Data publikacji:

Jak pozbyć się rozstępów? Oto najlepsze metody

Ma je mnóstwo kobiet, jednak niewiele czuje się z nimi dobrze. Rozstępy to defekt estetyczny, który zniechęca do odsłaniania ciała. Wbrew pozorom, pojawiają się one nie tylko u kobiet plus size – bardzo często skarżą się na nie szczupłe i młode dziewczyny. Jak pozbyć się rozstępów i jak zapobiec powstawaniu nowych?

jak pozbyć się rozstępów

Rozstępy – jak się pozbyć?

  1. Jak wyglądają rozstępy?
  2. Rozstępy – przyczyny powstawania
  3. Rozstępy – jak rozpoznać je wcześnie?
  4. Mit: rozstępów można pozbyć się łatwo
  5. Dermatologiczne zabiegi na rozstępy
  6. Rozstępy na nogach i plecach. Czy to normalne?
  7. Co na rozstępy? Sposoby zapobiegania
  8. Jak się pozbyć rozstępów? Domowe metody
  9. Najlepsze kremy na rozstępy – ranking
  10. A może maść na rozstępy?
  11. Co na rozstępy? Reaguj szybko
To nic innego, jak wrzecionowate, podłużne pasma pomarszczonej skóry, które powstały wskutek zbyt szybkiego rozciągania tkanki. Najczęściej występują na brzuchu, udach, piersiach czy ramionach. W początkowej fazie zauważamy fioletowe lub różowe zabarwienie rozstępów, z czasem blednące, by przejść do barwy perłowej. Warto pamiętać, że im rozstępy są „młodsze”, tym łatwiej się ich pozbyć.

Powodów powstawania rozstępów jest naprawdę wiele. Do najczęstszych zaliczamy ciążę (rozstępy po ciąży występują aż u ok. 70% ciężarnych), gwałtowne zmiany fizyczne w okresie dojrzewania (w tym wzrost piersi i poszerzenie bioder u dziewcząt). Warto nadmienić, że rozstępy występują 2,5 razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Do innych, rzadszych przyczyn powstawania rozstępów, zalicza się:
  • schorzenia endokrynologiczne (nadmiar kortyzolu),
  • miejscowe stosowanie leków kortykosteroidowych,
  • szybki przyrost masy ciała,
  • przyrost masy mięśniowej (np. u kulturystów),
  • menopauza,
  • wrodzona kruchość włókien kolagenowych,
  • dieta uboga w białko, witaminy i minerały,
  • predyspozycje genetyczne.
Wiele osób przyznaje, że zapowiedzią „pękania” skóry jest jej wcześniejsze, delikatne swędzenie. Zaraz po nim następuje pierwsza faza powstawania rozstępów (faza zapalna), gdy przez ok. 6 miesięcy na skórze zauważamy sinoczerwone zmiany. To najlepszy czas, aby stosować zabiegi dermatologiczne na zmniejszenie blizn oraz kremy na rozstępy. Faza druga (bliznowacenie) to pozorne rozjaśnianie się zmian, skutkujące powstaniem perłowej, pomarszczonej blizny, mogącej być odrobinę zapadniętą lub wypukłą, ponad powierzchnię skóry. W tej fazie zmniejszenie blizn kremami na rozstępy jest już praktycznie niemożliwe, zaś zabiegi dermatologiczne przynoszą znacznie gorsze skutki.

Gdy już wiesz, że rozstępy to nic innego, jak blizny, z pewnością łatwiej będzie zrozumieć, że ich usunięcie nie należy do najprostszych zadań. Rozstęp to trwałe uszkodzenie skóry, a tkanka, która uzupełni ubytek, nigdy nie będzie taka sama jak te, które ją okalają. Rozstępom najlepiej zapobiegać; gdy już się zdążą pojawić, walka z nimi może być naprawdę żmudna.


Przeczytaj także: Kwas migdałowy - efekty, działanie, polecane kosmetyki

Stare, białe rozstępy można usunąć tylko za pomocą specjalistycznych zabiegów. Dermatolog może zastosować jedną z metod, które zmniejszają widoczność blizn, w tym:
  • mezoterapię,
  • radioterapię,
  • laseroterapię,
  • mikrodermabrazję,
  • peelingi chemiczne (kwas glikolowy, salicylowy, pirogronowy),
  • leczenie farmakologiczne (miejscowe retinoidy – pochodne witaminy A),
  • chirurgiczne wycięcie rozstępów.

Lekarz dobiera metodę indywidualnie do stadium rozstępów, ich wielkości i umiejscowienia. Warto dodać, że żaden z zabiegów nie zagwarantuje usunięcia rozstępów za pierwszym razem. Walka z bliznami wymaga co najmniej kilku wizyt w gabinecie dermatologicznym.

O ile rozstępy na brzuchu, biodrach czy udach wśród kobiet są bardzo popularne, o tyle blizny występujące w innych miejscach często wywołują zaciekawienie. Skąd biorą się rozstępy na plecach, nogach czy ramionach? To bardzo proste – blizny powstają wskutek rozciągania skóry, które następuje podczas wzrostu ciała. Rozstępów można więc nabawić się w okresie dojrzewania, ale także wtedy, gdy intensywnie trenujesz na siłowni i zwiększysz swoją masę mięśniową.

Pamiętajmy, że jeśli rozstępy dotyczyły innych osób w twojej rodzinie, ich całkowite uniknięcie nie będzie proste. Także rozstępy po ciąży to problem, przed którym całkowicie nie da się uciec. Możesz jednak zminimalizować prawdopodobieństwo ich pojawienia się poprzez kilka przyzwyczajeń.

  • Zdrowa dieta – dostarczaj organizmowi składników odżywczych, które wspomogą elastyczność skóry – na przykład cynk, krzem, białko, witamina A.
  • Dobre kosmetyki – natłuszczaj i nawilżaj skórę regularnie, stosując kosmetyki o dobrych składach (oleje, masła). Od czasu do czasu korzystaj z masaży.
  • Unikaj gwałtownego przyrostu ciała, zarówno w wyniku ćwiczeń, jak i nieodpowiedniej diety.

Gdy rozstępy są świeże, szanse na zmniejszenie ich widoczności są dość wysokie. Z tego powodu, warto reagować szybko; jak już wiesz, w przypadku starych blizn pomocne okażą się jedynie zabiegi dermatologiczne. Co zrobić, gdy zauważysz, że na twoim ciele zaczynają pojawiać się rozstępy?

  • Sposób na rozstępy – złuszczanie naskórka

Regularne peelingi skóry pobudzają ją do odbudowy. Gdy zauważysz, że zaczynają pojawiać się rozstępy, stosuj peelingi gruboziarniste, które polepszają krążenie krwi i regenerację skóry. Zamiennikiem peelingu może być specjalna szczotka do ciała.

  • Jak usunąć rozstępy? Stosuj olej lawendowy

Na świeże rozstępy warto aplikować olejek lawendowy, który działa odżywczo i rozjaśniająco. Poza tym – pachnie niezwykle relaksująco. Warto stosować go wieczorami, ponieważ ułatwia zasypianie.

  • Kolagen na rozstępy

Pewnie nie raz spotkałaś się z suplementami diety zawierającymi kolagen, który odbudowuje struktury skóry. Warto mieć się jednak na baczności, ponieważ producenci takich środków często bazują na niedostatecznej wiedzy biologicznej konsumentów. Kolagen spożywany niemal całkowicie trawi się w żołądku – nie może zatem dotrzeć do komórek skóry.

Aby dostarczyć skórze kolagen niezbędny do zmniejszenia rozstępów, powinnaś pobudzić swój organizm do jego produkcji. Zrobisz to, wprowadzając do jadłospisu produkty bogate w witaminę C, krzem, likopen oraz antocyjany.

Kosmetyki na rozstępy to najpopularniejszy domowy sposób redukcji blizn. Zastosowane odpowiednio wcześnie, mogą przynieść naprawdę znakomite rezultaty. Czas przyjrzeć się preparatom, które we wczesnej fazie rozwoju rozstępów mogą pomóc nam je zminimalizować.

1. Bingo Spa, krem na rozstępy i cellulit

Dzięki zawartości kofeiny, karnityny i imbiru, ten krem na rozstępy znakomicie poprawia ukrwienie skóry, a tym samym pobudza ją do regeneracji. Kosmetyk nawilża, napina i wygładza, a także działa rozjaśniająco

2. Ava Bio, Repair Body Care, krem na rozstępy

Odżywcze serum w formie kremu skłania fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, który wzmacnia strukturę skóry. Dzięki temu nowe rozstępy i blizny pojawiają się rzadziej, a te stare szybciej się regenerują.

3. Ziaja, Mamma Mia, krem na rozstępy

Krem Mamma Mia nie tylko zmniejszy widoczność świeżych rozstępów po ciąży czy przyroście wagi, ale i zapobiegnie powstawaniu nowych. Jeśli więc znajdujesz się w grupie ryzyka, stosuj ten krem na rozstępy regularnie.

4. Baby dream, Mama, oliwka do ciała

To kolejny produkt dedykowany przyszłym mamom, jednak śmiało mogą skorzystać z niego osoby, które obawiają się pojawienia rozstępów z innych przyczyn. Oliwka dogłębnie nawilża, uelastycznia i wygładza skórę, dzięki czemu ta staje się mniej podatna na powstawanie nieestetycznych blizn. Pięknie pachnie i ekspresowo się wchłania.

5. Bio-oil, specjalistyczny olejek na rozstępy i blizny

Delikatny olejek przeciw bliznom i rozstępom powoduje rozjaśnienie zmian oraz wygładzenie ich struktury, przez co stają się mniej widoczne. Warto sięgać po niego jeszcze w trakcie ciąży, aby ujędrnić i wzmocnić skórę brzucha. 

6. Mustela, Maternity, krem na rozstępy w ciąży

Dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Nie ma na co czekać – im wcześniej sięgniesz po dobry krem na rozstępy, tym większa szansa, że ich unikniesz. Krem na rozstępy Mustela Maternity jest bezpieczny dla przyszłych mam, doskonale nawilża i uelastycznia skórę, dzięki czemu jest mniej podatna na pękanie.

7. Reduce, serum na rozstępy

Szukasz lekkiego kosmetyku do stosowania miejscowego, który zwalczy rozstępy? Wybierz serum, które doskonale sprawdzi się w fazie zapalnej powstawania blizn. To produkt, który z powodzeniem mogą stosować zarówno kobiety w ciąży, sportowcy, jak i dorastające nastolatki.

8. Sylveco, balsam nawilżający na rozstępy

To balsam, który pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu staje się ona mocniejsza i odporniejsza na powstawanie blizn. Kosmetyk likwiduje przesuszenie i uczucie ściągnięcia skóry. Balsam cechuje się lekką formułą i bardzo łatwym rozprowadzaniem.

9. Clarins, Stretch Mark, krem na rozstępy

Silnie nawilżający balsam Clarins nie tylko rozjaśnia i wygładza powstałe rozstępy, ale i zapobiega powstawaniu nowych. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

10. Khadi, olej centella na rozstępy

Ten olej na rozstępy przypadnie do gustu miłośniczkom naturalnej pielęgnacji. Kosmetyk łączy w sobie kilka olejków, które nawilżają, koją i mobilizują skórę do regeneracji.

A może maść na rozstępy?

Pomocy w walce z rozstępami możesz szukać również w dziale z produktami leczniczymi. Aby zmniejszyć widoczność rozstępów, warto zastosować maść na blizny, zawierającą składniki regenerujące i rozjaśniające.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się maść na rozstępy z dodatkiem śluzu ślimaka. Ten słynny już w kosmetyce składnik ma działanie silnie odbudowujące, dlatego świetnie nadaje się do stosowania na świeże blizny.
Rozstępy domowymi sposobami usuniesz tylko wtedy, gdy zaczniesz walczyć z nimi natychmiast po ich pojawieniu się. Wówczas preparaty na rozstępy mogą okazać się skuteczne. Stare, jasne blizny wymagają ingerencji dermatologa lub po prostu… akceptacji.