Data modyfikacji:

Farbowanie włosów henną - wady i zalety zabiegu

Autor: Joanna Stanuch

Która z nas nie lubi eksperymentować ze swoimi włosami? Czasem nawet niewielkie cięcie potrafi sprawić, że czujemy się bardziej zadbane i „odświeżone”. Co jednak z bardziej drastycznymi zmianami, takimi jak farbowanie? Czy możemy zmienić kolor włosów nie niszcząc ich? Okazuje się, że w bardziej spektakularnych metamorfozach może pomóc farbowanie henną – i to bez uszczerbku na zdrowiu kosmyków!

Czym jest henna i jak wybrać odpowiednią?

Najogólniej mówiąc, henną nazywamy barwnik pochodzący z lawsonii bezbronnej. Zwykle jednak w gotowych preparatach przeznaczonych do farbowania brwi czy włosów znajdziemy także domieszki innych ziół mających działanie barwiące. Jest to zatem całkowicie naturalny sposób na wprowadzenie zmian w swoim wizerunku – farbowanie henną nie zniszczy włosów tak, jak mają to w zwyczaju zwykłe farby z amoniakiem.

Wybierając hennę do farbowania koniecznie zwracajmy uwagę na jej skład – ważne, aby był on w stu procentach ziołowy, pozbawiony chemicznych domieszek.

Kliknij zdjęcie, by wybrać hennę w ulubionym kolorze

Zalety farbowania henną

Dla zwolenniczek naturalnego dbania o urodę, farbowanie henną jest wprost stworzone. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest alergia – w innym wypadku nie ma żadnych ograniczeń.

Największymi zaletami hennowego farbowania są:

 • Nieinwazyjność zabiegu – henna nie niszczy włosów, a wręcz działa na nie odżywczo, dzięki ziołowemu składowi.
 • Odwracalność efektu – w odróżnieniu od farb, henna wypłukuje się z włosów stopniowo, aż do całkowitego zniknięcia ze struktury włosa. Jeśli więc nie będziemy zadowolone z uzyskanego efektu, bez paniki – po kilkunastu tygodniach nie powinno być po nim śladu.
 • Niebanalny, wyjątkowy efekt – rezultat farbowania zależy od wyjściowego koloru naszych włosów, wliczając w to ich ciemniejsze i jaśniejsze pasma. Dzięki temu, farbując włosy henną nie uzyskamy efektu „kasku”, a trójwymiarowy, nieoczywisty kolor.
 • Możliwość częstego używania – w związku z tym, że henna nie niszczy włosów, możemy używać jej tak często, jak tylko uznamy to za koniecznie.
 • Wady zabiegu

  Jak każdy zabieg, farbowanie henną, mimo swojej naturalności ma kilka drobnych wad, o których powinnyśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji o hennowaniu:

 • Wąska gama kolorystyczna – to oczywiste, lecz warto wspomnieć, że z użyciem henny nie rozjaśnimy włosów i nie uzyskamy fantazyjnych kombinacji kolorystycznych typu ombre. Wybierać możemy spośród rudości, brązów i czerni.
 • Szybkie wypłukiwanie koloru – w porównaniu do farb, henna wypłukuje się z włosa stosunkowo szybko. Dla jednych może być to zaleta, inni z kolei mogą być zirytowani częstą koniecznością korekcji koloru.
 • Długość zabiegu – aby uzyskać wyrazisty efekt, hennę na włosach powinniśmy trzymać minimum  1 godzinę.
 • Stosowałyście kiedykolwiek koloryzację z henną? Jak wyglądają efekty u Was?

  kwas migdałowy

  Kwas migdałowy – efekty, działanie, polecane kosmetyki

  2020-10-18
  Trądzik, ziemista cera, nadmierne przetłuszczanie? Na te problemy może pomóc ci kwas migdałowy – efekty jego stosowania są naprawdę zdumiewające. Sprawdź!
  serum

  Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

  2020-05-26
  Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Jak dbać o włosy

  Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

  2020-02-21
  Mówi się, że zdrowe i piękne włosy to dar od Matki Natury. Owszem, niektóre dziewczyny mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarami, bo ich włosy są naturalnie piękne. Ale to wcale nie znaczy, że posiadaczki nieco rzadszych i mniej błyszczących włosów są na straconej pozycji. Wystarczy zdać się na kilka najważniejszych zasad pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą prezentować się świetnie. Przekonaj się zatem, jak dbać o włosy!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...