Data publikacji:

Ortoreksja. Czy można odżywiać się zbyt zdrowo?

Twoje myśli ciągle krążą wokół zdrowego odżywiania? Stale zastanawiasz się, co zrobić, by uniknąć poważnych chorób? Miej się na baczności – być może dopadło cię podstępne schorzenie, jakim jest ortoreksja. W dzisiejszych czasach jest bardziej popularna, niż mogłoby się wydawać!

Czym jest ortoreksja?

Termin „ortoreksja” został wprowadzony przez amerykańskiego lekarza, Stevena Bratmana. Odnosi się on do obsesyjnego kontrolowania tego, co spożywa się na co dzień; stały nadzór idzie w parze z dużym strachem przed chorobami.

Niewinne początki ortoreksji

Można by uznać, że przecież nie można odżywiać się zbyt zdrowo. W czasach, w których otacza cię przetworzona żywność, starania o jedzenie wysokiej jakości są w cenie. W końcu cel jest jeden – długie i zdrowe życie.
I tak, obiecujesz sobie, że nigdy więcej nie weźmiesz do ust batonika czy hamburgera. W twoim codziennym jadłospisie pojawia się mnóstwo produktów powszechnie uważanych za bardzo zdrowe. Gdyby na tym poprzestać – zdrowe odżywianie jest bardzo słuszne.
Niestety, ortoreksja ma znamiona choroby obsesyjnej. Osoba nią dotknięta w jedzeniu dopatruje się sposobu nie tylko na rozwiązanie problemów zdrowotnych, ale i wszelkich innych – psychicznych, zawodowych, prywatnych. Chory na ortoreksję stopniowo demonizuje coraz więcej produktów – na przykład przypadkowe zjedzenie czegoś z odrobiną cukru jest dla niego prawdziwym powodem do załamania.

Kontrolę nad codziennością przejmuje ciągłe analizowanie składów, tabeli właściwości odżywczych i przeszukiwanie internetu w celu dowiedzenia się, czy aby na pewno dany produkt nie ma w sobie ani grama szkodliwych substancji.

Ortoreksja a hipochondria

Ortoreksja idzie w parze z panicznym lękiem przed wystąpieniem groźnych chorób. Dotknięty problemem człowiek wierzy, że tylko radykalna kontrola jedzenia może ustrzec go przed zachorowaniem na nowotwory, choroby układu krążenia czy choroby psychiczne.

Jednocześnie ortorektycy mają skłonność do dopatrywania się w sobie schorzeń, które w istocie nie występują. Sami diagnozują u siebie alergie i nietolerancje pokarmowe, wykluczając kolejne produkty z codziennej diety.

Ortoreksja – objawy

Ortorektycy, podobnie jak osoby cierpiące na inne zaburzenia odżywiania, zwykle nie widzą problemu w sobie, a w otoczeniu. Pomóc mogą im bliscy, którzy w porę zauważą problem. Oto jak rozpoznać osobę cierpiącą na ortoreksję:
  • unika warzyw i owoców w obawie o kontakt z pestycydami, nawozami;
  • nie je mięsa i nabiału (obawa przed antybiotykami);
  • unika ryb w obawie przed kontaktem z metalami ciężkimi;
  • w trakcie każdych zakupów dokładnie analizuje skład każdego produktu;
  • je z „zegarkiem w ręku” – tylko o ustalonych porach. Harmonogramu trzyma się za wszelką cenę;
  • jakiekolwiek zaburzenia w planie żywienia traktuje z agresją, rozżaleniem;
  • temat żywności porusza nadmiernie często, wręcz fanatycznie.

Ortoreksja prowadzi do poważnych chorób

Ortoreksja jest w pewnym sensie podobna do anoreksji – chory z biegiem czasu ma wstręt do coraz większej ilości produktów, wskutek czego je coraz mniej. Pojawia się niedożywienie, ospałość, niezdrowy wygląd. Podobnie jak anorektyk, ortorektyk nie zauważa problemu w sobie – sądzi, że wygląda i czuje się dobrze, nie zważając na faktyczny stan rzeczy.

Leczenie osób z tym zaburzeniem nie jest łatwe – niezmiernie ważne jest, aby po zauważeniu niepokojących sygnałów, osoby bliskie choremu pomogły mu w znalezieniu odpowiedniego terapeuty.

Zdrowe odżywianie stało się swojego rodzaju trendem – trudno uznać go za negatywny. Ważne jednak, aby kwestia codziennej diety nie zdominowała twojego życia, a jedynie stanowiła sposób na jego umilenie.
Autorka: Joanna Stanuch