Data modyfikacji:

Czy trampolina szkodzi na mięśnie dna miednicy?

Autor: Joanna Stanuch

Ćwiczenia na trampolinach w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. To połączenie aktywności fizycznej ze świetną zabawą - nie można więc dziwić się, że coraz więcej kobiet decyduje się na zajęcia w stylu jumping frog. Naukowcy podkreślają jednak, że tego rodzaju aktywność może mieć bardzo zły wpływ na mięśnie dna miednicy. Na czym polega zagrożenie?

Mięśnie dna miednicy - co musisz o nich wiedzieć

Mięśnie dna miednicy znajdują się na jej dnie, a ich zadaniem jest utrzymywanie organów wewnętrznych w odpowiednim układzie. Opierają się o nią pęcherz moczowy, macica oraz jelita. Pod wpływem dużych przeciążeń, więzadła mięśni mogą się rozciągać, a to powoduje ich osłabienie. Obciążenia zagrażające twojej miednicy generuje na przykład… skakanie.

Dlaczego tak się dzieje? Przy każdym podskoku, narządy “odbijają się” od mięśni dna miednicy. Aby pozostały w odpowiednim miejscu, miednica musi się odpowiednio napiąć. Niestety - te mięśnie bardzo powoli wracają do stanu rozkurczu.

Warto podkreślić, że skurcz mięśni miednicy podczas skakania nie należy do bezpiecznych, ponieważ nie możesz go w pełni kontrolować. To reakcja fizjologiczna, można nawet rzec, że ratunkowa - dla twoich wnętrzności. Ten fakt nieco odczarowuje modne ćwiczenia na trampolinach.

Trampolina - fitness, który szkodzi?

Czy wobec tego, ćwiczenia na trampolinach to jeden, wielki pic na wodę? Oczywiście, przy okazjonalnych wypadach do parku trampolin, czy na zajęcia jumping frog, nie ma prawa stać się nic złego. Co jednak, jeśli uczęszczasz na nie często, przez kilka miesięcy? Niestety - ryzykujesz wieloma, przykrymi problemami zwłaszcza, gdy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Osłabione mięśnie dna miednicy. Komu doskwierają?

Grupą kobiet, które powinny zrezygnować ze skocznego fitnessu są przede wszystkim panie po przebytej ciąży. Ten stan sam w sobie wymusza na twoich mięśniach dna miednicy ogromny wysiłek. Skakanie uniemożliwi im pełną regenerację. Niestety, bywalczyniami zajęć z jumpingu często są młode mamy, które chcą szybko powrócić do formy sprzed ciąży. Na negatywne efekty ćwiczeń narażone są również kobiety w starszym wieku.

Osłabienie mięśni miednicy: objawy

Jak rozpoznać, że powinnaś zadbać o swoją miednicę i zrezygnować z podskoków? Objawów problemu nie da się przeoczyć. Słabe mięśnie miednicy zwiastują:

 • Nietrzymanie moczu, kału,
 • Naglące parcie na pęcherz,
 • Niekontrolowanie moczu podczas kichania, wysiłku,
 • Mniejsza satysfakcja seksualna,
 • Bóle w okolicach lędźwi.
 • Jeśli zauważasz którykolwiek objaw u siebie, zrezygnuj z ćwiczeń na trampolinach - inaczej kłopoty będą się pogłębiać!

  Jak ćwiczyć na trampolinie bezpiecznie?

  Jeśli trenowanie jumpingu do tej pory nie przyniosło ci negatywnych skutków, nie musisz popadać w panikę. Szacuje się, że 1 trening tygodniowo u zdrowej kobiety nie powinien zaowocować przykrymi dolegliwościami. Trampoliny są dedykowane osobom z dużą świadomością swojego ciała. Warto pamiętać i o tym, że tego typu treningi nie powinny być katorżnicze - podobno przerwa po każdych, dziesięciu minutach skakania pozwoli twoim mięśniom miednicy wrócić do właściwego stanu. Jeśli jednocześnie zadbasz o nie stosując proste i skuteczne ćwiczenia na wzmocnienie, problemy nie powinny się pojawić.

  Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

  Czy osłabione mięśnie miednicy można wzmocnić? Jak zapobiec problemom w przyszłości? Podstawa to regularny trening. Pamiętaj, że to, że mięśni miednicy nie widać, nie oznacza, że nie powinnaś o nie dbać. Pewnie zdążyłam cię już przekonać, że ich rola w twoim zdrowiu i samopoczuciu jest naprawdę spora.

  Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy powinny polegać na jej kontrolowanych skurczach. Oto, jak możesz zacząć:

 • Podczas oddawania moczu, wstrzymaj go całkowicie, aby wyczuć, o które mięśnie dokładnie chodzi (nie powtarzaj tego regularnie: jeden lub dwa razy wystarczą).
 • Mięśnie dna miednicy ćwicz na leżąco, z ugiętymi w kolanach nogami. Pamiętaj, że pośladki i brzuch powinny być rozluźnione. Doprowadź do skurczu mięśni i wytrzymaj tyle, ile dasz radę. Przerwa między skurczami powinna trwać dwa razy tyle, ile sam skurcz. Wykonaj 10 powtórzeń w 3 seriach.
 • Uwaga: podczas ćwiczeń zwróć uwagę na prawidłowy oddech. Przed skurczem weź głęboki wdech, a potem powoli wydychaj powietrze.
 • Ćwiczyć możesz wszędzie

  Jeśli pracujesz przy biurku, możesz ćwiczyć mięśnie miednicy w godzinach pracy. Wystarczy, że usiądziesz w lekkim rozkroku, ze stopami całkowicie opartymi o podłogę. Oprzyj przedramiona na udach i lekko pochyl się w przód. Napnij mięśnie tak, jakbyś chciała wstrzymać mocz. Skurcz powinien trwać około 5 sekund - potem wykonaj 10 sekundową przerwę. Powtarzaj to ćwiczenie 10-15 razy pod rząd, kilka razy w ciągu dnia.

  Choć sama bywałam na treningach z trampolinami przyznam, że od teraz będę postrzegała je inaczej. Jak widać, nie każdą, modną aktywność fizyczną warto bezkrytycznie gloryfikować. Mam nadzieję, że i ty zaczniesz dbać o kondycję mięśni dna miednicy w sposób prawidłowy. To “inwestycja” na resztę życia!

  makijaż jesienny

  Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

  2021-10-10
  Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
  Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

  Depilacja IPL w domu. Jak często, jakie efekty i czy warto?

  2021-08-03
  Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosie...
  pole dance

  Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

  2021-08-01
  Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
  ręcznik na basen

  Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

  2021-06-18
  Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
  Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

  Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

  2021-06-14
  Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

  2021-05-12
  To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...