Data modyfikacji:

Rzucanie palenia. Najlepsze wspomagacze

Autor: Marcin Szewczyk

Rzucanie palenia jest najłatwiejszą rzeczą pod słońcem! Robiłem to tysiące razy – żartował Mark Twain. Jednak tym, którzy bezskutecznie walczą z nałogiem, wcale nie jest do śmiechu. Papierosy wywołują silne uzależnienie fizyczne i psychiczne i często sama silna wola nie wystarczy. Wtedy na pomoc palaczom przychodzą różnego rodzaju wspomagacze.

Gumy zawierające nikotynę

Chyba najpopularniejszy i najpowszechniej stosowany środek stosowany przez palaczy chcących wyjść z nałogu. Gumy do żucia zawierające nikotynę mają ułatwić powstrzymanie się od „dymka” dostarczając nikotynę uzyskiwaną przedtem z palenia papierosów. Według producentów, gumy zmniejszają objawy odstawienia papierosów, redukują uzależnienie, tym samym dając palaczom czas na naukę życia bez papierosa. Obecnie można je kupić w każdej aptece.

Plastry nikotynowe

Są proste w użyciu i dyskretne. Wystarczy nakleić plaster i nikotyna przenika przez skórę w sposób ciągły, co zmniejsza uczucie głodu” nikotynowego. Plastry (najpopularniejsze obecnie marki to Nicorette oraz Niquitin) różnią się długością działania – od 16 do 24 godzin. Producenci zalecają, aby osoby silnie uzależnione (palące więcej niż 10 papierosów w ciągu doby) powinny zacząć od plastrów z najwyższą zawartością nikotyny i stopniowo przechodzić do tych słabszych.

AcuOne Anti-Smoking

Stosunkowo nowe na rynku urządzenie wykorzystujące technologię elektro-akupunktury. Zakłada się je na nadgarstek i włącza przy każdej potrzebie zapalenia. Niestety wciąż brakuje rzetelnych badań oceniających skuteczność tej metody.

Wysiłek fizyczny  

Ruch jest dobry na wszystko. Również na odsunięcie od siebie pokusy zaciągnięcia się dymkiem. Wysiłek fizyczny redukuje napięcie, które powodowane jest przez głód nikotynowy. Dobrze działa też mobilizująco – czy warto dla fajki niweczyć dobroczynne efekty treningu i odzyskiwanej formy? Pamiętajmy jednak, żeby ćwiczyć z umiarem, dostosowując obciążenie do naszych możliwości. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub profesjonalnym trenerem.

W sieci roi się od informacji o różnego rodzaju nikotynowych terapiach zastępczych (ang. nicotine replacement therapies - NRT) i ich skuteczności. Musimy przede wszystkim mieć na uwadze to, że żadna z nich nie wyleczy nas z nałogu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Najważniejsza było i będzie nasze silne postanowienie rzucenia palenia. Powyższe środki mają za zadanie nas jedynie w tym postanowieniu wspomóc.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!