Data modyfikacji:

Ochroń się przed boreliozą

Autor: Joanna Stanuch

Mimo, że ostatnia pogoda raczej nie kojarzy nam się z ciepłą, wiosenną porą i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy pamiętać, że aktywność kleszczy przypada na okres od kwietnia do listopada. Jak więc ustrzec się przed boreliozą – chorobą, której obawia się tak wielu z nas? Wystarczy odrobina czujności i przestrzeganie kilku, prostych zasad.

Borelioza – przewlekła, bakteryjna choroba zakaźna jest tematem głośnym zwłaszcza w ostatnich latach. Wzrastająca świadomość osób biwakujących w lasach i na polanach sprawia, że przed tym groźnym schorzeniem jest nam coraz łatwiej się ustrzec lub diagnozować je na tyle wcześnie, by maksymalizować szanse na całkowite wyleczenie. Do zakażenia boreliozą dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza rodzaju Ixodes, który został zarażony bakterią Borrelia burgdorferi. Wskutek rozwoju choroby, w jej kolejnych stadiach dochodzi do wyniszczania organów wewnętrznych i stawów, a także stopniowego upośledzenia układu neurologicznego.

Objawy boreliozy. Co powinno niepokoić?

Pierwszym, charakterystycznym objawem boreliozy jest powstanie rumienia wędrującego (w 50% przypadków) w miejscu, w którym zostaliśmy ukąszeni. Dużej, charakterystycznej zmiany nie da się przeoczyć, dlatego zgłoszenie się do specjalisty po zauważeniu tego pierwszego symptomu daje nam wysokie szanse wyleczenia farmakologicznego. Gdy jednak borelioza przejdzie kolejno w II i III stadium, pojawiają się poważniejsze problemy – w tym zmiany zapalne mięśnia sercowego czy stawów, a także zapalenie opon mózgowych.

Jak ustrzec się przed boreliozą?

Podczas wiosennych i letnich wycieczek na łono natury powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

 • Uniemożliwiajmy kleszczom kontakt ze skórą – zasłaniajmy odzieżą jak największą powierzchnię ciała, pamiętając o nakryciu głowy i odpowiednim obuwiu.
 • Używajmy środków odstraszających owady.
 • Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało podczas kąpieli. Nie zapominajmy o sprawdzeniu także skóry tuż za uszami, pach oraz pachwin – właśnie w tych okolicach kleszcze czują się najlepiej.
 • Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

  2020-12-01
  Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.