Data modyfikacji:

Hydrolat – co to jest, jak stosować?

Hydrolaty znane są w kosmetyce od wieków, jednak teraz przechodzą swoje drugie życie. W czasopismach i książkach hydrolaty opisywane są jako must have pielęgnacji skóry. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie: świetnie sprawdzą się do oczyszczania skóry, jako baza do maseczki lub kuracja na zniszczone włosy. Wszystko dzięki drogocennym składnikom pochodzenia naturalnego, które pielęgnują skórę, zapewniając przy tym wieczorny relaks. Sprawdź najpopularniejsze hydrolaty i już dziś zadbaj o kondycję swojej skóry!
pielęgnacja twarzy

Co to jest hydrolat?

Hydrolat to nic innego jak woda w naturalny sposób aromatyzowana kwiatami, ziołami lub owocami. W skutek destylacji rośliny powstają dwa produkty: olejki eteryczne i hydrolaty (tzw. wody kwiatowe).

Proces ten sprawia, że zarówno olejki eteryczne, jak i hydrolaty, bogate są w aktywne składniki roślin. Warto pamiętać, że olejki eteryczne mają wyższy poziom składników aktywnych niż wody kwiatowe. Z tego powodu olejki eteryczne dobrze sprawdzają się punktowo lub przy intensywnej kuracji. Hydrolaty to natomiast dobry wybór dla osób o skórze wrażliwej.

Jak używać hydrolatów?

Hydrolaty to jedne z najbardziej uniwersalnych produktów w kosmetyce. Ich zastosowanie jest tak szerokie, że każda kobieta w swojej kosmetyczce powinna mieć przynajmniej jeden hydrolat.

Mimo że hydrolat nie jest tonikiem, często używany jest do tonizacji skóry. Woda kwiatowa zapewnia nie tylko oczyszczenie, ale także będzie dobrą bazą przed nałożeniem kremu na dzień lub na noc. Niektóre hydrolaty dobrze radzą sobie ze zmywaniem makijażu.

Wakacje lub praca w klimatyzowanym pomieszczeniu to dobry czas na to, by przetestować orzeźwiające właściwości hydrolatów. Przyjemna mgiełka nawilża skórę, pozostawiając ją świetlistą i wypielęgnowaną. Fanów DIY z pewnością ucieszy fakt, że hydrolaty to idealna baza do tworzenia własnych produktów kosmetycznych. Możesz je mieszać z glinkami, by uzyskać odżywiającą maseczkę do twarzy.

Jak zrobić hydrolat?

Każda miłośniczka nowości kosmetycznych wie, że hydrolaty w sklepach potrafią być naprawdę drogie. Jeśli masz wolną chwilę i chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, spróbuj przygotować hydrolat samodzielnie w domu.

Niektórzy myślą, że by wykonać hydrolat wystarczy zagotować wybrane zioła w wodzie. Niestety gorąca woda niszczy składniki aktywne w roślinach. Produkcja hydrolatu obejmuje skraplanie rośliny. Cały proces nie może przekroczyć 80 stopni Celsjusza.

Jak zrobić hydrolat? Wystarczy, że na dnie garnka umieścisz miseczkę a wokół niej wybranie zioła lub kwiaty, które zalejesz wodą. Następnie przykryj garnek pokrywką odwróconą do góry nogami (tak, aby rączka znajdowała się wewnątrz garnka). Gotuj przez 30 minut. Dzięki temu uzyskasz domowy hydrolat dostosowany do twoich potrzeb.

Hydrolat różany – dla każdej skóry

Hydrolat różany to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych hydrolatów dostępnych na rynku. Dlaczego? Róża ze względu na swoje delikatne właściwości nie podrażnia skóry, a wody tego typu mogą stosować osoby o różnym typie cery.

Hydrolat różany dobrze sprawdzi się w łagodzeniu podrażnień skóry i zmian. Niektórzy uważają, że hydrolat różany wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe. Dodatkowo hydrolat różany możesz stosować jako środek łagodzący oparzenia słoneczne. Lubisz kosmetyczne nowinki? Nie zapomnij sprawdzić hydrolatu z róży damasceńskiej.

Hydrolat oczarowy – sekret naszych babć

Oczar to zapomniana roślina, która zaskakuje właściwościami leczniczymi. W medycynie oczar tamuje krwotoki, leczy odleżyny a nawet zmniejsza ból. W kosmetyce oczar jest wykorzystywany przede wszystkim jako składnik hydrolatów i toników.

Hydrolat oczarowy działa tonizująco, antybakteryjne i kojąco. Stosując hydrolat oczarowy twoja skóra będzie napięta i oczyszczona. Hydrolat oczarowy nakładaj nie tylko na twarz, ale także inne, problematyczne miejsca na skórze np. żylaki czy łuszczycę.

Hydrolat z czystka – siła natury

Czystek przez wiele osób uważany jest za roślinę, która ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dlaczego? Czystek wykazuje właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Czystek pozbywa się z ciała toksyn, dzięki czemu w widoczny sposób poprawia kondycję skóry. Wskazany zwłaszcza w przypadku osób borykających się z trądzikiem.

Hydrolat lawendowy – prosto z Prowansji

Hydrolat lawendowy to obok różanego zapewne drugi hydrolat na świecie pod względem popularności. Aromat lawendowy ma właściwości uspokajające, dzięki czemu dobrze wpływa na sen. Z tego powodu wiele kobiet stosuje hydrolat lawendowy jako nieodłączny element wieczornej rutyny kosmetycznej. Hydrolat lawendowy uspokaja skórę i pozostawia ją sprężystą.

Hydrolat z kocanki – moc kwiatów

Kolejny hydrolat prosto z zielnika babci. Kocanka wykazuje silne właściwości lecznicze: pomaga rozluźnić mięśnie gładkie i niweluje problemy jelit. Hydrolat kocankowy to dobry wybór dla osób z dużymi problemami skóry takimi jak trądzik czy blizny.

Hydrolat z drzewa herbacianego – przepis na piękną skórę

W kosmetyce drzewo herbaciane spotykane jest najczęściej w postaci olejku. Jego siła sprawia, że olejek stosować można wyłącznie punktowo. Jeśli chcesz cieszyć się drogocennymi właściwościami olejku herbacianego, sięgnij po hydrolat. Ukoi on skórę i sprawi, że wszystkie stany zapalne znikną.

Hydrolat malinowy – prosto z ogródka

Kolejny genialny hydrolat do twarzy. Maliny to niepozorne owoce, które zaskakują swoimi właściwościami leczniczymi. Moc witamin (C, B1, E) zawartych w malinach to gwarancja, że twoja skóra będzie wyglądać pięknie i zdrowo.

Hydrolat jaśminowy – nie tylko piękny zapach

Jaśmin kojarzy się zwykle z perfumami, jednak ta roślina ma także duże zastosowanie w kosmetyce. Kwiat jaśminu nawilża i tonizuje skórę, dlatego dobrze sprawdzi się podczas codziennej pielęgnacji. Właściwości aromatyczne idealnie wpiszą się w wieczorną, relaksacyjną rutynę pielęgnacyjną.

Hydrolat rozmarynowy – tajemnica ziół

Rozmaryn, podobnie jak drzewo herbaciane, wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Dlatego po hydrolat z tej rośliny powinny sięgać osoby cierpiące na zmiany trądzikowe.

Hydrolat rumiankowy – dla wrażliwej cery

Rumianek znany jest jako roślina łagodząca, która działa przeciwzapalnie i przyspieszająco na gojenie ran. Hydrolat rumiankowy to świetny wybór dla osób o słowiańskiej urodzie. Woda kwiatowa uspokoi cerę i ukoi zaczerwienienia. Regularne stosowanie może przyczynić się do zniwelowania przebarwień.

Hydrolat aloesowy – ukojenie dla skóry

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zdrowotnych właściwościach aloesu. Roślina ta wykazuje duże właściwości nawilżające, dlatego hydrolat aloesowy przypadnie do gustu wszystkim posiadaczkom skóry suchej i wrażliwej.

Przeczytaj także:

Autorka: Patrycja Hendzel