Data modyfikacji:

Jak rzucić palenie w Nowym Roku?

Autor: Marcin Szewczyk

To mój ostatni papieros – tak powiedziało sobie wiele osób nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Dlaczego więc kilka dni później znów marzliśmy na balkonie zaciągającej się dymkiem? Prezentujemy kilka porad, jak skutecznie rzucić palenie.

Jeśli w Sylwestra powiedzieliście sobie „więcej nie palę”, zrobiliście pierwszy, najważniejszy krok. Bez postanowienia, silnej woli i wytrwałości nie ma co się zabierać za walkę z nałogiem. Byli palacze codziennie jednak wodzeni są na pokuszenie. Jak się im nie dać?

1. Pamiętaj, dlaczego nie palisz

Sporządźcie listę rzeczy, przez które rzuciliście palenie. Przeszkadzał wam ich smród? Wkurzała zadyszka po przebiegnięciu 30 metrów do tramwaju? Doskwierał poranny kaszel i kapeć w ustach? Pamiętajcie o tym! Łatwiej wam będzie przezwyciężyć pokusę sięgnięcia po papierosa, jeśli uświadomicie sobie, dlaczego postanowiliście rozstać się z nałogiem.

2. Unikaj używek

Alkohol i papierosy, kawa i papierosy… Każdy palacz wie, jak bardzo te dwie rzeczy się łączą. Dlatego starajcie się unikać alkoholu, lepiej też ograniczcie ilość wypijanej kawy i herbaty. W trudnych chwilach lepiej sięgnijcie po gumę do żucia, która skutecznie zwalczy nieznośne uczucie ssania.

3. Nie rób wyjątków

Jeden papieros do towarzystwa, co mi to zaszkodzi? – tak myślało wiele osób, które przegrało walkę z nałogiem. Otóż papieros to wyjątkowo podstępny wróg. Zapalisz jednego do piwa, później drugiego, a chwilę później będziecie stali w kolejce do kiosku po całą paczkę.

4. Ćwicz

Ruch to nie tylko doskonały sposób radzenia sobie ze stresem, ale również sposób dbania o sprawność fizyczną. Pójdź na spacer, popływaj, zacznij uprawiać jogging. Wysiłek fizyczny da wam siłę i pozytywną energię, która pozwoli wam skutecznie walczyć z pokusami.

5. Nagradzaj siebie

Jedną z największych zalet, jaką daje rzucenie palenie, są pieniądze. Odkładaj sumę, jaką przeznaczyłbyś na kolejną paczkę, a za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze kup sobie coś ekstra.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!