Data modyfikacji:

Grzybica paznokci - objawy, rozpoznanie i leczenie

Autor: Natalia Ciszewska

Choroby paznokci u stóp to problem powszechny. Dotyczy nie tylko tych osób, które często chodzą na basen. Na grzybicę paznokci choruje ponad 20% ludzi w Polsce. Sprzyja temu wilgoć i chodzenie w zabudowanych, nieprzewiewnych butach. Grzybica paznokci nawet we wczesnej fazie rozwoju nie ustąpi sama. Sprawdź, jak rozpoznać i jak skutecznie wyleczyć grzybicę paznokci.

 

Przyczyny grzybicy paznokci u stóp

Za nieestetycznie wyglądające paznokcie u stóp odpowiedzialny jest jeden z trzech rodzajów grzybów:

 • grzyby dermatofitowe
 • grzyby drodżdżopodobne
 • grzyby pleśniowe
 • Głównym źródłem zakażeń w Polsce są baseny, sauny i łazienki hotelowe. Do infekcji grzybiczych dochodzi także przez noszenie używanego obuwia, skarpet lub cudzych przyborów do pielęgnacji stóp i paznokci. Grzybica stóp i paznokci to choroba wysoce zaraźliwa. Jeśli któryś z członków rodziny zachoruje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bliscy prędzej czy później się zarażą.

  Grzybica paznokci u stóp jest najczęściej spowodowana grzybicą stóp – chorobą, na którą cierpi około 41% Polaków. Nieleczona grzybica stóp bardzo łatwo przechodzi na paznokcie. Wystarczy, że obetniesz je zbyt krótko lub płytka paznokciowa zostanie uszkodzona w inny sposób - grzyby łatwo się pod nią dostaną.

  Grzybicy stóp i paznokci sprzyjają schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, zaburzenia krążenia i gospodarki hormonalnej, osłabienie układu odpornościowego. Długotrwała antybiotykoterapia i przyjmowanie sterydów także może sprzyjać infekcjom grzybiczym.

  Serum na grzybicę paznokci Mycosan - 29,98 zł

  Objawy grzybicy paznokci

 • biała, szara lub żółta barwa płytki paznokciowej
 • bruzdy na paznokciu
 • zmiana kształtu paznokcia
 • nadmierne łuszczenie się naskórka przy płytce paznokciowej oraz pod nią
 • rozwarstwianie się paznokcia
 • zwiększona łamliwość paznokcia
 • nieprzyjemny zapach płytki paznokciowej
 • Grzybica paznokci dotyczy przede wszystkim paznokci u stóp, chociaż może także rozwinąć się na paznokciach na dłoniach. Kontakt z brudnym podłożem, nadmierne pocenie się stóp i noszenie zabudowanego obuwia sprzyjają rozwojowi infekcji.

  Infekcja grzybicza dotyczy najczęściej pierwszego lub ostatniego paznokcia u stóp. Wynika to najprawdopodobniej ze ścisłego ich przylegania do obuwia, co może uszkadzać płytkę paznokciową i być bramą wejścia grzybów pod paznokieć.

  Grzybicy paznokci nie przykryjesz lakierem do paznokci. Infekcję we wczesnej fazie rozwoju możesz oszukać, ale z czasem płytka zacznie się łuszczyć, a malowanie paznokci stanie jest utrudnione przez pogłębiające się bruzdy. Grzybicę trzeba leczyć, dlatego nie czekaj – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i pozbądź się jej raz na zawsze.

  Grzybica paznokci - diagnostyka

  Podejrzewasz u siebie infekcję grzybiczą? Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który oceni czy na pewno są to zmiany grzybicze. Jeśli okaże się, że jest to problem kwalifikujący się do leczenia specjalistycznego – wypisze ci skierowanie do dermatologa.

  Możesz także udać się do dermatologa prywatnie, bez skierowania. Koszt konsultacji dermatologicznej to około 80-250 zł.

  Badaniem, które potwierdza lub wyklucza grzybicę jest badanie mykologiczne. Pozwala ono poznać gatunek grzyba, dzięki czemu specjalista może zastosować leczenie celowane. Koszt takiego badania to około 80-120 zł. Przed wykonaniem badania paznokcie nie mogą być pomalowane. Nie należy także stosować jakichkolwiek kremów lub maści na stopy przed pobraniem próbki do badania.

  Preparat na grzybicę paznokci Scholl - 43,77 zł

  Grzybica paznokci – leczenie

  Domowe sposoby na grzybicę paznokci nie działają. Leczenie wymaga konsultacji z farmaceutą lub lekarzem specjalistą, odpowiednio dobranych leków na podstawie badania mykologicznego i cierpliwości, ponieważ efektów nie zauważysz od razu.

  Czas leczenia grzybicy wynosi 4-6 tygodni, ale zdarza się, że walka z infekcją może się przedłużyć , np. w przypadku silnych zmian lub leczenia niecelowanego (bez wykonania badania mykologicznego).

  Leczenie grzybicy paznokci polega na stosowaniu preparatów miejscowych lub ogólnoustrojowych w formie tabletek. W przypadku silnej infekcji, konieczne może się okazać zastosowanie leczenia kombinowanego – miejscowego i ogólnego jednocześnie. Miejsca aplikacji preparatów miejscowych należy odpowiednio oczyszczać, w taki sposób, aby lek dotarł do najgłębszych warstw płytki paznokciowej. Zwiększa to efektywność działania środków leczniczych i skraca czas kuracji.

  W przypadku grzybic, które nie chcą poddać się leczeniu, konieczne może się okazać zastosowanie metody chirurgicznej, czyli usunięcie płytek zainfekowanych grzybami i zastosowanie leczenia miejscowego w miejscu płytki. Chirurgiczne leczenie grzybicy to ostateczność.

  Pamiętaj, że aby osiągnąć pożądany efekt, musisz wyrzucić stare buty, wyprać skarpetki i ręczniki w wysokiej temperaturze i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub ulotki leków.

  Sztyft do leczenia grzybicy paznokci Nailner - 16,10 zł

  Pielęgnacja stóp i paznokci – zapobieganie grzybicy

  Unikaj zabudowanych butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw, w których stopy pocą się intensywniej. Wybieraj skarpetki z bawełny.

  Wykonując manicure lub pedicure w domu, pamiętaj o odpowiednim czyszczeniu sprzętu, każdorazowo przed jego użyciem. Nie pożyczaj swojego sprzętu znajomym. Korzystając z usług kosmetyczki, zwracaj uwagę na higienę w salonie i używanie jednorazowych przyborów do pielęgnacji dłoni, stóp i paznokci. Pamiętaj, że manicure oraz pedicure akrylowy lub hybrydowy osłabiają płytkę paznokciową, przez co zwiększa się jej podatność na uszkodzenia, co może być przyczyną infekcji.

  Wykonuj peeling stóp raz lub dwa razy w tygodniu. Oczyszczaj skórę ze złuszczonego nabłonka za pomocą pumeksu lub tarek do pięt. Możesz także moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli morskiej.

  Osuszaj stopy po kąpieli specjalnie do tego przeznaczonym ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na osuszenie przestrzeni międzypalcowych, które są najczęstszym miejscem grzybicy stóp. Pierz ręczniki w wysokiej temperaturze raz w tygodniu.

  Korzystaj z klapek na basenie i w łazienkach hotelowych. Unikaj kontaktu stóp z podłożem w wilgotnych, często uczęszczanych przez ludzi miejscach.

  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.