Data publikacji:

Gimnastyka stóp

Autor: Marta Nikodem

Stopy nie mają lekko, to na nich utrzymuje się cały ciężar naszego ciała. Dlatego warto je wzmacniać i rozciągać, szczególnie jeśli dużo biegamy lub narażamy je na obciążenie.

Przed bieganiem powinno się wykonywać ćwiczenia rozgrzewające i wzmacniające stopy, a po bieganiu ćwiczenia rozciągające. Wiedzieliście o tym? Niestety nie każdy o tym wie, nie każdy o tym pamięta i nie każdy ma na to czas. Ja przypominam sobie o gimnastyce stóp zazwyczaj wtedy, kiedy zaczynam odczuwać dyskomfort np. po całym dniu chodzenia (po długich spacerach, wyprawach czy wycieczkach), po kilku godzinach spędzonych w umiarkowanie wygodnym obuwiu czy też po dłuższym bieganiu. Przedstawiam Wam kilka moich ulubionych ćwiczeń. Najbardziej lubię rozciąganie z piłeczką :)

Co możemy zrobić dla naszych stóp?

Możemy spacerować na boso! One to uwielbiają :)

Spacery po piasku, trawie lub chociaż po dywanie pomogą nam wzmocnić stopy. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość i zamiast tego możemy po prostu ćwiczyć w domu nasze stopy.

Oto kilka fajnych przedmiotów do masażu stóp.

1. BLACKROLL PIŁKA DO MASAŻU 8 CM POMARAŃCZOWA – od 49,00zł

2. SPOKEY PODUSZKA DO MASAŻU FITSEAT II – od 38,99zł

3. BEURER FB 50 MASAŻER DO STÓP – od 315,09zł

4. MIRAND APARAT DO MASAŻU STÓP – od 61,00zł

1. Ćwiczenie ręcznikiem

To ćwiczenie możemy wykonywać na stojąco lub siedząc na krześle. Kładziemy niewielkich rozmiarów ręcznik na podłodze i poruszając palcami zwijamy go pod stopę. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać ćwiczenie bardzo dokładnie, w pełnym zakresie ruchów palców. Wykonujemy kilka powtórzeń tego ćwiczenia na każdą stopę.

2. Chodzenie na różnych częściach stopy

Ćwiczenie polega na poruszaniu się po wyznaczonym odcinku na palcach, na piętach, na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach stóp. Ćwiczenie powinno trwać od 30 do 60 sekund na każdej części stopy.

3. Podnoszenie chusteczki

Siadamy na krześle, pod stopę wkładamy chusteczkę higieniczną i podnosimy ją uginając palce. Trzymamy chusteczkę przez chwilę w górze, następnie prostujemy palce i puszczamy chusteczkę. Robimy po kilka powtórzeń na każdą stopę.

4. Podnoszenie przedmiotów

Rozkładamy na podłodze małe, nieostre przedmioty. Mogą to być małe woreczki wypełnione ryżem, kamienie czy ołówki. Chwytamy je palcami stóp i przenosimy do miseczki.

5. Ćwiczenie z piłką

Bardzo przyjemnym, rozciągającym stopy ćwiczeniem jest ćwiczenie z piłką. Możemy użyć specjalnej piłki lub takiej do tenisa. W pozycji stojącej podkładamy piłeczkę pod stopę i masujemy stopę w przód, w tył oraz na boki. Warto jest też zmieniać piłeczki tak, aby posiadały różną twardość.

A Wy ćwiczycie swoje stopy przed lub po bieganiu?