Data modyfikacji:

Lecytyna. Właściwości i zastosowanie

Lecytyna jest głównie polecana na koncentrację i pamięć. Jak się jednak okazuje – lista jej właściwości zdrowotnych jest o wiele dłuższa i obejmuje między innymi udział w prawidłowej przemianie materii, ochronie wątroby czy opóźnieniu procesów starzenia. Na co jeszcze jest dobra lecytyna, jakie ma właściwości i ile należy jej dziennie spożywać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
lecytyna

Lecytyna – czym jest i jak działa?

Lecytyna jest budulcem praktycznie każdej komórki w ludzkim ciele, w tym także tkanki mózgu. To mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, głównie fosfolipidów. Oprócz nich znajdziesz w niej także glicerol, cholinę i serynę.
Co ciekawe, lecytynę wyizolowano po raz pierwszy już w 1846 r. z… żółtka! W kolejnych latach potwierdzono jej obecność w ziarnach soi, słoneczniku i w rzepaku, a później – w rybach w morskich.

Lecytyna – właściwości zdrowotne

Jak się okazuje, lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Lista jej właściwości i działania obejmuje:
  • opóźnienie procesów starzenia, 
  • pobudzenie układu nerwowego, 
  • obniżenie poziomu cholesterolu, 
  • poprawę krążenia krwi, 
  • poprawę koncentracji i pamięci, 
  • wsparcie prawidłowego metabolizmu, 
  • zwiększenie wchłanialności witamin rozpuszczanych w tłuszczach, 
  • ochronę ścian żołądka, 
  • przeciwdziałanie powstawaniu kamieni żółciowych, 
  • profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego. 
  • Która lecytyna jest najlepsza – słonecznikowa, rzepakowa czy sojowa?

    Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje lecytyny: słonecznikową, rzepakową i sojową. Czy któraś z nich jest lepsza? Jak się okazuje – wszystkie wymienione typy mają podobną zawartość fosfolipidów. Różnice można jednak zauważyć w proporcjach kwasów omega-3 i omega-6.
    Z punktu widzenia zdrowotnego to lecytyna rzepakowa jest najlepszym wyborem, ponieważ zawiera więcej kwasów omega-3. Z kolei lecytyna słonecznika i sojowa mają więcej kwasów omega-6, których spożycie u wielu osób jest zbyt wysokie w porównaniu do kwasów omega-3. Ile spożywać lecytyny dziennie?

    Ile lecytyny dziennie należy spożywać?

    Zgodnie z rekomendacjami zapotrzebowanie różni się w zależności od płci i wieku, jednak optymalna ilość cennego związku na dobę wynosi 2-2,5 g.

    Źródła lecytyny

    Wcale nie musisz suplementować lecytyny, aby skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Jak się okazuje – jest ona powszechnym dodatkiem do żywności, dzięki czemu z pewnością jesz ją niemalże każdego dnia, pokrywając tym samym dzienne zapotrzebowanie na lecytynę.
    Gdzie jest lecytyna? Znajdziesz ją w takich produktach spożywczych jak ziarna słonecznika, orzechy, soja, fasola, oliwki, awokado, nierafinowany olej rzepakowy czy drożdże. Jej dobrym i smacznym źródłem są również ryby, nabiał, wątróbka, żółtka jaj oraz zielone warzywa.

    Lecytyna – skutki uboczne i przeciwwskazania

    Skutki uboczne suplementacji lecytyny pojawiają się w momencie jej przedawkowania. W takich sytuacjach najczęściej występują biegunki, nudności i ból brzucha, którym może towarzyszyć obniżenie poziomu ciśnienia we krwi. Właśnie dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki lecytyny.
     A czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przyjmowania lecytyny do picia lub w kapsułkach? Jak się okazuje – tak. Ze względu na pochodzenie związku jego spożycie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób, które mają alergię na soję, słonecznik lub rzepak.
    Lecytyna nie jest także polecana osobom, które mają problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi lub przyjmują aktualnie leki przeciwzakrzepowe. Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość – uważaj na lecytynę, która może prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w organizmie.
    Autorka: Katarzyna Wendzonka