Data modyfikacji:

Trądzik. Jak się go pozbyć?

Autor: Marcin Szewczyk

Charakterystyczne zmiany na skórze wyglądają nieestetycznie i mogą człowieka wpędzić w trwałe kompleksy. Jak walczyć z trądzikiem?

Dieta

Jesteś tym, co jesz. Leczenie trądziku zacznijmy więc od przyjrzenia się naszej diecie i trybowi życia. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć tłuste, smażone potrawy, sztuczne soki i słodycze. Silnie trądzikotwórczo działają również syntetyczne aromaty (określane niekiedy jako identyczne z naturalnymi) i konserwanty. Unikajmy też tytoniu – na skórę negatywnie wpływa zarówno palenie czynne, jak i bierne, powinniśmy więc unikać zadymionych pomieszczeń.

Domowy sposoby i środki bez recepty

Toniki, maści, kremy, maseczki… Półki sklepów i aptek uginają się od preparatów do cery trądzikowej. Ważne jest, aby zmian nie drażnić, nie wyciskać i nie rozdrapywać. Przynieść to może bowiem skutek odwrotny do zamierzonego – dolegliwości się nasilą lub dojdzie do zakażenia.

Leczenie trądziku możemy też rozpocząć metodami domowymi. Pomóc może picie drożdży (raz dziennie 1/4 kostki drożdży rozpuszczone w ciepłym mleku). Cera trądzikowa może być też przemywana sokiem z aloesu lub jego wodnym roztworem.

Wizyta u dermatologa

Jeżeli ogólnodostępne preparaty nie przynoszą efektu, powinniśmy udać się do dermatologa, który obejrzy cerę i przepisze odpowiedni preparat. Najczęściej stosowane jest leczenie zewnętrzne, czasami w połączeniu z preparatami stosowanymi doustnie. W walce z trądzikiem podaje się zazwyczaj antybiotyki (tetracyklina, erytromycyna, minocyklina czy klindamycyna). Niestety, na  widoczne rezultaty przy tej formie terapii często trzeba czekać wiele tygodni, a nawet miesięcy.

materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2021-08-05
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

Depilacja IPL w domu. Jak często, jakie efekty i czy warto?

2021-08-03
Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosie...
Krem do twarzy  UV

Krem z filtrem UV do twarzy. Jaki kupić?

2021-06-17
Szkodliwość promieni słonecznych to problem powszechnie znany, dlatego krem z filtrem UV to must have każdej kosmetyczki. Zdaniem specjalistów kosmetyk tego typu należy aplikować na twarz przez cały rok, a nie wyłącznie podczas wakacyjnych miesięcy. Z podwyższonym indeksem UV możemy mieć do czynienia nawet w grudniu lub styczniu. Z tego powodu tak ważny jest zakup kremu z filtrem UV, który najlepiej wpisze się w potrzeby naszej skóry. Nie wiesz, na jaki kosmetyk się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o codzienną ochronę przed słońcem.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...