Data publikacji:

Domowe sposoby na kaszel – naturalne i sprawdzone

Nie daje spać, odbiera energię i pogarsza samopoczucie. Z kaszlem miał do czynienia każdy – to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Choć jest to reakcja obronna, którą po prostu trzeba przeczekać, istnieje kilka sposobów na ulżenie sobie w dyskomforcie i jej złagodzenie. Poznaj proste domowe sposoby na kaszel, dzięki którym poczujesz się lepiej.
domowe sposoby na kaszel

Co na kaszel? Domowe metody

  1. Uporczywy kaszel – skąd się bierze?
  2. Kaszel suchy czy mokry? Jak go rozpoznać?
  3. Domowe sposoby na kaszel
  4. Co na kaszel? Naturalne domowe syropy
  5. Zioła – naturalny sposób na kaszel
  6. Kiedy zgłosić się do lekarza?
  7. Co na kaszel? Walcz z nim samodzielnie

Na początku warto zrozumieć, dlaczego kaszel jest reakcją ważną i potrzebną. W istocie jest on zachowaniem obronnym, polegającym na usuwaniu wydzieliny i zarazem groźnych dla zdrowia i życia bakterii z układu oddechowego. Gdyby kaszel podczas infekcji nie wystąpił, układ oddechowy  byłby narażony na bardzo poważne dolegliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że kaszel - suchy czy mokry - skutecznie odbiera energię, utrudnia sen, mowę i negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Jednak w odróżnieniu od kataru, nie musi trwać “siedmiu dni lub tygodnia” - wiele zależy od tego, jakie kroki podejmiesz, gdy infekcja już się pojawi.

Choć pozornie różnica jest prosta, rozróżnienie kaszlu mokrego stale stanowi problem. Tymczasem jego rozpoznanie znacznie ułatwi wybór środków, które zniwelują problem.

Kaszel mokry rozpoznamy po dużej ilości wykrztuszanej wydzieliny - gęstej, lepkiej, o żółtym lub białym zabarwieniu. Podczas kasłania słyszymy “bulgotanie”. Powszechnie sądzi się, że kaszel mokry przebiega o wiele łagodniej i co ważne - korzystniej dla układu oddechowego, bowiem szkodliwe bakterie są usuwane szybciej i łatwiej.


Przeczytaj także: Domowy syrop z marchwi na uporczywy kaszel (PRZEPIS)


Kaszel suchy jest bardziej męczący dla chorego - zwykle nie towarzyszy mu duża ilość wydzieliny, za to występuje uczucie podrażnienia w okolicach tchawicy. Ten typ kaszlu występuje na początku infekcji, ale także przy astmie, a także podczas niewydolności serca. Leczenie polega na podawaniu środków, które wzmagają produkcję wydzieliny, co jednocześnie zmienia kaszel suchy w postać mokrą.

Z kaszlem nie zawsze trzeba udawać się do lekarza. Jeśli dolegliwościom nie towarzyszy gorączka i bardzo złe samopoczucie, możesz spróbować pozbyć się go samodzielnie. Pomogą ci proste, domowe sposoby na kaszel.

  • Co na suchy kaszel? Nawilżaj powietrze

Należy pamiętać, że nawilżanie powietrza ma ogromne znaczenie dla skrócenia zmagań z kaszlem. Problem nasila się, gdy powietrze jest ciepłe i suche, dlatego warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Ten patent będzie korzystny przez cały rok - także wtedy, gdy jesteś całkiem zdrowy.
 
Nawilżacz powietrza ma nie tylko świetny wpływ na drogi oddechowe. Znakomicie odżywia wszystkie śluzówki ludzkiego ciała, w tym głównie oczy. Dzięki nawilżaczowi powietrza zapomnisz również o przesuszonej skórze – problemie, który często pojawia się w okresie grzewczym.
Jeśli nie chcesz inwestować w nawilżacz, możesz go zrobić samodzielnie - wystarczy, że w niewielkim akwarium z wodą umieścisz nieco kamieni, piasku i zasadzisz w nim wodne rośliny. Z akwarium będzie unosiła się para wodna, która doskonale wpływa na ludzki układ oddechowy. Prosty nawilżacz przygotujesz także za pomocą zwykłego naczynia z gorącą, parującą wodą, ustawionego w pokoju.

  • Staromodne bańki

Ten “babciny” patent doskonale sprawdza się podczas chorób. Choć nie można oczekiwać, że całkowicie zwalczą infekcję, bańki z pewnością poprawiają krążenie, a tym samym zmobilizują organizm do walki z chorobą. Aby wspomóc usuwanie kaszlu, stawiaj je na plecach i klatce piersiowej.

  • Domowe inhalacje

Tzw. parówki nie tylko doskonale wpłyną na stan twojej cery, ale i ukoją śluzówkę nosa oraz zmniejszą napady kaszlu. Do ich przygotowania będą ci potrzebne: niewielki garnek z gorącą, parującą wodą, olejek eteryczny (np. eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy) i ręcznik. Wlej 4-5 kropli olejku do garnka z wodą, pochyl się nad nim, po czym nakryj głowę ręcznikiem. Już 5-10 minut takiej inhalacji przyniesie znaczną ulgę.

  • Syropy na kaszel suchy i mokry bez recepty

Z kaszlem możesz walczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty. Syropy i tabletki na kaszel należy stosować nie później, niż na 3-4 godziny przed snem. Mają najczęściej działanie wykrztuśne, dlatego mogą powodować kaszel w nocy. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leku na kaszel zawsze dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

  • Suchy kaszel u dziecka – naturalne olejki

Jeśli twoja pociecha boryka się z suchym kaszlem, sięgnij po olejek kamforowy lub eukaliptusowy. Substancje te naniesione na klatkę piersiową działają rozgrzewająco i ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Ten sposób zaleca się stosować u dzieci po 5. roku życia. W internetowych aptekach znajdziesz również wygodne w użyciu rozgrzewające maści.

  • Przyprawy na suchy i mokry kaszel

Czy wiesz, że niektóre z przypraw mogą przydać ci się do walki z trudnym kaszlem? Warto zaopatrzyć się w imbir lub goździki, które nie tylko polepszą smak herbaty, ale i wspomogą organizm w walce z przeziębieniem.

  • Spanie w odpowiedniej pozycji

Podczas przeziębienia zadbaj o to, by spać z głową umieszczoną nieco wyżej. Dzięki dodatkowej poduszce ułatwisz odkrztuszanie wydzieliny w nocy.

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka prostych przepisów na syropy, które sprawdzą się zarówno w suchym, jak i mokrym kaszlu. Przygotowane z naturalnych składników nie tylko przyniosą ci ulgę, ale również dostarczą witamin i minerałów koniecznych dla wzmocnienia organizmu w chorobie.

  • Syrop z cebuli

Choć niewiele osób lubi jego smak, trzeba przyznać, że syrop cebulowy to jeden z najlepszych domowych sposobów na przeziębienie. Jego przygotowanie jest banalnie proste – robi się praktycznie „sam”. To znakomity syrop na kaszel suchy i mokry, a zarazem naturalny lek, który dostarczy ci wielu składników odżywczych podczas infekcji.

Potrzebujesz:
  • 3 cebule,
  • ½ szklanki cukru.

Przygotowanie:

Cebule należy obrać i drobno pokroić. Przełożyć je do słoika i zasypać. Zostawić w ciepłym miejscu przez 1-2 dni, aż cebula puści soki. Tak powstały syrop z cebuli stosować 3 razy dziennie, po 1 łyżce.

  • Syrop z buraka

Burak to prawdziwe bogactwo witamin. Jest znany jako domowy sposób na przeziębienie, ponieważ znakomicie wspomaga odporność i uzupełnia niedobory. Syrop buraczany przygotujesz niemal identycznie, jak cebulowy.

Potrzebujesz:

  • 1 dużego buraka ćwikłowego,
  • ½ szklanki cukru.

Przygotowanie:

Buraka  należy umyć, obrać i pokroić w kostkę. Umieszczamy go w słoiku i zasypujemy cukrem. Po jednym dniu buraczany syrop jest gotowy do spożycia. Najlepiej stosować go 2 razy dziennie, po 1 łyżce.

  • Syrop czosnkowo-cytrynowy

Czosnek to naturalny antybiotyk, zaś cytryna to źródło cennej witaminy C, niezastąpionej w walce z kaszlem. Ten syrop nie tylko uśmierzy kasłanie, ale i pomoże w innych dolegliwościach - to znany domowy sposób na ból gardła.

Potrzebujesz:
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 cytryny,
  • 3 łyżki miodu,
  • 2 szklanki wody.

Przygotowanie:

Czosnek należy obrać i przecisnąć przez praskę, w naczyniu zmieszać go z sokiem z dwóch cytryn. Dodać miód i dwie szklanki przegotowanej wody. Syrop jest gotowy do spożycia po upływie dwóch dni. Sięgaj po 3 łyżki w ciągu dnia.

Picie niektórych gatunków ziół może wspomóc leczenie infekcji i pozbywanie się kaszlu. Znanym środkiem na kaszel mokry i suchy jest czystek, z którego można przygotować napar. Czystek nadaje się również do płukania bolącego gardła.

Do innych ziół działających przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo można zaliczyć rumianek, miętę oraz pokrzywę.
Domowe sposoby na kaszel okażą się skuteczne w przypadku standardowego przeziębienia. Jeśli problem jest poważniejszy, mogą okazać się niewystarczające. Gdy kaszel nie ustaje mimo leczenia domowego lub, co gorsza, pogłębia się, należy zgłosić się do lekarza – mogło bowiem dojść do zapalenia oskrzeli lub płuc. Tym dolegliwościom niemal zawsze towarzyszy podwyższona temperatura i ogólne rozbicie, więc trudno je przeoczyć.

Wiesz już, że kaszel jest naturalną i potrzebną reakcją organizmu na infekcję. W przypadku zwykłego przeziębienia, prędzej czy później powinien minąć samoistnie, jednak aby przyspieszyć proces leczenia, warto sięgnąć po proste domowe metody walki z kasłaniem. Pamiętaj jednak, że jeśli domowe metody nie przyniosą rezultatu, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.