Data modyfikacji:

Kolano biegacza i inne kontuzje

Autor: Kasia

Bieganie staje się polskim sportem narodowym – w organizowanych w całym kraju maratonach i wyścigach biorą udział dziesiątki tysięcy zafascynowanych nim ludzi. Miłośników biegania łączy nie tylko wspólna pasja. Bardzo często jest to także ból kolan, skutecznie utrudniający czerpanie przyjemności z treningu, a czasami uniemożliwiający uprawianie sportu.

Autor: Paweł Ł.

Kolano jak szwajcarski zegarek

Kolano to największy i najbardziej skomplikowany staw w ciele człowieka. Łączy dwie duże kości – kość udową i piszczelową, które w czasie biegu poddawane są prawdziwej próbie wytrzymałości. Nacisk na drobne elementy budujące kolano może sięgać nawet 300 kilogramów! Właśnie dlatego aż kilkadziesiąt procent biegaczy skarży się na problemy związane właśnie z tym stawem. Wbrew obiegowej opinii, kontuzje okolicy kolana nie są tylko domeną początkujących i amatorów. Warto posiadać odpowiednią wiedzę, dzięki której będziemy w stanie wstępnie rozpoznać problem, właściwie rozpocząć leczenie i przeciwdziałać niepożądanym konsekwencjom kontuzji.

ITBS – kontuzja pasma biodrowo-piszczelowego

Kontuzja pasma biodrowo-piszczelowego jest efektem poddawania stawu kolanowego ciągłym przeciążeniom. Osoby dotknięte tym schorzeniem najczęściej narzekają na ból przedniej lub bocznej strony kolana, nasilający się w czasie wysiłku, szczególnie podczas zbiegania ze wzniesień lub schodzenia po schodach. Czasami może występować także uczucie drętwienia bądź mrowienia. Możemy sami próbować pozbyć się tej kontuzji – ćwiczenia mięśnia pośladkowego i mięśni miednicy pozwolą odciążyć obolały staw kolanowy, powinniśmy także więcej czasu poświęcić na rozciąganie i masowanie kolan oraz ud. Jeżeli ból nie przechodzi, konieczna będzie pomoc fizjoterapeuty, który pomoże rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie, powodujące nawracające bóle kolana.

Kontuzje łąkotki

Łąkotki to bardzo delikatne, elastyczne chrząstki, łączące tak zwane piętro górne (udowe) i dolne (piszczelowe) kolana. Umożliwiają obracanie się stawu przy zgięciu oraz stabilizują połączenie kości piszczelowej i udowej. Jeżeli nie mamy wrodzonych bądź nabytych problemów z kolanami, łąkotki nie powinny być narażone na kontuzje w trakcie poprawnego technicznie biegu. Niestety problemy mogą pojawiać się w czasie rozgrzewki lub ćwiczeń towarzyszących bieganiu (np. ćwiczeń na siłowni). Największe ryzyko towarzyszy ćwiczeniom z obciążeniami, wykonywanym na zgiętych kolanach. Warto ograniczać tego rodzaju ruchy i pamiętać o niezbędnej rozgrzewce. Leczenie kontuzji łękotki jest długotrwałe i, niestety, bardzo często inwazyjne – wymaga chirurgicznego szycia bądź wszczepienia implantu łękotki. Warto zadbać o łękotki już teraz – problemy z nimi są nie tylko trudne do wyleczenia, ale mogą także skutkować bolesnymi zmianami w obrębie stawu kolanowego w przyszłości.

Zapalenie gęsiej stopki

Nazwa tej kontuzji brzmi wprawdzie sympatycznie, ale jej konsekwencje mogą być bardzo poważne. Popularna gęsia stopka to inaczej zapalenie przyczepu mięśnia krawieckiego, półścięgnistego oraz smukłego. Do tej kontuzji mogą doprowadzić błędy popełnione w czasie treningu. Ból towarzyszący tej kontuzji jest odczuwany w dolnej części kolana, nasila się podczas zginania stawu. Często obserwuje się także obrzęk kolana. Zapalenie gęsiej stopki jest często mylone z urazami wiązadeł kolanowych, dlatego postawienie właściwej diagnozy należy powierzyć ortopedzie. Przed wizytą w gabinecie lekarskim powinniśmy odciążyć kontuzjowaną nogę, przyjąć leki o działaniu przeciwzapalnym, a także robić zimne okłady, które złagodzą ból i zredukują opuchliznę. Przede wszystkim powinniśmy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu do biegania – rozgrzewka, wyćwiczona technika biegu, dobrze dobrane buty i ciepła odzież sprawią, że ryzyko odniesienia kontuzji będzie zdecydowanie mniejsze.

Szeroki wybór odpowiednich butów do biegania znajdziesz TUTAJ.

biustonosze sportowe dla dużego biustu

Biustonosze sportowe do dużego biustu

2020-05-24
Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.
jak się ubrać do groty solnej?

Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

2020-05-07
Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-05-06
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
rowery do ćwiczeń

Najlepsze rowery do ćwiczeń w domu. Który rower treningowy wybrać?

2020-04-13
Rower stacjonarny ma jednak dużo więcej korzyści. Jak wybrać najlepszy rower do ćwiczeń w domu? Przed wami kilka wskazówek.
Taśmy do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

2020-03-16
Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
Kettlebell. Jakie ćwiczenia? Pomysły na trening

Kettlebell. Jakie ćwiczenia? Pomysły na trening

2020-03-11
Wydaje Ci się, że trening z kettlebellem wspomaga jedynie budowę siły mięśni ramion? Porzuć to przekonanie i sama zacznij trenować z odważnikiem w kształcie kuli z uchwytem, aby harmonijnie wymodelować całą sylwetkę. Prezentujemy 5 ćwiczeń z kettlebellem.