Data modyfikacji:

Pronująca, supinująca, neutralna - typy stopy biegacza

Autor: Paulina

Wpadłaś na pomysł, żeby zacząć biegać? Fantastycznie! Chwytaj za buty i biegnij! Jednak, czy zwykłe buty wystarczą? Dowiedz się więcej o typach stopy. Wyjaśniamy pojęcia pronacji i supinacji.

O bieganiu można mówić i pisać książki. Tak też się dzieje, temat to bowiem niezwykle szeroki. Teoretyków biegania nie sposób zliczyć, a z praktykami jest jeszcze trudniej. Świadczy to jednak o jednej ważnej rzeczy: chcemy i lubimy biegać, a jeszcze większą frajdę sprawia nam, gdy podchodzimy do niego świadomie. Pozwala nam to lepiej planować cele i treningi, a także wystrzegać się bolesnych kontuzji.

Dziś poszerzymy Waszą wiedzę o ważną kwestię związaną z bezpiecznym i zdrowym bieganiem, a mianowicie odpowiemy na pytanie: Czym jest stopa pronująca i supinująca. Kilka faktów dot. typów stopy biegacza.

Podstawowe fakty

Zanim zaczniemy, uzupełnijmy wiedzę podstawową. Są trzy podstawowe typy stopy: pronująca, supinująca i neutralna. Każda zachowuje się inaczej, tzn. w inny sposób ustawia się podczas wykonywania kroku. Proces ten związany jest z koniecznością amortyzowania wstrząsów powstałych w trakcie poruszania się. Wiedziałaś, że biegając, obciążasz nogi trzykrotnie większym ciężarem niż podczas spoczynku?! Taki balast to wyzwanie dla mięśni, stawów czy kręgosłupa. Precyzyjne określenie procesu przetaczania stopy od pięty do palców brzmi pronacja.

Stopa neutralna

Szczęściarą jest ta z Was, która może pochwalić się neutralną stopą. Dlaczego? Ponieważ wykonuje ona najbardziej naturalną, a przez to najbezpieczniejszą rotację. Stawiając krok, przetaczasz ją prze śródstopie, co gwarantuje najbardziej optymalne rozłożenie ciężaru ciała, a tym samym lepszą amortyzację. Co więcej, nie potrzebujesz specjalnego typu obuwia.

Nadmierna pronacja

Nadmierna pronacja to typ rotacji, w której stopa zakręca do środka. Przetaczając ją, przenosimy ciężar ciała na wewnętrzną krawędź. Prowadzi to do destabilizacji sylwetki i większego obciążenia stawów. Nadmiernie pronująca stopa zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego osoby z dużą pronacją powinny zainwestować w odpowiednie dla tego typu obuwie. Dzięki specjalnym elementom montowanym w wewnętrznej części buta jest bardziej odporny na nacisk, nie pozwalając stopie niebezpiecznie się uginać.

Buty dla pronatorów

Na grafice: 1. Adidas Revenge Boost 2, 382 zł

Supinacja

Supinacja, zwana także małą pronacją, to ruch, w którym przetaczamy stopę przez jej zewnętrzną krawędź. To również pogarsza amortyzację i stabilizację ciała. W szczególności cierpią podudzia. Do tego typu niestety nie ma specjalnego rodzaju obuwia. Supinatorzy mogą biegać w modele o zwiększonej amortyzacji, które zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Pod żadnym pozorem nie powinni korzystać z butów dla pronatorów. Dodatkowe wzmocnienie w wewnętrznej części buta prowadzi do pogłębienia problemu.

Buty dla stopy supinującej i neutralnej

Na grafice: 1. Nike Flex Run 2014, 244,30 zł

buty do nordic walking

Jak wybrać buty do nordic walking?

2021-07-03
Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?
wykroki na siłowni

(Wy)krok do zgrabnych nóg!

2016-03-26
Zależy Ci na zgrabnych nogach, krągłych pośladkach oraz stabilnej i smukłej sylwetce? Regularnie robisz przysiady, ale efekt nie jest już dla Ciebie zadowalając...
5 nawyków dla lepszego metabolizmu

5 nawyków dla lepszego metabolizmu

2015-11-10
Próbujesz jednej diety, drugiej, trzeciej. Dalej nie możesz osiągnąć oczekiwanego spadku wagi. Przecież stosujesz się do wytycznych, więc jak to możliwe? Przest...
zakupy w trakcie diety

8 błędów, które popełniasz na zakupach w trakcie diety

2015-11-07
No tak, gorączka zakupów. Specjaliści od merchandisingu wiedzą, jak nakłonić cię do kupienia tej czy innej rzeczy. A teraz, gdy zaczęłaś dietę, staniesz przed n...
maraton fitness jak się przygotować

Maraton fitness - jak się przygotować?

2015-11-05
Maraton fitness to jeden z gorących trendów wśród osób trenujących. Masowe imprezy oparte na treningach grupowych przyciągają coraz więcej pasjonatek sportowych...
jak znaleźć czas na trening na dworze

Trening uczennicy i studentki - jak znaleźć na niego czas?

2015-09-14
Początek roku szkolnego lub akademickiego oddala cię od realizacji celu? Przez zajęcia w szkole lub na uczelni rezygnujesz z treningów? Teraz nie masz już wymów...