Data publikacji:

Menopauza – objawy, leki

Przekwitanie to naturalny proces zachodzący w orgazmie kobiety. Jest uwarunkowany hormonalnie. Może nadejść nagle lub może to być proces, który trwa nawet kilka lat. Sprawdź, jakie są objawy menopauzy, co to menopauza, kiedy kobieta zaczyna przekwitać, jak leczyć menopauzę i jaki test na menopauzę znajdziesz w aptece. Przeczytaj.
menopauza

Co to jest menopauza?

Menopauza, zwana także klimakterium czy przekwitaniem, to etap w życiu każdej kobiety po okresie reprodukcyjnym. Polega na tym, że na skutek zmian hormonalnych, dochodzi do ustania cyklu miesiączkowego. Skutkiem tego jest trwała bezpłodność.

Ostatnie krwawienie w życiu kobiety to właśnie menopauza. Aby stwierdzić, czy to faktycznie było ostatnie, musi minąć przynajmniej rok czasu. Przeczytaj także: Aktywna po 40-tce cz.1 Od czego zacząć.

Jak długo trwa menopauza?

Przekwitanie trwa zazwyczaj około 1-2 lata, choć może też nadejść nagle lub trwać dłużej – to kwestia indywidualna i zależy od organizmu kobiety.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Kobiety dostrzegają u siebie pierwsze objawy w wieku 45-55 lat. Średnia wieku wynosi 51 lat. O późnym klimakterium mówi się, gdy ostatnia miesiączka u kobiety pojawi się u niej między 55 a 60 rokiem życia.

Wczesne klimakterium ma miejsce, gdy ostatnia miesiączka wystąpi u kobiety między 40 a 45 rokiem życia, a o klimakterium przedwczesnym mówi się, gdy ostatnia miesiączka wystąpi u kobiety jeszcze przed 40 rokiem życia.

To, kiedy zacznie się przekwitanie, zależy w dużej mierze od genetyki – zapytaj się babci i mamy, kiedy miały pierwsze objawy menopauzy. Niektóre czynniki, np. palenie papierosów, przewlekły stres, a nawet niezdrowa i niezbilansowana dieta, mogą przyspieszyć wystąpienie pierwszych objawów klimakterium.

Menopauza – objawy

Klimakterium może przeminąć niezauważenie – niektóre kobiety nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, ale szacuje się, że chociaż część objawów menopauzy występuje u aż 80% kobiet.

Objawy przekwitania zazwyczaj najsilniej wyrażone są tylko na początku, a z czasem słabną, choć wcale tak nie musi być – to kwestia indywidualna.

Objawy ze strony narządów płciowych:

 • suchość pochwy;
 • zapalenie pochwy;
 • wodniste wypływy z pochwy;
 • świąd okolicy sromu;
 • zapalenie dolnych dróg moczowych.

Objawy ze strony skóry i tkanek:

 • zwiększona aktywność gruczołów potowych i łojowych (nadmierna potliwość i przetłuszczanie się włosów);
 • zanik gruczołu piersiowego – tkanka tłuszczowa zaczyna przeważać nad tkanką gruczołową;
 • zmniejszenie elastyczności skóry;
 • utrata masy kostnej, czego skutkiem może być osteoporoza;
 • uczucie mrowienia skóry;
 • nagłe zaczerwienienie twarzy;
 • bóle kości i stawów.

Objawy ze strony psychicznej i behawioralnej:

 • huśtawki nastrojów;
 • uczucie zmęczenia;
 • drażliwość i zaburzenia koncentracji;
 • poczucie przygnębienia;
 • depresja;
 • bezsenność lub zaburzenia snu;
 • osłabienie pamięci.

Objawy ze strony seksualnej:

 • zmniejszone libido;
 • trudności w osiągnięciu orgazmu.

Inne objawy menopauzy:

 • uderzenia gorąca.

Menopauza – diagnostyka:

Jeśli odczuwasz niektóre z opisanych powyżej objawów menopauzy, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego i zapisuj daty ostatnich miesiączek. W okresie perimenopauzy możesz miesiączkować jeszcze regularnie, choć wiele kobiet w tym czasie obserwuje już nieregularność w występowaniu krwawienia.

Możesz też wykonać test na menopauzę, który dostaniesz w każdej aptece. Działa podobnie, jak test ciążowy, ale wykrywa stężenie poziomu FSH w moczu. Dodatni wynik może świadczyć o tym, że jesteś w okresie perimenopauzy lub klimakterium już wystąpiło.

Menopauza – leczenie

Przekwitanie to naturalny proces zachodzący w organizmie, którego nie da się wyleczyć. Jedyne, co można zrobić, to nieco złagodzić dokuczliwe objawy, stosując odpowiednie preparaty. Wiele kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu hormonów płciowych.

Jeszcze więcej decyduje się na początku na przyjmowanie leków bez recepty na menopauzę, które swoje działanie opierają na obecności fitoestrogenów, czyli estrogenów pochodzenia roślinnego.

Leczenie polega na stosowaniu preparatów, które działają ogólnoustrojowo lub miejscowo. Działanie ogólne wykazują preparaty z hormonami i fitohormonami, natomiast miejscowo działają przede wszystkim kremy dedykowane kobietom w okresie menopauzy.

Takie preparaty łagodzą nieprzyjemne objawy klimakterium - poprawiają wygląd skóry i zapobiegają nadmiernej potliwości.

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, które mogą wskazywać na przekwitanie, udaj się do internisty jak najszybciej. Skieruje cię na dodatkowe badania, by potwierdzić lub wykluczyć menopauzę. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono bardziej skuteczne, dlatego nie warto zwlekać.

Menopauza – leki

 • Leki na receptę na menopauzę

  Hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana u kobiet, które mają silne objawy menopauzy, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, i nie mają przeciwwskazań, by przyjmować hormony płciowe. Leczenie prowadzą ginekolog, endokrynolog (lub specjalista, który ukończył obie specjalizacje) oraz lekarz rodzinny.

  Przyjmowanie hormonów pozytywnie wpływa też na stan kości, poziom cholesterolu we krwi, układ moczowy, skórę oraz układ nerwowy. Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu progesteronu i estrogenów.

 • Leki bez recepty na menopauzę

  Jeśli nie chcesz zażywać hormonów, ale szukasz czegoś, co choć trochę złagodzi nieprzyjemne dolegliwości, spróbuj preparatów z fitoestrogenami, czyli estrogenami roślinnymi.

  Dowiedziono, że ekstrakt z czerwonej koniczyny, soi i pluskwicy groniastej zawierają izoflawonidy, które są zbliżone do żeńskich estrogenów. Są rozpoznawane i przyłączane do żeńskich receptorów estrogenowych, dlatego mogą pełnić taką samą funkcję, jak estrogeny wytwarzane przez jajniki.

Menopauza – jak zapobiegać powikłaniom?

Gospodarka hormonalna kobiety ulega całkowitej zmianie, dlatego nie tylko narządy płciowe zmieniają swój rytm pracy, ale także wszystkie inne narządy w organizmie, których działanie jest zależne od stężenia estrogenów we krwi. Najważniejszym (z punktu widzenia ochrony zdrowia) powikłaniem klimakterium może być osteoporoza.

Osteoporoza polega na tym, że wapń z kości jest wymywane do krwi. Jest to uwarunkowane hormonalnie, związane z niskim poziomem estrogenów. Skutkiem jest to, że kości stają się słabe i podatne na uszkodzenia – częściej pękają i łamią się nawet w wyniku niepozornie wyglądającego wypadku.

To, co możesz zrobić, to suplementować dietę witaminą D oraz profilaktycznie badać się pod kątem osteoporozy. Lekarz, do którego należy się udać po skierowania na badania to internista lub endokrynolog.

Menopauza wiąże się też ze zmianą poziomu cholesterolu, co może być niebezpieczne dla chorób naczyniowych i chorób mięśnia sercowego. Warto regularnie badać poziom cholesterolu oraz mierzyć za darmo w aptece ciśnienie.

Można też profilaktycznie stosować dietę niskotłuszczową, opartą przede wszystkim na białku, świeżych warzywach i owocach oraz tłuszczach roślinnych.

Uprawiaj codzienną aktywność fizyczną. Na początku wystarczy półgodzinny spacer do pracy. Z czasem zwiększaj dystans, a najlepiej zapisz się na zajęcia fitness z koleżankami lub do siłowni, w której będziesz ćwiczyć pod okiem trenera personalnego.

Autorka: Natalia Ciszewska