Data modyfikacji:

Przyprawy korzenne – która jest najzdrowsza?

Autor: Joanna Stanuch

To ten czas w roku, w którym sięgamy po nie najczęściej – doprawiając pyszne ciasta czy grzane wino. Czy wiecie, że poza cudownym aromatem przyprawy korzenne gwarantują nam również liczne korzyści prozdrowotne? Sprawdźcie, co szczególnie warto dorzucić do świątecznego piernika.

W mojej kuchni goszczą nieprzerwanie cały rok – wykorzystuję je nie tylko w przygotowywaniu deserów, ale i doprawianiu codziennych potraw. Nie da się ukryć, że po przyprawy korzenne sięgamy w szczególności zimą – ich typowo świąteczne aromaty poprawiają nastrój i sprawiają, że najchętniej zaszlibyśmy się pod ciepłym kocem z pysznie przyprawioną herbatą.

Co ciekawe, każda z nich cechuje się zgoła innymi właściwościami, o których warto wiedzieć. Jestem przekonana, że poznając je będziecie sięgali po przyprawy korzenne nie tylko od święta.

Najpopularniejsze przyprawy korzenne

Do sław w tej pachnącej grupie zaliczamy przede wszystkim:

  • Cynamon,
  • Kardamon,
  • Goździki,
  • Szafran,
  • Anyż,
  • Kurkumę,
  • Gałkę muszkatołową
  • Wanilię,
  • Imbir,
  • Ziele angielskie.
  • Potencjał przypraw korzennych odkryto już podczas wielkich odkryć geograficznych w XV wieku. Pionierami okazali się cynamon, goździki oraz gałka – szybko odkryto, że poza cudownymi zapachami i specyficznym smakiem cechują się właściwościami, które pozwalają wykorzystywać je w leczeniu wielu chorób. Ich wspólną cechą jest bardzo dobry wpływ na pracę układu pokarmowego.

    Jak się z nimi obchodzić?

    Pamiętajcie, że przyprawy korzenne powinny być stosowane z umiarem – gdy przesadzicie, wasz napój lub danie najpewniej okaże się niemożliwe do zjedzenia. Przyprawy przechowujcie w suchym, ciemnym miejscu, najlepiej szczelnie zamknięte – pozwoli to zachować im cenne właściwości.

    Tescoma Pojemniki Na Przyprawy Na Obrotowym Stojaku - 86,00 zł

    Wybrane przyprawy korzenne - właściwości

    Cynamon

    Nie tak dawno wspominałam wam, dlaczego warto po niego sięgać. Susz z kory cynamonowca cejlońskiego doskonale wpływa na trawienie, pobudza apetyt oraz działa antyseptycznie. To idealny składnik domowych kosmetyków – dedykowanych problemom takim jak cellulit i trądzik. Idealnie nadaje się do przygotowywania deserów, ale i jako dodatek do zdrowych napojów, a nawet kawy.

    Kardamon

    Łączy w sobie ostry, korzenny smak i cytrusowy aromat. On również działa zbawiennie w przypadku problemów na tle pokarmowym – zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, niweluje zaparcia. Deserom, takim jak pierniki dodaje cudownego, świątecznego charakteru. Możemy dodawać go również do grzanego wina, czy sałatek.

    Goździki

    Wyobrażacie sobie bez nich prawdziwego grzańca? Suszone pąki goździkowca to również składnik pysznych, świątecznych kompotów, czy sosów. Ostrawy, charakterystyczny smak oraz drzewny zapach sprawia, że mało która z przypraw równie intensywnie kojarzy nam się z okresem świątecznym.

    Stosowanie goździków poleca się osobom z problemami trawiennymi, ale także tym, którym doskwiera nieprzyjemny zapach z ust.

    Szafran

    Azjatycka przyprawa charakteryzująca się słabym smakiem, lecz silnie wyczuwalnym, korzennym aromatem. Doskonale komponuje się zarówno z deserami, ale i ryżem i różnymi rodzajami mięs. Dowiedziono, że regularne spożywanie szafranu wzmacnia żołądek i zapobiega wielu, groźnym chorobom układu pokarmowego.

    Gałka muszkatołowa

    To jedna z przypraw korzennych, po którą wielu z nas sięga zarówno zimą, jak i w innych porach roku. Poza dobroczynnym wpływem na układ trawienia, gałka niweluje zapalenie oskrzeli i reumatyzm. Znakomicie współgra z zupami, rybami i gorącymi napojami.

    Kurkuma

    Zgadza się – kurkuma także przynależy do przypraw korzennych. Pochodzi z rodziny imbirowatych, o czym świadczy podobieństwo aromatów. Poza stosowaniem jej w daniach kuchni indyjskiej, warto od czasu do czasu dodać nieco do zup i ryb. Wzmocni nie tylko żołądek, ale i układ wydalniczy.

    Ziele angielskie

    Przypominające ziarenka pieprzu owoce korzennika lekarskiego to uznany sposób na to, by ułatwić trawienie tłustych potraw – nie bez powodu więc dodaje się je np. do mięs. Zachęcam was do eksperymentowania i doprawiania zielem świątecznych deserów, a nawet kompotu. Skutecznie „podkręca” smak i dodaje potrawom wyjątkowego charakteru.

    Wanilia

    Słodka wanilia… kto jej nie lubi? Wybierajmy jednak nie tę przetworzoną, a najlepiej w formie laski. Starta, doda słodko-korzennego aromatu deserom, lodom, napojom, a nawet mięsom i rybom. Wanilia skutecznie niweluje stres i poprawia nastrój.

    Anyż gwiazdkowy

    Przyprawa nie dość, że smaczna, to piękna – w formie malutkich gwiazdek, idealnie sprawdzi się w przypadku świątecznych napojów i ciast. Równie chętnie stosowany jest także i w daniach kuchni orientalnej. Działa rozkurczowo i moczopędnie.

    Imbir

    Do zalet korzenia imbiru nie muszę chyba nikogo przekonywać. Doskonale wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, zwalcza problemy żołądkowe, a dodatkowo zapobiega nowotworom. Dla mnie to obowiązkowy składnik zimowej, rozgrzewającej herbaty, jak również element podkręcający smak sałatek.

    Przyprawy korzenne najlepiej mielić w moździerzu.

    Odelo Moździerz Kuchenny Do Przypraw I Ziół Granitowy Z Tłuczkiem - 39,90 zł

    Jak widać – każda z popularnych przypraw korzennych cechuje się nie tylko cudownym zapachem i smakiem, ale i cennymi właściwościami. Która z nich będzie dla was najzdrowsza i najbardziej odpowiednia? Zdecydujcie sami – wybór jest szeroki, a możliwości ich kulinarnego wykorzystania – praktycznie nieograniczone.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...