Data modyfikacji:

Typy otyłości

Autor: Paulina

Otyłość to efekt wielu czynników - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Każdy jej rodzaj pojawia się z innego powodu i dla każdego jest inna metoda leczenia. Nie opierają się one tylko na umiarkowaniu w jedzeniu i piciu. Nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów? Przeczytaj i dowiedz się, jaka jest przyczyna.

Parę lat temu otyłość została wpisana na listę chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że stała się ona poważnym problemem, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Wyróżnia się dwa podstawowe typy otyłości. Na nich opiera się cała kategoryzacja. Uwarunkowane są hormonalnie i genetycznie.

Gruszka

Wśród kobiet najpowszechniejszy jest tzw. efekt gruszki. Właściwa nazwa to otyłość pośladkowo-udowa (gynoidalna). Jak sama nazwa wskazuje, mamy z ną do czynienia, kiedy większość tkanki tłuszczowej odkłada się na pośladkach, udach oraz w biodrach. Nie lokuje się ona za to w jamie brzusznej. Jest to raczej domeną tęgich mężczyzn. U kobiet do tego stanu dochodzi najczęściej w okresie pomenopauzalnym, kiedy to następuje zatrzymanie produkcji hormonów żeńskich przez jajniki.

Jabłko

Otyłość typu "jabłko" (androidalna) występuje najczęściej u mężczyzn. Charakteryzuje się ona tym, że tkanka odkłada się w jamie brzusznej oraz jej okolicach. Z tego powodu nazywana jest nadwagą wisceralną lub brzuszną. Osoby dotknięte tym schorzeniem są bardziej narażone na problemy metaboliczne nadciśnienia tętniczego. Często towarzyszy temu choroba wieńcowa, cukrzyca oraz inne dolegliwości układu krążenia.

Na grafice: 1. Odżywianie dla zdrowia, 48,76 zł

Dokonaj rozpoznania przed leczeniem

Aby prawidłowo dostosować dietę oraz terapię odchudzającą, należy wiedzieć, z jaką dolegliwością się zmagamy. Różne typy otyłości leczy się rozmaitymi sposobami. Można posłużyć się przy tym prostą aplikacją - kalkulatorem WHR (ang. Waste-Hip Ratio), liczącym stosunek obwodu talii do bioder. Talię mierzymy w miejscu pomiędzy dolnym brzegiem żeber, a górną częścią kości biodrowej, czyli w najwęższym jej punkcie. Biodra należy zmierzyć w miejscu, w którym są one najszersze. Wyliczone w centymetrach parametry dzieli się - obwód talii przez obwód bioder. Wynik pokazuje nasz wskaźnik WHR.

Jak prawidłowo mierzyć obwody? Sprawdź w naszym artykule - KLIK.

Kobieta a mężczyzna

Jeśli u kobiet wskaźnik WHR jest wyższy lub równy 0,8, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Jeżeli jest niższy niż podana wartość, jest to nadwaga udowo-pośladkowa. W przypadku mężczyzn wynik graniczny wynosi 1,0. Powyżej tej wartości zmagamy się z otyłością wisceralną. Właściwe rozpoznanie pozwala przedsięwziąć skuteczne działania: prawidłowo dobrać dietę oraz zestaw ćwiczeń. Warto zajrzeć również do specjalnych poradników oraz skonsultować się z dietetykiem.