Data modyfikacji:

Czym różni się rower miejski od górskiego?

Autor: Sylwia Stwora

Z powodzeniem można nimi jeździć po mieście, jednak każdy z nich zapewnia inny komfort podróżowania, choćby ze względu na zastosowania, do których są przeznaczone. Rower miejski i górski – czym się od siebie różnią?

Główna różnica między rowerem miejskim i górskim kryje się w ich konstrukcji. Pierwszy model wyróżnia się szeroką, zaginaną kierownicą, przez co zapewnia wygodne oparcie dla rąk, a także krótką, specyficzną ramą oraz szerokim i miękkim siodełkiem, które pozwala jeździć w pełni wyprostowanym, a tym samym w jak najmniejszym stopniu obciążać kręgosłup.

Zwykle rower miejski posiada jeden typ amortyzacji – tylni, pełny osprzęt w postaci błotników, osłony na łańcuch, bagażnik, oświetlenie oraz małą ilość biegów, średnio od 3 do 8. Jest też cięższy od górskiej wersji – średnio rower miejski waży 20 kg, podczas gdy waga popularnych górali waha się między 10 a 12 kg. Koła jednośladów miejskich, o średnim rozmiarze 28 cali są cienkie i gładkie, pozbawione agresywnego bieżnika. Częstym uzupełnieniem jest kosz czy nóżka. Rower miejski, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do jazdy po prostych, miejskich ścieżkach. Choć można wybierać między ramą damską a męską, lepiej postawić na tę pierwszą, gdyż zapewnia ona większy komfort jazdy.

Rower górski to zdecydowanie propozycja dla osób, które muszą przemierzać trudne trasy, m.in. leśne drogi, ścieżki pokryte kamieniami, wystającymi korzeniami drzew czy piachem, a także drogi, które przy deszczowej aurze wiążą się z jazdą po śliskim, błotnistym terenie. Od modelu miejskiego odróżnia go prosta kierownica i mniejsze, choć szersze koła – zwykle 26 cali, o agresywnym bieżniku, co przekłada się na stawianie większego oporu podczas jazdy np. po asfalcie.

Często górskie modele wymagają montażu osprzętu typu bagażnik czy błotniki, a niektóre rowery z tej grupy w ogóle nie mają takiej opcji. W przypadku roweru górskiego wyróżniamy sprzęt bez amortyzacji, z jednym jej rodzajem – przednim lub tylnym, albo pełną. Prócz mocniejszej konstrukcji taki jednoślad posiada też większą ilość przełożeń.

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
biustonosze sportowe dla dużego biustu

Biustonosze sportowe do dużego biustu

2020-05-24
Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.
jak się ubrać do groty solnej?

Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

2020-05-07
Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.
rowery do ćwiczeń

Najlepsze rowery do ćwiczeń w domu. Który rower treningowy wybrać?

2020-04-13
Rower stacjonarny ma jednak dużo więcej korzyści. Jak wybrać najlepszy rower do ćwiczeń w domu? Przed wami kilka wskazówek.