Zwłaszcza wtedy, gdy nasz codzienny tryb życia jest aktywny, mózg domaga się odpowiedniej rekompensaty za ciężką pracę mięśni. Jednak nie tylko aktywni fizycznie powinni dbać o kondycję tego najważniejszego z narządów – jeśli prowadzisz siedzący tryb życia związany z pracą umysłową, odpowiednie wsparcie dla mózgu również jest jak najbardziej wskazane. Obok odpowiednich ćwiczeń na koncentrację, kluczem do sukcesu jest właściwa dieta.
Osoby aktywne fizycznie powinny dostarczać organizmowi glukozę, która odżywia mózg. Gdy podczas wysiłku zaczyna jej brakować możemy odczuwać spadek siły oraz zmęczenie jako, że ciało przechodzi na „tryb oszczędzania”. Podczas treningu przyda ci się napój izotoniczny. Zarówno mięśnie jak i mózg będą pracowały sprawniej, gdy dostarczysz im glikogen, najlepiej pochodzący z produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Gdzie go szukać? Owsianka, brokuł, ryż naturalny
Nie od dziś wiadomo, że kofeina to najlepszy sposób na pozbycie się zmęczenia. Dodatkowo, jej zawartość w diecie sportowca może skutecznie wpływać na motywację podczas treningu. Kofeina zmniejsza odczucia bólowe podczas intensywnych ćwiczeń, odpręża i zwalcza zmęczenie. Te atuty zachęcają do filiżanki „małej czarnej” przed treningiem.
Gdzie jej szukać? Kawa, najlepiej świeżo mielona
Kwas ALA, należący do kwasów omega-3 to prawdziwy sprzymierzeniec w walce o doskonałą koncentrację i motorykę. Osobom pracującym umysłowo pomoże wyostrzyć zmysły i ułatwi skupienie, z kolei sportowcy mogą liczyć dodatkowo na zmniejszenie stanów zapalnych i sztywności mięśni.
Gdzie go szukać? Siemię lniane, orzechy, soja, tofu, kukurydza, pestki dyni
Jeśli chcesz zmniejszyć psychiczne zmęczenie, wzmóc motywację i koncentrację, zadbaj także o to, by twoja dieta zawierała kreatynę. Jednocześnie, nie przesadzaj z jej ilością - bowiem może ona zatrzymywać wodę w organizmie.
Gdzie jej szukać? Śledź, łosoś, wieprzowina, wołowina
Dieta bogata w produkty będące źródłami witaminy E pozwala uniknąć zmęczenia mięśni po trudnych treningach, umożliwiając jednocześnie wykonanie ich do samego końca. Witamina E to silny antyoksydant, dzięki czemu do mózgu wraz krwią trafia więcej substancji odżywczych. Efekt? Szare komórki pracują sprawniej, a motywacja utrzymana jest na wysokim poziomie.
Gdzie jej szukać? Ryby, migdały, orzechy laskowe, olej rzepakowy, ziarna zbóż
Lecytyna to bogate źródło choliny, która przyczynia się do produkcji acetylocholiny. Ten neuroprzekaźnik znacznie poprawia pamięć. Jego niedobór skutkuje ospałością, spadkiem zdolności pamięciowych, a w rezultacie może prowadzić nawet do demencji starczej.
Gdzie jej szukać? Kiełki pszenicy, orzechy ziemne, soja
Jeśli chcesz wyeliminować uczucie zmęczenia i poprawić zdolności koncentracji, włącz do diety produkty bogate w witaminy B3 i B4. To doskonały sposób na pozbycie się problemów ze skupieniem uwagi, chronicznym zmęczeniem i bezsennością. Warto wspomnieć, że osoby spożywające słodycze i alkohol powinny podwoić dawkę przyjmowanych witamin B3 i B4 w diecie.
Gdzie ich szukać? Groch, fasola, wątróbka, mięso z indyka, tuńczyk, nasiona słonecznika
Ten mikroelement dba o to, by metale ciężkie dostające się do organizmu nie uszkadzały mózgu. Dodatkowo wzmaga sprawne myślenie i niweluje ospałość. Niestety, magnez w naszym organizmie jest bardzo nietrwały – trudno się przyswaja, łatwo ulega zniszczeniu przez nikotynę, kofeinę i alkohol.
Gdzie go szukać? Ciemna czekolada, awokado, banany, pestki dyni, suplementy diety
Ten aminokwas umożliwia tworzenie połączeń nerwowych, co skutkuje zmniejszeniem uczucia zmęczenia.
Gdzie jej szukać? Sezam, kurczak, parmezan
Tak, jak część produktów spożywczych może odżywiać nasz mózg, całe mnóstwo może mu także poważnie szkodzić. Jeśli chcesz uniknąć pogorszonej koncentracji, większego zmęczenia i częstych migren, powinieneś ograniczyć spożycie następujących produktów: