Już nawet krótki kontakt ze smogiem może wywołać zapalenie spojówek i podrażnienie krtani i tchawicy u osób zdrowych. Natomiast długotrwały kontakt ze smogiem, może być przyczyną rozwinięcia się procesu nowotworowego, w tym nowotworów złośliwych: raka płuc, przełyku, krtani, gardła, nerek czy zatok.
Niektóre substancje zawarte w smogu, mają zdolność do przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych. Oznacza to, że mogą rozprzestrzeniać się drogą krwionośną po całym organizmie.
Smog przyczynia się także do rozwinięcia się obturacyjnej choroby płuc (POCHP) i zaostrzenia się astmy oskrzelowej.
Unikaj wychodzenia z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Na spacery wybieraj się poza miasto, w zalesione tereny. Oddychaj przez nos. To twój naturalny filtr, który zatrzymuje część zanieczyszczeń.
Zadbaj o powietrze w swoim domu. Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza i zielone rośliny. Nie wietrz pomieszczeń, jeśli jakość powietrza na zewnątrz jest fatalna. Przy wyborze oczyszczacza, zwróć uwagę na jego parametry – powinien mieć filtry HEPA H13 i węglowe. Zostawiaj włączony oczyszczacz, kiedy wychodzisz z domu. Dzięki temu, po powrocie będziesz mogła oddychać powietrzem bardzo dobrej jakości. Oczyszczacz ustaw w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go w sypialni.
Pamiętaj także o zdrowej diecie, bogatej w kwasy omega-3, witaminy z grupy B, C i E i brokuły, które posiadają właściwości przeciwutleniające.
Oddychanie przez maskę antysmogową jest nieco trudniejsze niż oddychanie bez niej. Maski nie nadają się dla osób, które mają osłabione mięśnie oddechowe. Osoby starsze powinny skonsultować zakup maski przeciwsmogowej z internistą.