Data modyfikacji:

Jak dobrać soczewki? Lepsze jednodniowe czy miesięczne?

Autor: Marcin Szewczyk

Soczewki kontaktowe to skuteczny i bezpieczny sposób korekcji wad wzroku. Bez względu na to, czy potrzebujemy soczewki torycznej czy sferycznej, czy decydujemy się na soczewki kolorowe bez mocy, wcześniej musimy wybrać się do lekarza okulisty, który dobierze dla nas najodpowiedniejsze soczewki kontaktowe i nauczy nas, jak prawidłowo z nich korzystać.

Przy wyborze soczewek powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie parametry, ale również nasz styl życia, nawyki i przyzwyczajenia. Czy często podróżujemy? Czy zdarza nam się zasnąć w okularach z książką w ręku? Czy mamy skłonność do alergii? Czy na co dzień wolimy chodzić w okularach, a z soczewek korzystać jedynie okazyjnie?

Najpopularniejsze są soczewki jednodniowe i miesięczne. Na które się zdecydować?

Soczewki jednodniowe

Zakładamy je tylko raz, a wieczorem po ściągnięciu wyrzucamy do kosza. Nie musimy się więc codziennie przeznaczać czasu na ich pielęgnację i czyszczenie. Polecane są osobom, które wybierają się w podróż albo wolą okulary, a soczewki ubierają tylko od czasu do czasu – np. podczas uprawnia sportu. Na soczewki jednodniowe powinni się też zdecydować alergicy, ponieważ płyny przeznaczone do pielęgnacji soczewek mogą działać uczulająco.

Soczewki miesięczne

Są rozwiązaniem nieco tańszym niż soczewki jednodniowe, ale z drugiej strony wybór ich wiąże się z zakupem płynów do pielęgnacji i pojemniczków do przechowywania. Nosi się je przez 30 dni, pamiętając o codziennej pielęgnacji (po zdjęciu przemywamy je specjalnym płynem i zostawiamy w pojemniczku wypełnionym płynem do czasu następnego założenia).

link="file"]

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!