Data modyfikacji:

Olejowanie włosów dla początkujących

Autor: Joanna Stanuch

Z pewnością słyszeliście o zabiegu olejowania – w ciągu ostatnich lat żadna inna kuracja na włosy nie zyskała tyle popularności. Nie ma się co dziwić – wszystkie włosy uwielbiają olejki, a za ich stosowanie odwdzięczą się nam gładkością, blaskiem i lepszym zdrowiem.  Sprawdźcie, jak dobrać odpowiedni olejek do potrzeb swoich włosów oraz w jaki sposób go stosować.

Czym jest porowatość włosa?

Moją przygodę z olejowaniem włosów rozpoczęłam już kilka lat temu, jednak dziś z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że zaczęłam ją totalnym falstartem. Długie tygodnie stosowałam popularny wówczas olej kokosowy nie widząc spektakularnych efektów, których oczekiwałam. Dopiero później dowiedziałam się, że o doborze powinna decydować porowatość, czyli nic innego jak sposób ułożenia łusek w strukturze włosa. Im porowatość jest niższa, tym mniejsze powinny być cząsteczki oleju, jaki zastosujemy – pozwoli to na uzupełnienie przestrzeni między łuskami i nadanie fryzurze zdrowego wyglądu.

Najpopularniejsze  rodzaje porowatości

Przygotowałam dla Was kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w określeniu porowatości Waszych włosów.

Włosy niskoporowate

Jak wskazuje nazwa – włosy tego typu mają szczelnie domknięte łuski, dzięki czemu wyglądają zdrowo i lśniąco. Po umyciu szybko wysychają, lecz jednocześnie trudniej poddają się zabiegom stylizacyjnym.

Dla włosów o niskiej porowatości najlepsze okażą się olejki o małych cząsteczkach.

Włosy średnioporowate

Ten rodzaj najczęściej dotyczy włosów, których kondycja nadwyrężona została zabiegami stylizacyjnymi, np. prostowaniem i suszeniem. Ich struktura jest wyraźnie bardziej szorstka niż w typie poprzednim, wykazują również skłonność do puszenia.

Podobnie jak włosy o niskiej porowatości, średnioporowate zareagują na oleje o cząsteczkach niewielkich, wypełniających drobne ubytki.

Włosy wysokoporowate

Ten typ włosów zdecydowanie najłatwiej rozpoznać. Zazwyczaj są wyraźnie zniszczone i wysuszone w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji bądź stylizacji. Włosy o porowatości wysokiej zwykle są kręcone lub falowane, łatwo poddające się układaniu.

Porowatość wysoka najlepiej będzie współpracowała z olejami o odpowiednio dużych cząsteczkach, które wypełnią przestrzenie między luźno ułożonymi łuskami, wygładzając strukturę włosa.

Sposoby na olejowanie włosów

Gdy znajdziecie już swój olej idealny, nie pozostaje nic innego jak wypróbować go na własnych włosach i cieszyć się zdumiewającymi efektami. Warto jednak pamiętać, że również sposoby aplikacji olejków mogą przynosić skutki o różnej intensywności. Przygotowałam dla was kilka, najczęściej spotykanych metod, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Olejowanie na sucho

To najbardziej rozpowszechniony sposób olejowania. Olejek nakładamy na włosy suche, nieumyte, po czym zabezpieczamy je folią lub ręcznikiem.  Zaletą tej kuracji jest szybkość jej wykonywania, jednak na podstawie własnych doświadczeń przyznam, że na pierwsze efekty trzeba nieco zaczekać.

Olejowanie na mokro

W tym przypadku olej nakładamy na umyte, mokre włosy. Jest to moja ulubiona metoda olejowania – sądzę, że włos oczyszczony i „rozpulchniony” ciepłą wodą jest w stanie przyjąć o wiele więcej cennych składników odżywczych, niż ma to miejsce podczas olejowania na sucho. Osobiście lubię wykonywać ten zabieg tuż przed snem, a włosy umyć dopiero rano - włosy są dosłownie nie do poznania!

Olejowanie po rozcieńczeniu

Ten sposób polecam osobom z cienkimi włosami, które łatwo jest obciążyć stosując treściwe produkty. Olej nakładamy na kosmyki po rozcieńczeniu go w ciepłej wodzie, a po 1-2 godzinach dokładnie zmywamy.

Olejowanie z odżywką

Po umyciu włosów nakładamy na nie ulubioną odżywkę do spłukiwania, a następnie odpowiedni olejek. Włosy możemy spłukać już po kilku minutach, jednak zatrzymanie mieszanki na kosmykach przez dłuższy czas z pewnością przyniesie Wam o wiele lepsze efekty.

Jeśli miałyście do czynienia z olejowaniem włosów, z pewnością macie własne, sprawdzone sposoby. Pochwalcie się nimi! :-)

serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2020-05-26
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Taśmy do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

2020-03-16
Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
Jak dbać o włosy

Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

2020-02-21
Mówi się, że zdrowe i piękne włosy to dar od Matki Natury. Owszem, niektóre dziewczyny mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarami, bo ich włosy są naturalnie piękne. Ale to wcale nie znaczy, że posiadaczki nieco rzadszych i mniej błyszczących włosów są na straconej pozycji. Wystarczy zdać się na kilka najważniejszych zasad pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą prezentować się świetnie. Przekonaj się zatem, jak dbać o włosy!
Produkty z niskim indeksem glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

2020-02-21
Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
mycie-włosów

Mycie włosów metodą OMO

2020-02-21
Jeśli chcesz, aby twoje włosy nabrały blasku, były zdrowe i dobrze się układały, przekonaj się, co kryje się pod tym enigmatycznym skrótem - OMO.
Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2020-01-20
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...