Data modyfikacji:

Trening pliometryczny – na czym polega?

Autor: Sylwia Stwora

Czujesz, że Twoim mięśniom brakuje mocy? Jesteś niezadowolony ze swojej sprawności ogólnej i koordynacji ruchowej? A może jesteś lekkoatletą, trenujesz siatkówkę, boks, piłkę nożną czy inny sport, gdzie skoczność i szybkość są niezwykle ważnymi elementami? Niezależnie od potrzeb, powinieneś postawić na trening pliometryczny.

Za skomplikowanie brzmiącą nazwą, zamiennie stosowaną z treningiem siły eksplozywnej, kryją się zajęcia oparte na ćwiczeniach skocznościowych oraz rzucaniu piłką, zwykle lekarską. Oprócz własnej masy ciała, piłka jest też wykorzystywana jako obciążenie. Ruch pliometryczny bazuje na trzech fazach. Pierwsza to ruch ekscentryczny, czyli gwałtowne i szybkie wydłużenie mięśnia ponad jego długość spoczynkową, w trakcie wytwarza się i magazynuje energia. Wówczas dochodzi do tzw. odruchu miotycznego, czyli procesu obronnego mającego zapobiec nadmiernemu naciągnięciu mięśnia, a tym samym uniknięciu kontuzji. Druga faza to przechodzenie od rozciągnięcia do skurczu, a trzecia – koncentryczna – polega na skurczu mięśnia.

Trening pliometryczny polega na dynamicznym wykonywaniu określonej ilości powtórzeń wybranej liczby ćwiczeń przez konkretną ilość serii, między którymi należy zachować 1-2 minut przerwy. Przykładowo, ciągle wykonujesz 8 ćwiczeń, powtarzając każde 6-10 razy. Trening zawiera np. 2-5 serii. Alternatywnie możesz zamiast ilości powtórzeń wprowadzić ograniczenie czasowe.

Stawiając na trening pliometryczny wzmacniasz siłę nóg oraz mięśni ogólnie, poprawiasz swoją skoczność i szybkość, zyskujesz lepszą równowagę i ogólną sprawność organizmu. Dodatkową korzyścią uzupełnienia swojej codziennej aktywności fizycznej o trening siły eksplozywnej jest możliwość zredukowania poziomu tkanki tłuszczowej, kontrolowanie wagi czy zmniejszenie podatności na kontuzje.

Ponieważ trening pliometryczny wiąże się z intensywnym wysiłkiem powinno się go wykonywać 1-2 razy w tygodniu, zachowując przynajmniej 24-godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi zajęciami. Ważna jest systematyczność. Unikaj łączenia treningu plymetrycznego z ćwiczeniami siłowymi.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.