Data modyfikacji:

Ćwiczenia grupowe – wady i zalety

Autor: Sylwia Stwora

Walka z nadwagą czy chęć posiadania idealnej sylwetki wymagają nie tylko zmiany nawyków żywieniowych, ale także regularnej aktywności fizycznej. Jeśli potrzebujesz silnej motywacji dobrym rozwiązaniem będą zajęcia w grupie pod okiem profesjonalnego instruktora. Jednak wybierając ćwiczenia grupowe musisz liczyć się z tym, że mają one zarówno wady, jak i zalety.

Motywacja to niewątpliwie jedna z największych zalet ćwiczeń grupowych. Umawiając się z kimś na wspólne wyjście czy deklarując instruktorowi, że będziesz na następnym treningu trudniej będzie Ci odmówić albo nie przyjść do klubu fitness, bo po prostu dopadł Cię leń. Ćwicząc w grupie łatwiej będzie Ci wycisnąć z siebie więcej, bo widząc, że inni dają radę, podświadomie będziesz chciał udowodnić, że też sprostasz wyzwaniu. Ponadto, znajdziesz się w otoczeniu osób, które mają podobny cel, a jeśli u nich zaobserwujesz efekty, zyskasz dowód na to, że wszystko jest do zrobienia. Ponadto przyjazna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa to idealny sposób na okres, kiedy pojawiają się chwile słabości czy zwątpienia. Dodatkowo możesz nawiązać ciekawe znajomości, które wyjdą poza mury klubu fitness.

Ćwiczenia grupowe są też idealną formą zajęć dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną i nie za bardzo orientują się, jak powinien wyglądać ich trening. Ćwicząc pod okiem instruktora pozbywasz się konieczności opracowania planu zajęć i masz pewność, że przy ewentualnych błędach czy zaniedbaniach zostaną one na bieżąco skorygowane. To pozwoli Ci uniknąć kontuzji czy tracenia czasu na zastanawianie się nad kwestami typu: jak to zrobić, w jakim tempie ćwiczyć, jakie obciążenie dobrać, itp.

Z drugiej strony, jeśli jesteś osobą nieśmiałą i z wieloma kompleksami widząc, że odbiegasz od grupy kondycyjnie czy technicznie, bo masz problem z odpowiednim wykonaniem poszczególnych ćwiczeń, możesz łatwo się zniechęcić. Wadą ćwiczeń grupowych jest także to, że realizując systematycznie podobny plan treningowy w pewnym momencie przestajesz rozwijać się lub zwyczajnie zaczynasz się nudzić. Na minus należy zapisać również to, że w grupie może znaleźć się gaduła czy osoba, która w czasie wysiłku fizycznego głośno artykułuje swoje zmęczenie np. sapaniem. To może drażnić i znacznie utrudniać skupienie się.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.