zastanów się, czy nie powstały w wyniku nieodpowiedniego przeprowadzenia zabiegu manicure (np. zbyt agresywnego wycinania skórek) lub urazu paznokcia. W innych wypadkach nierówna powierzchnia paznokcia może mieć związek z problemami zdrowotnymi.

  • Podłużne rowki na płytce paznokciowej świadczą o problemach ze strony układu pokarmowego, bądź są wynikiem naturalnego starzenia się paznokcia.
  • Poprzeczne wgłębienia towarzyszom chorobom, takim jak łuszczyca i egzema, a także schorzeniom neurologicznym.
Manicure hybrydowy cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej trwałości. Wiele kobiet wykonuje go regularnie, nie dając paznokciom „odpocząć”. Należy pamiętać, że płytka paznokciowa – choć jest martwa – narażana stale na działanie chemicznych substancji, może wyglądać niezdrowo. Ciągłe malowanie może wywoływać przebarwienia na paznokciach po hybrydzie, zwłaszcza wtedy, gdy zwykle decydujesz się na lakiery w mocnych kolorach.

Co zrobić? To proste – aby uniknąć zmian na paznokciach, raz na jakiś czas zafunduj im 1-2 tygodnie odpoczynku od lakieru. W tym czasie skup się na intensywnej pielęgnacji płytki.
Żółtych, pomarańczowych i czerwonawych przebarwień, powstałych wskutek częstego malowania czy kontaktu z innymi substancjami, na szczęście można łatwo się pozbyć. Aby to zrobić, przygotuj dla swoich paznokci rozjaśniającą kurację.

  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej wymieszaj z ciepłą wodą. Papkę nanieś na oczyszczone paznokcie i delikatnie wetrzyj. Zmyj po 20 minutach.
  • Paznokcie wybielisz, smarując je mieszanką soku z cytryny i wody utlenionej.
  • Innym sposobem na rozjaśnienie paznokci jest smarowanie ich wybielającą pastą do zębów.
  • Choć zabrzmi to dziwnie, znakomitym sposobem na pozbycie się przebarwień na paznokciach jest moczenie ich w wodzie z tabletką do czyszczenia protez zębowych.
Nawet, jeśli jesteś zdrowa jak ryba, pamiętaj, że paznokcie wymagają szczególnej troski (i nie mowa tu wyłącznie o malowaniu). Przestrzegaj kilku zasad po to, by uniknąć nieestetycznych przebarwień.

  • Nie obgryzaj paznokci i nie zdzieraj skórek. To jedne z głównych powodów trwałego uszkodzenia macierzy paznokcia, która przekłada się na jego nieodpowiedni wzrost.
  • Przed nałożeniem lakierów kolorowych zawsze stosuj odżywki, które odseparują płytkę od składników barwiących. Jeśli malujesz paznokcie hybrydami, wybieraj dobre jakościowo lakiery, rekomendowane przez manicurzystki.
  • Podczas prac domowych używaj rękawic, które ochronią dłonie przed działaniem detergentów. Środki myjące nie tylko osłabiają płytkę, ale mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień.
  • Pamiętaj o zdrowej diecie – ta bogata w witaminę A, wapń, krzem i cynk doskonale wpłynie na wygląd płytki paznokciowej.