Większość kobiet zmaga się z opuchlizną wodną. Zdrowa dziewczyna doświadcza jej nawet kilka razy w miesiącu, najczęściej podczas cyklu menstruacyjnego. Problemy z obrzękami to nie tylko tak błahe przypadłości jak cellulit wodny. Niekiedy sprawiają ogromny ból czy utrudniają poruszanie się (w szczególności, gdy zaatakowane zostają nogi). Rano bez trudu ubrałaś ulubione spodnie, a wieczorem ledwo przeciągasz nogawki przez kostki. Chciałabyś wiedzieć, co zrobić z nadmiarem wody w organizmie?
Opuchlizna wodna ma różne przyczyny. Najlepszym sposobem na walkę z obrzękami jest ustalenie ich etiologii. Najczęstsze powody odkładania się wody w organizmie to:
Nawet jeżeli przyjmiemy, że obrzęki są wpisane w fizjologię kobiety, to stanowczo nie należy ich ignorować. Gdy zaczną się nasilać (wzrośnie ich częstotliwość), koniecznie zareaguj: udaj się do lekarza, który przeprowadzi stosowne badania i ustali ich przyczynę. W międzyczasie możesz sama wdrożyć profilaktykę przeciwobrzękową oraz stosować sprawdzone sposoby łagodzenia obrzmienia, gdy już wystąpi.
Nadmiar sodu w diecie powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Spróbuj stopniowo ograniczać ilość tego składnika w swojej diecie. Zacznij od wykluczenia soli.
Pijąc mało wody, doprowadzasz do odwodnienia organizmu. Reakcją na to będzie gromadzenie jej na zapas. Wypijaj przynajmniej dwa litry wody dziennie: zadbasz o odpowiednie nawodnienie i dodatkowo będziesz oczyszczać organizm z toksyn.
Produkty o działaniu moczopędnym pomagają usuwać nadmiar wody z ciała. Dwie szklanki naparu z pokrzywy pomoże zwalczyć obrzęki (działa również profilaktycznie), a dodatkowo odżywi Twoją skórę, włosy i paznokcie.
Stanie i siedzenie powodują nacisk na naczynia krwionośne, przez co upośledzane jest odprowadzanie płynu z kończyn dolnych. Twoja praca wymaga od Ciebie spędzania kilku godzin za biurkiem? Zmieniaj pozycję, wykonuj specjalne "ćwiczenia biurowe" na poprawę krążenia, co jakiś czas wstań i w ramach przerwy przejdź się przez 5-10 minut.
Każda z nas to robi. Tak jest wygodniej i nie ma co ukrywać - wyglądamy wtedy świetnie. Zakładanie nogi na nogę jest bardzo niezdrowe. Podobnie jak samo siedzenie, również prowadzi do zaburzenia odprowadzania płynów.
Ciasne spodnie i skarpetki również blokuj transport wody. Przyjrzyj się swoim kostkom po całym dniu spędzonym w rurkach. Zadbaj również o wygodne buty. Za małe bądź za wąskie szpilki także zwiększają ryzyko obrzęków.
Rajstopy uciskowe uwzględniają najważniejsze strefy kompresji wpływające na poprawę krążenia. Dzięki temu przetrwasz nawet najdłuższy dzień na obcasach bez obrzęków. Więcej pożytecznych informacji dotyczących rajstop i pończoch uciskowych znajdziesz TUTAJ.
Aktywność fizyczna wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Ponadto pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Jednym ze sposobów na opuchnięte nogi jest uniesienie ich powyżej poziomu serca. Ściągnij buty i skarpetki, ubierz luźny strój i połóż się wygodnie z nogami uniesionymi do góry. W ten sposób przyniesiesz im ulgę po całym dniu.
Zaopatrz się w specjalny żel (dostępne bez recepty) z wyciągiem z kasztanowca i diosminą. Preparaty te wzmacniają ścianki żył oraz łagodzą uczucie ciężkości. Nie rozmazuj ich po skórze. Jeżeli chcesz, żeby zadziałały jeszcze skuteczniej, to wykonaj w trakcie aplikacji masaż, kierując się od stóp do góry.