Data modyfikacji:

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Autor: Zuzanna Pawlak

Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, nie zawsze wiedząc, na co zwrócić uwagę. Zwłaszcza we wczesnej ciąży, pierwsze objawy są nieoczywiste. Niektóre z nich pojawiają się tylko u części kobiet. Zapoznaj się z objawami ciąży, które występują już w pierwszych tygodniach.

Pierwsze objawy ciąży – test czy lekarz?

Oczywiście z pomocą przychodzą nam szeroko dostępne testy ciążowe, które każda kobieta może wykonać samodzielnie w domu. Najpewniejszym źródłem wiedzy na ten temat jest zawsze wizyta u ginekologa. Tylko jak zdecydować, czy postawić na test, czy umawiać wizytę u lekarza. Poznaj typowe objawy wczesnej ciąży, występujące u znaczącej części kobiet. Często dziewczyny nie zdają sobie sprawy, że zmęczenie czy częstsze niż wcześniej oddawanie moczu, to właśnie pierwsze oznaki ciąży.

Okres a ciąża

Oczywiście ciążę zwiastuje brak miesiączki. Dlatego aktywna seksualnie kobieta z regularnym cyklem w przypadku braku miesiączki zawsze powinna brać pod uwagę możliwość zostania mamą. Zapisuj w kalendarzu lub jakiejś aplikacji datę ostatniej miesiączki. Przyda się podczas wizyty u ginekologa i wyznaczania daty porodu. Brak krwawienia miesięcznego może mieć różne przyczyny. Należą do nich:

 • choroby przewlekłe
 • przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników
 • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
 • Zdarza się również tak, że regularne krwawienia występują u kobiet w czasie I trymestru. Może to utrudniać ocenę czasu trwania i znacząco opóźnić wykrycie ciąży.

  Wczesne objawy ciąży

  Nie wszystkie z pierwszych objawów ciąży są charakterystyczne i mogą nie być z nią początkowo kojarzone. Ich znajomość jest bardzo przydatna. Pozwala kobietom wziąć pod uwagę taką ewentualność i skłania do uważnej obserwacji swojego ciała. Dzięki temu ciąża może zostać wcześniej potwierdzona lub wykluczona. Typowo występują:

 • obrzmiałe piersi i ich bolesność - pojawiają się także guzkowate zgrubienia oraz zwiększenie i zciemnienie brodawek sutkowych.
 • nudności i wymioty – kojarzone z pierwszymi tygodniami ciąży są tak zwane poranne nudności. Występują one nawet u 90% ciężarnych. Najczęściej pojawiają się rano i mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Nie zawsze mdłościom towarzyszą wymioty. Zgłasza je około 50% kobiet ciężarnych. W przypadku wystąpienia takich objawów pomóc powinno spożywanie mniejszych porcji posiłków w krótszych odstępach czasowych. Dolegliwości te z reguły nie są powodem do niepokoju. Gdy są znacznie nasilone i długotrwałe, należy szukać pomocy lekarskiej. Silne wymioty mogą bowiem prowadzić do odwodnienia.

 • zachcianki żywieniowe – przyszłe mamusie zmieniają niekiedy swoje preferencje pokarmowe. Chęć na czekoladę, kiszonki czy pomidory lub niechęć do niektórych pokarmów pojawiają się już w bardzo wczesnej ciąży. Ten objaw nie jest tak częsty, ale również może zasugerować potrzebę wykonania testu ciążowego.
 • częste wizyty w toalecie - kobiety w pierwszych tygodniach ciąży wielokrotnie w ciągu dnia oddają mocz. Spowodowane jest to między innymi uciskiem na pęcherz moczowy. Mogą jeszcze wtedy nie wiedzieć o tym, że są ciężarne i kojarzyć to z infekcją układu moczowego. Jednakże w tym przypadku w badaniu ogólnym moczu lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości.
 • zmęczenie - jest to symptom, który łatwo pominąć. Zrzucając przyczynę senności, zmęczenia, a czasem także omdleń na nadmiar pracy czy małą ilość snu. Jednak w pierwszych tygodniach ciąży są to zupełnie typowe objawy i warto o tym pamiętać.
 • Pierwsze objawy ciąży – co wykrywa test ciążowy?

  Hormonalne testy ciążowe są szeroko stosowane i ogólnodostępne. Ich działanie polega na wykryciu w moczu hormonu - gonadotropiny kosmówkowej (hCG) produkowanej od kilku dni po zapłodnieniu. Testy te pozwalają wykryć ciążę już w ciągu kilku pierwszych tygodni jej trwania. Bardzo rzadko dodatni wynik może wystąpić w przypadku niektórych nowotworów układu rozrodczego. Na ogół jednak wynik pozytywny należy wiązać z możliwością ciąży i w odpowiednim czasie zgłaszać się do lekarza. W gabinecie ginekologicznym lekarz może wykonać test wykrywający gonadotropinę kosmówkową z krwi, a także inne badania w tym USG i na ich podstawie potwierdzić ciążę.

  Ciąża – objawy w późniejszym czasie

  Oprócz występujących nadal zachcianek, zmęczenia, liczych wizyt w toalecie, pojawiają się nowe oznaki obecności dzidziusia w brzuchu mamy. W późniejszym okresie ciąży kobieta może:

 • wyczuć ruchy płodu, które odczuwa jako bąbelki w brzuchu.
 • zauważyć powiększenie obwodu brzucha.
 • Kwas foliowy

  Pisząc o ciąży nie można pominąć tematu suplementacji kwasem foliowym. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, bo znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wad układu nerwowego. Bardzo ważna jest dieta bogata w kwas foliowy. Jedz dużo warzyw i owoców zawierających foliany i nie gotuj ich zbyt długo. Do naturalnych źródeł kwasu foliowego należą:

  - zielone warzywa (szpinak, brokuły, szparagi)

  - soja

  - soczewica

  - pełnoziarniste pieczywo

  Jednak w tym przypadku odpowiednia dieta to za mało i należy przyjmować również suplementy diety zawierające kwas foliowy. Dlatego też każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przyjmować kwas foliowy w dziennej dawce 0,4mg, niezależnie od tego czy planuje potomstwo. Jeśli starasz się o dzidziusia, pamiętaj, żeby kwas foliowy brać minimum 6 tygodni przed zapłodnieniem.

  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-05-06
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
  materace

  Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

  2019-09-05
  Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
  cholesterol jak obniżyć

  Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

  2019-09-03
  Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
  dynia

  Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

  2019-08-27
  Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!