Data modyfikacji:

Jak uniknąć infekcji na basenie?

Autor: Karolina

Pływanie to świetna aktywność dla naszej sylwetki. Równomiernie rozwija wszystkie grupy mięśniowe i jest doskonałym środkiem na stres. Dlaczego więc tak niechętnie korzystamy z uroków basenu? Jednym z tego powodów jest obawa przed infekcjami. Zobaczmy zatem, co zrobić, aby chodzić na basen bez strachu o złapanie bakterii lub wirusów.

Sprawdźmy, jak uniknąć infekcji bakteryjnych i ze spokojem korzystać z zalet pływania.

Klapki i prysznic

Wiele z nas boi się, że na basenie zarazi się grzybicą. Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, nic takiego nam nie grozi. Na basenie, w przebieralni i pod prysznicem koniecznie poruszajmy się we własnych klapkach. Po pływaniu dokładnie umyjmy całe ciało ze stopami włącznie. Dla zachowania większej higieny stóp możemy użyć do tego celu specjalnego środka z dodatkiem składnika grzybobójczego (np. z wyciągiem z drzewa herbacianego). Następnie starannie wycieramy skórę zwracając szczególną uwagę na miejsca między palcami.

Jeśli chodzi o klapki to po przyjściu do domu dobrze jest je umyć mydłem i dokładnie wysuszyć – wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Profilaktycznie możemy także zastosować na stopy krem o działaniu przeciwgrzybicznym.

Na grafice: 1. Krem przeciw grzybicy ABE, 5,32 zł 

Infekcje intymne

Jedną z podstawowych zasad chroniących nas przed złapaniem infekcji w okolicy intymnej jest stosowanie antybakteryjnego żelu do higieny przeznaczonej do dolnych stref. Ważne jest także, abyśmy nie siadały na krawędzi basenu, ponieważ może gromadzić się tam znacznie więcej drobnoustrojów niż w wodzie.

Warto także zastosować obronę od środka, gasząc pragnienie wodą z cytryną lub żurawiną. Zakwaszają one mocz, a takie środowisku nie sprzyja rozwojowi baterii.

Niezwykle istotna jest również ochrona dróg rodnych kobiety. Zakażenia pochwy, sromu i łechtaczki, w szczególności grzybiczne, są efektem wyniszczenia przez chlor flory bakteryjnej okolic intymnych. Aby tego uniknąć, należy dostarczać do organizmu (przed i po pływaniu) dużych ilości bakterii probiotycznej. Znajdziesz je w produktach fermentacji mlekowej, np. kefirze, oraz probiotycznych suplementach diety dla pań (tabletki, czopki, globulki).

Uwaga! W przypadku pojawienia się objawów takich jak, świąd, pieczenie, upławy, wysypki czy inne wypryski, zaczerwienia, udaj się do swojego lekarza internisty lub ginekologa. Nie ignoruj infekcji okolic intymnych, gdyż ich leczenie może potrwać nawet kilkanaście tygodni!

Czepek

Chlor nie należy do najlepszych przyjaciół naszych włosów i skóry. Możemy jednak chociaż częściowo ochronić się przed jego niekorzystnym działaniem. Stosowanie czepka z pewnością nam to ułatwi, ponieważ nasze kosmyki mają wtedy mniej kontaktu z chlorowaną wodą. Podrażnienia oczu unikniemy z kolei dzięki używaniu okularów pływackich oraz kropli do oczu.

Na grafice: 1. Czepek Speedo, 34,50 zł 

Poza dokładnym myciem, po pływaniu warto także odżywić skórę i włosy nakładając na nie nawilżające kosmetyki pielęgnacyjne.

Więcej akcesoriów pływackich znajdziesz TUTAJ.