Data modyfikacji:

Totalne odstawienie słodyczy! [PODSUMOWANIE WYZWANIA]

Autor: Joanna Stanuch

Minął kolejny miesiąc, odkąd zdecydowałam się podjąć następne wyzwanie - tym razem był to sprawdzian przede wszystkim dla mojej silnej woli. Odstawienie słodyczy nie było proste, lecz dziś wiem, że spośród wszystkich, dotychczasowych zadań przyniosło mi najlepsze efekty. Dlaczego? Sprawdź, jak minął mój miesiąc bez słodkich grzeszków.

Słodycze, a zdrowie - czyli jaki był cel?

Jeśli wraz ze mną podjąłeś się 30-dniowego detoksu od słodyczy, wiesz już, że celem nie było zrzucenie zbędnych kilogramów. Na uwadze miałam przede wszystkim wyzbycie się z jadłospisu sklepowych, modyfikowanych słodkości, po które w chwilach słabości zdarzało mi się sięgać.

Sam cukier pod najgorszymi, możliwymi postaciami zdaje się niewielkim problemem w obliczu tego, co jeszcze czyha w popularnych batonikach czy czekoladkach. To przede wszystkim morze oleju palmowego, wzmacniaczy smaku, barwników. I choć od jednej pralinki jeszcze nikt nie umarł, ostatnie 30 dni udowodniły mi, że spokojnie można się bez niej obyć.

Problem: uzależnienie od słodyczy

Ostrzegałam, że uzależnienie od słodyczy nie jest zmyśloną dolegliwością. To realny problem, dotykający niejedną osobę na równie silnym poziomie, co narkotyki czy alkohol. Już po kilku dniach, gdy dookoła czyhały na mnie słodkie pokusy zadałam sobie pytanie: czy jestem uzależniona? Choć zawsze staram się uważać na to, co jem przyznam, że konieczność pozbycia się słodkości z domu, czy ich unikanie na imprezach nieraz wywołały we mnie uczucie irytacji. Jednocześnie, był to wyraźny sygnał, że może najwyższa pora powiedzieć sobie “stop”.

Wiedza: źródło motywacji

Już po upływie pierwszego tygodnia zauważyłam, że jest coraz łatwiej. Zadanie uprościło mi zasięganie informacji o negatywnych skutkach spożywania słodyczy. Starałam się dowiedzieć na ten temat maksymalnie wiele - tak, by skutecznie zniechęcić się do niezdrowych przekąsek.

 • Po pierwsze, motywowało mnie… zdrowie moich zębów. Jak wiesz, od dłuższego czasu noszę aparat ortodontyczny, który wymusza na mnie wysoki poziom higieny. Zjedzenie choć niewielkiej ilości słodyczy każdorazowo musi kończyć się dokładnym wyszczotkowaniem zębów. Rezygnując ze słodkości zapewniłam sobie nieco większą swobodę.
 • Piękniejsza skóra - jako posiadaczka cery mieszanej mam skłonność do powstawania niedoskonałości. Jestem świadoma, że słodycze - a zwłaszcza czekolada - w znacznym stopniu się do nich przyczyniają. Wizja zdrowszej cery była dla mnie niemałą motywacją.
 • Lepsza koncentracja - to, że batonik ekspresowo poprawi twoją koncentrację jest mitem. Duży zastrzyk cukru powoduje spadek koncentracji, na której na co dzień bardzo mi zależy.
 • Jak odstawić słodycze w 5 krokach. Moja strategia

  Udało mi się postąpić zgodnie z planem, zamykając strategię odstawienia słodyczy w kilku etapach. Polecam je każdemu, kto jeszcze nie podjął tego rodzaju wyzwania.

  1. Likwidacja słodkiej szuflady

  W moim domu jedna z szuflad od dawna służyła do poprawiania humoru - zawsze można było znaleźć w niej coś słodkiego. Wiedząc, że będzie ona źródłem pokus, już pierwszego dnia zdecydowałam się ją opróżnić. Znalazło się kilka chętnych osób, które przyjęły ode mnie słodycze, pozostałą część po prostu wyrzuciłam.

  2. Coś “zamiast”

  Następnym krokiem było znalezienie zdrowych alternatyw dla szybkich przekąsek w środku dnia. Odtąd, miejsce batonika zajęły przede wszystkim orzechy i owoce. Piekłam również domowe batony musli i ciastka owsiane, które towarzyszyły mi na co dzień w pracy.

  3. Regularne jedzenie

  Głód to najgorszy wróg zdrowej diety. Gdy go odczuwasz, jesteś skłonny zjeść niemal cokolwiek. Małe porcje posiłków co 3-4 godziny + zdrowe przekąski pozwoliły mi do niego nie dopuścić, a tym samym - nie narażać się na pokusy.

  4. Zgodnie z listą zakupów

  Każdy wypad do sklepu poprzedzałam przygotowaniem listy, która uchroniła mnie przed skierowaniem się na stoisko ze słodyczami.

  5. Pożegnanie z cukrem

  Cukru unikałam nie tylko w sklepowych słodyczach, ale i jogurtach oraz napojach. Nie było to dla mnie dużą trudnością jako, że na co dzień niemal wcale nie sięgam po tego typu produkty.

  Jak odstawienie słodyczy na mnie zadziałało?

  Pierwsze efekty zauważyłam już po tygodniu rezygnacji ze słodkich przekąsek. To najlepszy dowód, że zdrowy nawyk warto kontynuować.

 • Polepszył się stan mojej kapryśnej cery. Niedoskonałości zaczęły pojawiać się znacznie rzadziej.
 • Lepsze trawienie i uczucie lekkości. Ze względów zdrowotnych muszę uważać na to, co jem. Maksymalne ograniczenie cukru w diecie sprawiło, że dotychczasowe problemy trawienne stały się mniej dokuczliwe.
 • Samodyscyplina - fakt, że udało mi się wygrać z samą sobą i niejednokrotną, dużą ochotą na coś słodkiego sprawiły, że czuję się silniejsza. Każda ze zmian jest możliwa, gdy będziesz przekonany o słuszności swoich zamiarów. Ta świadomość jest dla mnie najcenniejszą korzyścią!
 • Birkmann, Vinatge Memories, Zestaw papiolotek - 27,00 zł

  Wiem, że na długofalowe efekty odstawienia słodyczy trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać, dlatego zdecydowałam się kontynuować ten nawyk. Zamiast sklepowych batoników i czekolad mam zamiar sięgać po domowe, zdrowe wypieki. Trzymajcie kciuki!

  A jak wam udał się detoks od słodyczy? Koniecznie pochwalcie się efektami i oczekujcie kolejnego wyzwania, które niebawem zaproponuję wam na Facebooku.

  Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

  Depilacja IPL w domu. Jak często, jakie efekty i czy warto?

  2021-08-03
  Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosie...
  Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

  Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

  2021-06-14
  Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  2021-05-12
  To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
  Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

  Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

  2020-12-18
  Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
  Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  2020-12-01
  Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...