Data modyfikacji:

Jak zrobić izotonik w domu? Najlepsze przepisy

Napoje izotoniczne znane są z tego, że nawadniają lepiej niż czysta woda. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgają po nie osoby prowadzące aktywny tryb życia. Zastanów się jednak dwa razy, zanim ściągniesz butelkę izotoniku ze sklepowej półki. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie domowy izotonik, bazujący na naturalnych składników. Jak zrobić izotonik samodzielnie? Sprawdź nasze przepisy!
domowy izotonik - przepis

Czym są napoje izotoniczne?

Celem izotoników jest zachowanie równowagi wody oraz elektrolitów w organizmie. Te płyny są wydalane wraz z potem w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, dlatego napoje izotoniczne są zalecane przede wszystkim sportowcom. Izotoniki nie powinny zawieraać cukru, co odróżnia je od napojów energetycznych. Ich zadaniem jest również dostarczenie mikro i makroelementów, które są niezbędne do regeneracji mięśni. Mowa przede wszystkim o sodzie, magnezie oraz potasie. Stąd też twierdzenie, że izotoniki nawadniają lepiej niż woda – dostarczają bowiem twojemu ciału koktajl niezbędnych pierwiastków.

Czytaj również: Pomysły na zdrowe śniadanie


Elektrolity dla sportowców. Przed, po czy w trakcie treningu?

Po napoje izotoniczne zazwyczaj należy sięgać w trakcie ćwiczeń – tak, aby pracujący na pełnych obrotach organizm podczas nich stale otrzymywał niezbędne składniki odżywcze. Niektóre naturalne elektrolity nadają się jednak do stosowania również po treningu. Należą do nich napoje tworzone z komponentów bogatych w białko, które działa na mięśnie regeneracyjnie.

Napoje izotoniczne – nie tylko dla sportowców

Należy pamiętać, że elektrolity nie są zarezerwowane tylko dla osób, które są stałymi bywalcami siłowni. Po napoje izotoniczne może sięgać każdy. Ich stosowanie jest wręcz wskazane w przypadku osób, którym nie odpowiada smak zwykłej wody. Naturalne elektrolity pomogą wypracować zdrowy nawyk popijania przez cały dzień również u dzieci.

Izotoniki nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą pasywny tryb życia. Nie zapominaj, że w ich składach poza wodą zawsze znajduje się również cukier. Aby elektrolity zadziałały odpowiednio, najprościej mówiąc należy go spalić. Napój izotoniczny warto zabrać ze sobą np. na dłuższy spacer czy wycieczkę rowerową. Gdy leniwie spędzasz czas na kanapie, lepiej sięgnąć po czystą wodę.

Elektrolity dla sportowców. Jak je stosować?

Jeśli trenujesz intensywnie, powinieneś spożywać 0,5 litra izotoniku bezpośrednio po treningu, a następnie regularnie, w odstępach 15-20 minutowych – po kilka łyków. Pamiętaj, że brak pragnienia nie oznacza, że twój organizm jest prawidłowy nawodniony.

Izotonik ze sklepu? Ostrożnie!

Gotowe izotoniki mają niestety cały szereg wad. Po pierwsze, ich kupowanie może poważnie nadszarpnąć portfel sportowca – są po prostu drogie, w dodatku niewspółmiernie do poziomu jakości. Co się jej tyczy – większość sklepowych izotoników zostaje „wzbogacona” o barwniki, które zapewne mają zachęcić konsumenta do ich spożywania.

Na sklepowych półkach roi się również od izotoników sztucznie słodzonych i obfitujących w substancje konserwujące.

Elektrolity dla sportowców, a napoje hipotoniczne

Warto zaznaczyć różnicę między napojem izotonicznym, a hipotonicznym. Ten drugi ma niższą os molalność w stosunku do tkanek organizmu, dlatego może służyć wyłącznie do nawadniania ciała. Nie dostarcza organizmowi składników mineralnych, zatem nie wpływa na gospodarkę elektrolitową.

Napoje hipotoniczne to na przykład: woda źródlana, lub soki owocowe zmieszane z wodą. Napoje izotoniczne powinny stosować osoby uprawiające sporty nie wymagające dużego wysiłku.

Napoje izotoniczne - przepisy

Nie można stwierdzić, że absolutnie wszystkie, gotowe izotoniki są napakowane barwnikami i sztucznymi słodzikami. Po co jednak wydawać duże pieniądze na coś, co możesz przygotować w domu samodzielnie? W dodatku, zyskujesz pewność, że twój izotonik jest naturalny i dostarcza twojemu ciału tego, czego potrzebuje.

Jak zrobić izotonik w domu? Wbrew pozorom, to żadna wiedza tajemna. Idziemy o zakład, że w kuchni znajdziesz produkty, z którymi stworzysz podstawową wersję naturalnego napoju izotonicznego.

Przepis 1: domowy izotonik cytrynowy

To jeden z popularniejszych przepisów na domowy izotonik. Trudno się dziwić – jestem przekonana, że zasmakuje większości sportowców.

Składniki:
  • 2-3 łyżki miodu,
  • 500 ml wody,
  • Sok z ½ cytryny,
  • Szczypta soli.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i odstaw na noc (w szklanym naczyniu). Rano izotonik jest gotowy do spożycia.

Przepis 2: izotonik domowy jabłkowo-miętowy

Orzeźwiający, idealny na lato. Dodatek w postaci pigułki z magnezem sprawi, że ten napój to prawdziwy zastrzyk energii dla twoich mięśni.

Składniki:
  • 500 ml soku jabłkowego,
  • Sok z ½ cytryny,
  • 500 ml naparu z suszonej lub świeżej mięty,
  • 3 łyżki miodu,
  • Szczypta soli,
  • 1 kapsułka magnezu (suplement).

Przygotuj napar z mięty, a po ostudzeniu wymieszaj go z całą resztą składników. Kapsułkę z magnezem otwórz (lub – jeśli masz tylko zwykłe tabletki – rozgnieć), wsyp do mikstury.

Przepis 3: domowe elektrolity na owsiance

Domowy izotonik z owsianką? Czemu nie! To napój, który pomoże ci zregenerować siły po ćwiczeniach i odprężyć się. Płatki owsiane zawierają białko, które znakomicie odżywia mięśnie zmęczone po trudnym treningu.

Składniki:
  • 300 ml przecedzonej owsianki (z 2 łyżek płatków owsianych na wodzie),
  • 5 łyżek miodu,
  • Sok z ½ cytryny,
  • Szczypta soli,
  • 1 musująca tabletka witaminy C.

Aby przygotować owsiany domowy izotonik, wszystkie składniki należy po prostu ze sobą wymieszać.

Naturalny izotonik do zadań specjalnych

Jeśli trenujesz naprawdę intensywnie, możesz spróbować przygotować izotonik z dodatkiem glukozy. To propozycja dla tych, którzy potrzebują naprawdę sporego „kopa”.

Składniki:
  • 900 ml wody,
  • Szczypta soli,
  • 1-2 łyżki glukozy,
  • Do smaku: odrobina soku z cytryny.

Naturalny izotonik z glukozą przygotujesz łącząc wszystkie składniki ze sobą. Taka mieszanka zapewni ci potężny zastrzyk energii, przydatny przed ciężkim treningiem, wycieczką rowerową czy maratonem. Taki napój izotoniczny z glukozą możesz dowolnie modyfikować, wrzucając do niego dowolne dodatki smakowe.

Naturalne elektrolity wprost z natury

Aby cieszyć się działaniem doskonałego izotoniku, nie musisz poświęcać czasu na jego przygotowanie. Natura „wyprodukowała” własne, gotowe izotoniki, które doskonale sprawdzą się podczas treningu.


Woda kokosowa – naturalny izotonik

Ciekawostką są właściwości wody kokosowej: czy wiesz, że znajdziesz w niej żelazo, cynk, mangan oraz witaminy z grupy B? Dowiedziono, że woda kokosowa ma os molalność zbliżoną do płynów ustrojowych ludzkiego ciała – oznacza to, że doskonale nawadnia organizm. Ponadto, zawiera sporą dawkę fruktozy oraz glukozy, dzięki czemu dodaje energii.

Pierwiastki zawarte w wodzie kokosowej zapobiegają skurczom mięśni, dezorientacji i zmęczeniu. Podobno w czasie II wojny światowej, podawano ją żołnierzom w kroplówkach.

Woda kaktusowa – naturalne elektrolity dla sportowców

Woda z opuncji figowej to bogactwo mikroelementów takich jak magnez, wapń, krzem, potas oraz żelazo. Zawiera witaminy A. C i te z grupy B. Jest bogata w elektrolity, energetyzującą taurynę oraz błonnik. Co ciekawe, w układzie pokarmowym zamienia się w żel, dzięki czemu chroni m. in. ściany żołądka. Poza tym – smakuje naprawdę niesamowicie.

Elektrolity domowej roboty – przechowywanie

Naturalne elektrolity najlepiej jest spożyć jak najszybciej po ich przygotowaniu. Do tej pory przechowuj je w lodówce, najlepiej w szklanym naczyniu. Przed spożyciem domowy napój izotoniczny należy wstrząsnąć, ponieważ jego składniki mogą osadzać się na dnie naczynia.

A w czym najlepiej zabrać ze sobą domowe elektrolity na trening? Polecamy szklane butelki sportowe – materiały, z których są wykonane nie wchodzą w reakcje z takimi substancjami, jak np. soki cytrusowe. Jeśli poszukujesz lekkiej butelki na trening, skup się na tym, aby była stworzona z materiałów pozbawionych szkodliwych związków BPA.

Domowy napój izotoniczny: wsparcie na treningu

Z napojów izotonicznych warto korzystać – zanim jednak sięgniesz po jeden z nich, upewnij się, że jego skład jest dla ciebie bezpieczny. Domowe izotoniki są bez wątpienia najlepszych rozwiązaniem; korzystając z niego wiesz, że dostarczasz sobie wyłącznie pożytecznych składników. Daj znać, jak sprawdziły się u ciebie powyższe przepisy!

Autorka: Joanna Stanuch
przetwory z jabłek

Przetwory z jabłek – 3 przepisy

Nie ma drugiego tak wszechstronnego, popularnego i ogólnie dostępnego owocu w polskiej kuchni. Jabłko króluje na naszym stole pod postacią surową, gotowaną, pieczoną. Rozpieszcza podniebienie nie tylko w przetworach i słodkich deserach, ale również jako dodatek do mięs i wytrawnych potraw. Sprawdź, jakie szybkie, proste i zdrowe przepisy przygotowaliśmy na przetwory z jabłek.
jak zrobić ocet jabłkowy

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy, ze swoimi zdrowotnymi właściwościami i wszechstronnym zastosowaniem, może być nie tylko smacznym dodatkiem do sałatek, ale także korzystnym składnikiem w codziennej diecie. W tym artykule przedstawimy Ci prosty i domowy sposób na przygotowanie własnego octu jabłkowego, który pozwoli Ci cieszyć się jego naturalnymi zaletami i świeżym smakiem. Odkryj tajemnice fermentacji, dowiedz się, jakie jabłka najlepiej używać i jak kontrolować proces, aby uzyskać idealny ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni. Gotowy? Przygotuj się na aromatyczną podróż po świecie zdrowych i pysznych octów jabłkowych!
zdrowe koktajle

5 prostych przepisów na zdrowe koktajle

Zdrowe koktajle to doskonałe źródło witamin i innych składników odżywczych. Sycące, pyszne i proste do zrobienia, powinny znaleźć się w diecie każdej dbającej o siebie osoby. Jak je wykonać? Sprawdź nasze przepisy na zdrowe koktajle z blendera.
proste przepisy na obiad

Proste przepisy na obiad: 9 szybkich i prostych dań

Zobacz pomysły na szybkie, pyszne i proste przepisy na obiad, które wyczarujesz w niecałe 30 minut. W naszych propozycjach są przepisy na obiady z mięsem, wegetariańskie i wegańskie.
dieta wegetariańska u dzieci

Dieta wegetariańska u dzieci – tak czy nie?

Dieta bezmięsna oraz w pełni roślinna (wegańska) staje się coraz bardziej popularna, co wiąże się między innymi z tym, że wielu rodziców w ten sposób karmi swoje dzieci. Choć już od wielu lat jest wiadome, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska i wegańska jest w pełni bezpieczna nawet dla niemowląt, to wciąż u wielu osób budzi to obawy. Czy rzeczywiście jest się o co martwić? Co powinna zawierać dieta wegetariańska dla dzieci?
gotowanie

Książka kucharska dla początkujących i zaawansowanych kucharzy

Książka kucharska powinna być napisana tak, że oglądając ją, chcemy gotować, nawet jeśli do tej pory tego nie robiliśmy. Żeby karmić siebie i innych z miłością, trzeba zaangażować się w gotowanie. Przypominamy więc książki osób znanych z pasji do gotowania. Jamie Oliver, Marta Dymek, Magda Gessler i Nigella Lawson – oto szefowe kuchni i jeden szef, których książki kucharskie musisz znać.
kolacja

Co jeść na kolację, by dobrze spać i nie przytyć?

Ostatni posiłek w ciągu dnia ma istotne znaczenie dla prawidłowej regeneracji organizmu w trakcie snu. Nie warto odmawiać sobie kolacji – również wtedy, gdy jesteś na diecie. Podpowiadamy, co jeść na kolację, aby dobrze spać, uniknąć nocnego podjadania oraz przybierania na wadze. Rano jesz zdrowe śniadanie, po południu lekkostrawny obiad. Po powrocie do domu postanawiasz nie jeść już nic więcej. Efekt? Wieczorne napady głodu, zakończone sesją z chipsami i słodkim napojem na kanapie. Brzmi znajomo? Tymczasem, aby uniknąć podobnych sytuacji, wystarczy jedynie zjeść zdrową kolację. Dowiedz się, co powinno pojawić się na twoim talerzu każdego wieczora.
książka kucharska dla początkujących

Jaka książka kucharska dla początkujących?

Jak nauczyć się gotować? Sprawdź ranking książek kucharskich dla początkujących!