Data modyfikacji:

Czy masz już maskę antysmogową? [przegląd modeli]

Autor: Joanna Stanuch

Znów to samo – odkąd rozpoczęliśmy sezon grzewczy, polskie miasta spowiła łuna zanieczyszczeń. Choć do smogu zdążyliśmy się przyzwyczaić, nie wolno nam zapomnieć, jaki wpływ wywiera na nasze zdrowie. Maska antysmogowa nie powinna być traktowana już jako ekstrawagancja, ale wyraz rozsądku.

Jako mieszkanka dużego miasta na południu Polski, w okresie jesienno-zimowym mam nieprzyjemność czuć i widzieć go codziennie. Smog to nie ekologiczne mrzonki – to realny problem, który oddziałuje na nas bez ustanku przez kilka miesięcy. Wiedza o tym zwłaszcza ci, którzy zimą nie rezygnują z aktywności fizycznej – biegając w miastach można wówczas odczuć, że coraz trudniej jest nam złapać oddech.

Choć na horyzoncie pojawiają się proponowane regulacje prawne, które mają nam pomóc pozbyć się problemu smogu, nie powinniśmy spokojnie czekać na to, aż sytuacja się poprawi. Poza tym, że każdy z nas powinien etycznie podejść do tego problemu i zastanowić się, czy nie dokłada własnej cegiełki do zanieczyszczenia powietrza, powinniśmy się odpowiednio chronić.

Smog – czym jest i jak powstaje?

Smog to mieszanina tlenków siarki, azotu, metali ciężkich oraz innych substancji typowych dla miejsca, w którym się pojawia. Sama nazwa zjawiska łączy w sobie słowa „dym” oraz „mgła”. Oddaje to charakter smogu – utrudnia widoczność i jest łatwo wyczuwalny za sprawą nieprzyjemnego zapachu.

Smog to zjawisko powodowane przez spaliny samochodowe i węglowe. Z tego względu najłatwiej o niego w dużych miastach, gdzie ruch samochodowy jest intensywny, a duża ilość gospodarstw jest ocieplana za pomocą pieców węglowych.

Wpływ smogu na zdrowie

Jak nietrudno się domyślić, mordercza mieszanka nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Warto powiedzieć to wprost – smog zabija, ze skutecznością równą dymowi papierosowemu.

 • Zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, raka płuc i zapalenia dróg oddechowych;
 • Może powodować rozwój nowotworów jajników, macicy, mózgu i pęcherza moczowego;
 • Powoduje udary mózgu i chorobę niedokrwienną;
 • Wśród lżejszych skutków wyróżnia się bóle i zawroty głowy, jak również podrażnienie oczu, gardła i nosa.
 • Na działanie smogu podatne są zwłaszcza dzieci, osoby starsze oraz ci, którzy borykają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Szacuje się, że nawet 45 tys. przedwczesnych zgonów powodowanych jest przez smog. Zniwelowanie tego zjawiska spowodowałoby, że Polacy żyli by dłużej.

  Jak się chronić? Używaj maski antysmogowej

  Pozostaje nadzieja, że polskie, zimowe powietrze kiedyś znów pozwoli na głęboki oddech. Do tego czasu, na naszych twarzach powinna zagościć maska antysmogowa. Niestety – wielu z nas nadal sądzi, że to dziwaczny wynalazek, zwiastujący raczej paranoję, niż zdrowy rozsądek. Korzystający z nich od lat Japończycy powodują u nas śmiech. Tymczasem, fakty są takie, że maska ochronna znacznie zmniejsza wpływ smogu na nasz organizm. Dodatkowo – maska ochronna zabezpieczy nas przed wirusami i bakteriami, na które jesteśmy narażeni w czasie zimy.

  Jak wybrać maskę ochronną?

  Istnieje kilka kryteriów, którymi powinniśmy kierować się wybierając maskę antysmogową.

 • Najważniejszy element – filtr. Powinien radzić sobie z nawet najdrobniejszymi pyłami, a co najważniejsze, chronić nas przed pyłami smolistymi. Filtr w masce ochronnej powinien wyłapywać pyły o średnicy 0,3 mikrometra. Wybierajmy maski z dodatkową ochroną w postaci warstwy węglowej (wyłapuje inne zanieczyszczenia, w tym gazy).
 • Maska antysmogowa musi chronić nas również przed substancjami takimi jak tlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu i benzopiren.
 • Filtr maski ochronnej regularnie wymieniamy, więc przed zakupem sprawdźmy ich cenę i dostępność.
 • Znaczenie ma również elastyczność i dobre dopasowanie do twarzy, tak, aby noszenie maski było dla nas maksymalnie wygodne.
 • Maska antysmogowa – przegląd najlepszych modeli
 • Oto kilka propozycji masek, którymi warto zainteresować się, jeśli chcecie ochronić się przed zgubnym działaniem smogu.
 • 1. Maska antysmogowa Dragon

  Sportowa maska antysmogowa Dragon wyłapuje do 99% zanieczyszczeń z powietrza. Doskonale sprawdzi się zarówno u biegaczy, jak i do zwykłej, codziennej ochrony. Wykonana z wygodnego neoprenu, występuje w różnych rozmiarach.

  2. Maska antysmogowa Respro Techno

  Filtruje zanieczyszczenia atmosferyczne, jak i uciążliwy dym papierosowy. Zapewnia sprawne wyłapywanie pyłów i gazów, podnosząc komfort oddychania.

  3. Maska antysmogowa Citimask

  Łączy przyjemny, delikatny materiał z dużą skutecznością ochrony. Możemy wygodnie złożyć ją i przechowywać w kieszeni. Spełnia wszelkie standardy masek ochronnych, w tym również konieczność posiadania warstwy węglowej.

  4. Maska antysmogowa Xiaomi

  Skutecznie chroni, ale i zapewnia komfort noszenia – wszystko dzięki silikonowej obwódce, zapewniającej dobre przyleganie do twarzy. Odpowiednia również dla posiadaczy okularów.

  Jak chronicie się przed smogiem? Macie już swoją maskę ochronną?

  materace

  Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

  2021-09-01
  Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
  cholesterol jak obniżyć

  Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

  2019-09-03
  Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
  dynia

  Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

  2019-08-27
  Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
  uśmiech

  Ranking wybielających past do zębów

  2019-08-26
  Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.