Data modyfikacji:

Kubeczek menstruacyjny – najważniejsze informacje

Autor: Kasia

Choć o kubeczku menstruacyjnym słyszała większość z Was, to wciąż uznawany jest on za produkt niszowy. Ten nowoczesny sposób zabezpieczenia przed miesiączką jest polecany wszystkim kobietom, a w szczególności aktywnym. Przedstawiamy, jak działa i jakie są jego zalety.

Pierwsze projekty kubeczków powstały już w latach 30. XX wieku. Jednak przez długi czas zmagano się z odpowiednio elastycznym materiałem do stworzenia komfortowego produktu. W 1987 roku pojawiły się pierwsze kubeczki z lateksu, a w 2002-2003 z silikonu medycznego. Dzisiaj kubeczek menstruacyjny to nowocześniejsze, bezpieczniejsze i korzystniejsze rozwiązanie — zwiększa komfort, chroni zdrowie i środowisko, a dodatkowo pozwala oszczędzić pieniądze.

Jak działa?

Kubeczek aplikuje się do pochwy tak samo jak tampony, z tą różnicą, że miesiączka gromadzi się w kubeczku, który trzeba samemu opróżniać. Ponieważ jest on bardzo pojemny jego czyszczenie odbywa się o wiele rzadziej niż w przypadku podpasek lub tamponów, nawet tylko 2 razy na dobę. Wykonany z silikonu medycznego lub lateksu dokładnie przylega do ścianek pochwy, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie wydostanie się na zewnątrz. Aby założyć kubeczek należy go złożyć (spłaszczyć), włożyć w takim kształcie do pochwy, puścić palce, aby się swobodnie rozłożył i wyjąć palce.

Zanim zdecydujesz się na kubeczek koniecznie porozmawiaj o tym z Twoim lekarzem ginekologiem. Pomoże on dobrać odpowiedni rozmiar oraz dokładnie wytłumaczy zakładanie i wyjmowanie kubeczka.

Dla komfortu

Kubeczek jest wygodny zarówno podczas codziennych czynności, jak i w czasie uprawiania sportów, pływania, jazdy konno i wszelkich innych aktywności. Wystarczy jeden kubeczek, nie musimy nosić ze sobą zapasu środków higienicznych. Krew w kubeczku ma bardzo ograniczony dostęp powietrza, więc nie ma nieprzyjemnego zapachu. Produkt można zastosować w dniu oczekiwanej miesiączki bez obaw, że nas zaskoczy. Nawet menstruacji kubeczek nie szkodzi naszemu zdrowiu. Pozwala czuć się czysto i świeżo, a także dokładnie pozwala na swobodny odpływ krwi. Poza tym jest niezwykle dyskretny, a u niektórych kobiet niweluje bóle miesiączkowe.

Dla zdrowia

Kubeczek jest hipoalergiczny, wykonany z materiałów medycznych. Nie zawiera szkodliwych substancji wybielających czy dezynfekujących. Kubeczki nie zawierają tosyn ani substancji zapachowych. Jest niezwykle higieniczny, ponieważ sama decydujesz o częstotliwości jego opróżniania i czyszczenia. Kubeczek menstruacyjny zmniejsza też ryzyko infekcji, TSS, infekcji układu moczowego i grzybicznych. Nie powoduje takżę odparzeń, wysypki ani innych podrażnień.

Dla oszczędności

Cena kubeczka zwraca się już po 4 miesiącach w porównaniu z comiesięcznym zakupem podpasek i tamponów. Ponadto jeden kubeczek może być używany od 5-15 lat.

Wady?

Na początku aplikacja kubeczka może przysparzać kłopoty, zanim dojdziemy do wprawy w jego prawidłowym zakładaniu i wyjmowaniu. Na szczęście można to bezpiecznie przećwiczyć także przed miesiączką. Dużym problemem jest również zaufanie, że jest on w stanie zabezpieczyć nas w czasie miesiączki.

Silny ból miesiączkowy łagodzi ciepły termofor. Szeroki wybór znajdziesz TUTAJ.

materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!