Data modyfikacji:

Dlaczego białko jest tak ważne dla naszego organizmu?

Autor: Marcin Szewczyk

Białko jest jednym z trzech elementarnych makroskładników zawartych w naszym pożywieniu. Mimo że powinno być jednym z najważniejszych składników naszej diety, musimy pamiętać, że jego nadmiar może szkodzić.

Bez białek prawidłowy rozwój i funkcjonowanie jakiegokolwiek organizmu żywego byłyby niemożliwe. Słowo proteina (inna nazwa białek) pochodzi od greckiego protos  - pierwszy. To one bowiem budują nasz organizm – hormony, tkanki, a także są podstawowym składnikiem płynów ustrojowych - krwi, płynu śródtkankowego, mleka.

Jakie funkcje pełnią białka?

budulcową – podstawowy element budowniczy wszystkich tkanek ustrojowych,

immunologiczną  – tworzenie immunoglobulin,

hormonalną – wytwarzanie hormonów mających wpływ na przebieg procesów biochemicznych, (m.in.  hormon wzrostu, insulina),

oddechową - transport tlenu przez cząsteczki hemoglobiny i transferyny,

energetyczną – źródło energii w ostateczności w sytuacji niedoboru tłuszczu i węglowodanów (1 g białka to ok. 4 kcal)

transportową – przenoszenie wielu substancji we krwi (np. witaminy A oraz żelaza)

odtruwającą  - udział przy detoksykacji organizmu

Zapotrzebowanie na białko

Białko u dorosłego człowieka powinno stanowić 10-15 % energii uzyskiwanej z przyjmowanego pożywienia w ciągu doby. To, ile białka powinniśmy przyjmować, zależy od wieku oraz tego, czy pracujemy fizycznie lub uprawiamy sport. Przyjmuje się, że niepracujące fizycznie osoby dorosłe powinny dziennie przyjmować 1 gram białka na każdy kilogram ciała. Jeśli zaś uprawiamy sport lub pracujemy fizycznie – 1,5 grama białka na kilogram masy ciała.

Niedobór białka - objawy

Dieta uboga w nabiał, mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe może powodować niedobór białka. W krajach Zachodu rzadko mamy z nim jednak do czynienia (częściej nawet mówi się, że spożywamy go zdecydowanie za dużo). Warto pamiętać, że białko nie powinno stanowić mniej niż 10% naszego dziennego bilansu energetycznego. Niedobór białka wywołuje takie objawy jak:

• zahamowanie wzrostu i rozwoju

• kłopoty z koncentracją i procesami myślowymi

• spadek odporności

• gorsze gojenie się ran

• apatia i osłabienie

• brak łaknienia

Warto również przyjrzeć się swoim paznokciom – o niedoborze protein świadczą charakterystyczne białe podłużne linie.

Nadmiar białka

Spożywanie zbyt dużych ilości białka jest również szkodliwe. Nadmiar protein powoduje utratę wapnia przez organizm, co może prowadzić do osteoporozy i kamicy nerkowej. Ponadto obciąża pracę ważnych narządów, takich jak wątroba i nerki.

Dobrymi źródłami białek są: mięso, jaja, orzechy, zboża, rośliny strączkowe oraz nabiał, jak mleko czy ser (na przykład parmezan zawiera aż ok. 40% białka).

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...