Data publikacji:

Problemy seksualne mężczyzn - jak sobie z nimi radzić?

Autor: Marcin Szewczyk

Kłopoty w łóżku dotykają blisko co trzeciego Polaka w wieku 15-59 lat – wynika z "Badania Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011" przeprowadzonych przez TNS  OBOP. Problemy seksualne to duże wyzwanie nie tylko dla mężczyzny, ale również dla jego partnerki.

Według cytowanych badań, 7 procent mężczyzn ma problemy z wytryskiem, 6 procent skarży się na zaburzenia erekcji, a co dwudziesty na brak wytrysku i problemy z osiągnięciem orgazmu. Zobacz, jak postępować, aby Twój ukochany odzyskał sprawność i abyście znów mogli cieszyć się udanym seksem.

Problemy z erekcją

Niemoc „w tych sprawach” jest dla niego jeszcze bardziej frustrująca niż dla ciebie. Lekarza przekonują, że gdy zauważysz, że coś się dzieje, powinnaś jak najszybciej zainicjować rozmowę. - Kobieta, gdy zaobserwuje, że jej partner unika współżycia, unika bliskości, dłużej siedzi przed telewizorem lub komputerem, zamiast podejrzewać, iż przestał ją kochać lub że znalazł sobie inna partnerkę powinna zainicjować rozmowę. Spytać,  czy nie pojawiły się jakieś problemy, które mogą rzutować na jego zdrowie seksualne.  Podczas współżycia kobieta jest w stanie zaobserwować, że partner ma niepełną erekcję lub że zanika ona w trakcie stosunku. Taka obserwacja powinna być punktem wyjścia do rozmowy o stanie zdrowia partnera i zaproponowaniu mu wspólnego udania się do lekarza - radzi dr Andrzej Depko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Problemy z erekcją mogą się objawić w każdym wieku. U mężczyzn do 30. roku życia mają one zazwyczaj podłoże psychogenne, u starszych są często następstwem wielu chorób, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Dr Andrzej Depko radzi również, żeby nie bać się wizyty u lekarza. - Wszelkie próby samodzielnego leczenia przy pomocy preparatów dostępnych bez recepty wydłuża czas odzyskania sprawności seksualnej. Problemy z erekcją mogą mieć różne podłoże i tylko lekarz po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych jest w stanie zaproponować skuteczną terapię – tłumaczy.

Przedwczesny wytrysk

Seksuolodzy dysfunkcję wytrysku dzielą na dwie grupy – wytrysk przedwczesny i za wczesny. Z wytryskiem przedwczesnym mamy do czynienia wtedy, gdy następuje on, zanim jeszcze prącie zostanie wprowadzone do pochwy, zaś z za wczesnym, gdy ejakulacja następuje w czasie krótszym niż 2 minuty od początku penetracji. W obu przypadkach najskuteczniejszą metodą jest udanie się do specjalisty. Mamy jednak bardzo dobre wieści – w 90 procentach przypadków terapia kończy się sukcesem.

Warto też spróbować domowych metod – wypić przed stosunkiem lampkę wina, która pozwoli się wam zrelaksować i zmniejszy napięcie psychiczne. Skuteczna jest też masturbacja „przed”. Niesie jednak ze sobą ryzyko, że za drugim razem nie uda osiągnąć pełnej, solidnej erekcji.

Brak wytrysku

To stosunkowo rzadkie zaburzenie seksualne, które dotyczy głównie mężczyzn, którzy w trakcie długotrwałego samopobudzania ukierunkowali się na określony typ bodźców dotykowych. Seksuolodzy dzielą to zaburzenia na trzy typy: a) Zaburzenie dotyczy wyłącznie stosunku pochwowego b) zaburzenie dotyczy wszystkich form stosunku (pochwowego, oralnego, analnego), ale wytrysk jest możliwy w masturbacji lub w innych formach stymulacji,  c) zaburzenie dotyczy wszystkich form stymulacji.

Dlatego ważnym jest, abyś porozmawiała ze swoim partnerem. Może potrzebuje innego rodzaju pieszczot, żeby osiągnąć orgazm? Może przyzwyczaił się do innego rodzaju bodźców i potrzebuje innej stymulacji? Warto również zwrócić się po poradę do seksuologa, który wskaże źródło problemu i zaproponuje najskuteczniejszą terapię.