Data modyfikacji:

Na czym polega trening izometryczny?

Autor: Sylwia Stwora

Poprawia siłę mięśni, sprawność oraz kondycję, a także jest doskonałym elementem rehabilitacji. Trening izometryczny może wykonywać każdy i to bez używania specjalistycznego sprzętu, jednak aby był skuteczny, należy ściśle przestrzegać zasad, na jakich się opiera.

Istotę treningu izometrycznego tłumaczy słowo izometria, będące połączeniem dwóch greckich wyrazów – isos, oznaczającego ten sam, równy oraz metron – miara. Samo słowo tłumaczy się jako równomierność. Zatem trening izometryczny opiera się na napinaniu mięśni na 80-100 proc. maksymalnego napięcia bez zmiany ich długości – wykonując ćwiczenie izometryczne pozostajesz w bezruchu. Cykl zaczyna się od naprężenia mięśni, potem następuje utrzymanie napięcia i na koniec odprężenie. Napięcie powinno trwać od 5 do nawet 30 sekund (w zależności od stopnia wytrenowania). Między ćwiczeniami należy stosować przerwy, które powinny trwać 2 razy dłużej niż napięcie mięśni. Im większy opór stawiasz mięśniom, tym trening jest efektywniejszy. Pamiętaj, aby nie napinać mięśni zrywami, ale stopniowo i płynnie powodować jego wzrost.

Niezwykle ważnym elementem treningu izometrycznego jest odpowiednie oddychanie. Pod żadnym pozorem w trakcie największego wysiłku nie można wstrzymywać oddechu. Staraj się oddychać naturalnie i równomiernie. Prawidłowy cykl, to wdech towarzyszący napięcia mięśni i wydech przy powrocie do pozycji wyjściowej.

Wystarczy poświęcić 5-10 minut dziennie na trening izometryczny, aby nie tylko wspomóc pracę nad szczupłą sylwetką, rozciągnąć mięśnie zwłaszcza po unieruchomieniu z powodu kontuzji, ale także pozbyć się uczucia zmęczenia, rozdrażnienia czy rozładować stres.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.