Myślisz już o powrocie do szkoły lub na uczelnię? Wakacje mijają szybko, a na horyzoncie czeka czas nauki i wzmożonej pracy twojego mózgu. Czy wiesz, że możesz wspomóc jego pracę jedząc odpowiednie produkty? Dziś mam dla ciebie kilka wskazówek dotyczących diety na mózg, a dokładniej lepszej koncentracji i pamięci.
Ile razy spotkała cię sytuacja, w której po prostu nie możesz uczyć się dłużej? Pamięć szwankuje, koncentracja dawno minęła, a przed tobą ważny egzamin. Do tego stres spowodowany myślą, że się nie uda… koszmar! Jestem pewna, że każdy choć raz przeżył coś podobnego. W nauce może przeszkadzać przemęczenie, złe warunki, problemy osobiste, jednak wciąż niewielu docenia to, jak duży wpływ dieta ma na to, jak funkcjonuje mózg. Przekonaj się sama i zacznij częściej sięgać po produkty, które pozwolą mu pracować na pełnych obrotach.
Wszystko cię rozprasza, a zamiast skupić się na książkach ty znowu bujasz w obłokach. Znasz to? Poza naturą lekkoducha, powodem takiego stanu rzeczy może być zapotrzebowanie na kilka substancji: kreatynę i witaminę B. Gdy ich brakuje, twój umysł sam broni się przed nadmiernym przemęczeniem.
Kreatyna doskonale radzi sobie ze zmęczeniem, a nawet poprawą twojej motywacji i koncentracji. Wyraźnie uspokaja i pozwala szybciej się skupić, dlatego nie powinno jej zabraknąć w diecie ucznia, czy studenta.
Gdzie ją znajdziesz? Tłuste ryby (np. łosoś, śledź), wołowina i wieprzowina
Rozdrażnienie i dekoncentracja mogą być również wynikiem niedoborów witamin z grupy B. Ich poziom drastycznie spada zwłaszcza wtedy, gdy w twojej diecie goszczą słodycze oraz alkohol. Tymczasem, jest ona świetnym sposobem na polepszenie twojej uwagi i co za tym idzie - szybszą naukę.
Gdzie je znajdziesz? Warzywa strączkowe (groch, fasola), mięso z indyka, tuńczyk, nasiona słonecznika
Wiele osób demonizuje kofeinę, co spowodowane jest pewnie jej dużą zawartością w niezdrowych napojach energetycznych. Nie ma po co odmawiać sobie jednak filiżanki kawy, oczywiście jeśli nie dotyczą cię żadne przeciwwskazania. Kofeina nie tylko wspomoże koncentrację, ale dodatkowo poprawi twój nastrój i odpręży cię, co ułatwi przyswajanie wiedzy.
Gdzie ją znajdziesz? Dobrej jakości ziarna kawy
Mimo, że uczyłaś się całą noc, rano nic nie pamiętasz? Czas sięgnąć po zdrowe wspomagacze, które pozwolą informacjom na dłużej pozostać w twojej pamięci. Zamiast wybierać suplementy na pamięć sięgnij jednak po produkty spożywcze, których działanie zostało potwierdzone naukowo.
Jej niedobór to jeden z powodów rozwoju demencji starczej w podeszłym wieku. Lepiej jej nie bagatelizować! Lecytyna usprawnia nie tylko pamięć, ale i pozwala walczyć z ospałością.
Gdzie jej szukać? Orzechy ziemne, jaja kurze, Kiełki pszenicy
Pamięć, koncentracja i energia to czynniki, które muszą działać jednocześnie, jeśli chcesz osiągnąć sukces. W końcu niczego nie wskórasz, jeśli zaśniesz nad książkami. Po pierwsze: dobrze się wysypiaj, a po drugie - jedz zdrowo.
Również ilość glukozy w twoim organizmie powinna być odpowiednia, aby mózg pracował sprawnie. W tym wypadku musisz być ostrożna - szybkie zmiany poziomu glukozy wywołają jedynie zmęczenie. Najlepiej wybierać produkty, które powodują jej powolny wzrost, a tym samym powoli uwalniają energię (np. produkty pełnoziarniste).
Gdzie jej szukać? Ciemny ryż, pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste makarony, owsianka
To składnik, którego nie może zabraknąć - odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego. Magnez zmniejsza zmęczenie, zapobiega bolesnym skurczom mięśni, doskonale wpływa na serce. Pamiętaj, że magnez szybko “ulatnia” się z organizmu pod wpływem alkoholu, nadmiaru kofeiny, czy nikotyny.
Gdzie go szukać? Gorzka czekolada, pestki dyni, banany, awokado
To aminokwas niezbędny dla pracy twojego układu nerwowego. Zwalcza rozdrażnienie i zmęczenie.
Gdzie jej szukać? Mięso z kurczaka, parmezan, sezam
Gdy już zaczniesz odżywiać mózg w sposób prawidłowy warto pamiętać, co mu szkodzi. A jest tego całkiem sporo! Na czarnej liście produktów, które osłabiają pamięć i koncentrację znajdziesz:
Macie swoje sposoby na szybką naukę?