Data publikacji:

Co jeść na noc? Czy wieczorne posiłki tuczą?

Z pewnością nieraz słyszałaś, że nocne podjadanie jest jedną z głównych przyczyn nadprogramowych kilogramów. Równie często można spotkać się z teorią mówiącą, że na diecie z kolacji należy całkowicie zrezygnować. Jak jest w rzeczywistości? Co jeść na noc, aby przy okazji nie najeść się wyrzutów sumienia?

co jeść na noc
Kolacja sprzyja tyciu? Nie warto jeść po 18:00? To mity, z którymi warto się rozprawić. Kolacja, choć nie jest najważniejszym posiłkiem dnia, powinna znaleźć się w jadłospisie każdej osoby, która chce odżywiać się zdrowo. Sprawdź, co można jeść na noc, a czego należy unikać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz smukłą sylwetką.

Jedzenie przed snem – popularne mity

Wieczorne i nocne posiłki to temat, który od dawna gra pierwsze skrzypce w licznych dietetycznych dyskusjach. Jedzenie późną porą ma wielu przeciwników, jak również zwolenników. Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto jeść kolację, warto rozprawić się z kilkoma błędnymi założeniami na temat jedzenia przed snem, które są powielane przez osoby przebywające na diecie.

Mit 1: Jedzenie po godzinie 18:00 tuczy

Tak naprawdę nie istnieje żadna „magiczna” godzina, po której twój organizm zaczyna intensywnie tyć! Dietetycy rekomendują, aby ostatni posiłek był spożywany na 1-2 godziny przed snem. Jeśli więc codziennie kładziesz się o północy, kolację warto jeść najpóźniej o 22:00.

Mit 2: Późne jedzenie powoduje tycie

To nieprawda, że wieczorem ciało przechodzi w tryb totalnego odkładania tłuszczu. Choć metabolizm podczas snu nieznacznie zwalnia, wciąż pracuje intensywnie, przeprowadzając m.in. procesy naprawcze. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co jesz na kolację.

Mit 3: Kolacja nie jest ważnym posiłkiem

Choć na diecie wiele osób rezygnuje z kolacji całkowicie, przez dietetyków jest to uważane za poważny błąd. Podczas snu twoje ciało przechodzi szereg procesów, mających na celu regenerację komórek. Aby do tego doszło, niezbędna jest mu energia. Pomijanie ostatniego posiłku może znacznie utrudnić nocny „restart”, a ty rano będziesz czuć się nie najlepiej.

Co jeść na noc, by nie przytyć?

Jak widzisz, nie ma większego sensu głodzić się wieczorem. Kluczem jest zdrowa, zbilansowana kolacja, która odżywi organizm w trakcie snu i zapobiegnie napadom głodu w nocy. Jakie składniki powinna zawierać?

  • Ważnym elementem kolacji są wysokiej jakości węglowodany złożone. To źródło energii, która jest potrzebna do regeneracji ciała w trakcie snu. W skład twojego posiłku mogą wchodzić zatem pełnoziarniste kanapki, ciemny makaron lub ryż. Dobrym rozwiązaniem będzie również owsianka na noc. Ciekawostką jest to, że węglowodany są również niezbędne do syntezy serotoniny i melatoniny, które ułatwiają zasypianie.
  • Nie zapomnij o porcji białka na noc, które zapewni ci długotrwałe uczucie sytości. Najlepszym jego źródłem okażą się produkty mleczne, chude mięso oraz ryby.
  • Na kolacyjnym talerzu powinna zagościć również porcja warzyw, na przykład w postaci sałatki.
Jakie dania najlepiej sprawdzą się w roli ostatniego posiłku w trakcie dnia? Duszone lub pieczone mięso oraz ryby, pełnoziarniste kanapki, płatki pełnoziarniste na chudym mleku – to tylko kilka przykładów kolacji, która pozwoli ci zasnąć bez obaw o samopoczucie i sylwetkę.

Czego lepiej nie jeść przed snem?

Na zły wizerunek ostatniego posiłku mają wpływ często popełniane dietetyczne grzeszki. W końcu kto choć raz nie zasiadł wieczorem przed telewizorem z paczką chipsów? Oto produkty, których przed pójściem spać zdecydowanie lepiej unikać.

  • Fast foody i słodycze

Jedzenie przed snem może zrujnować marzenia o smukłej sylwetce, jeśli wieczorne posiłki składają się z niskiej jakości produktów, takich jak dania typu fast food czy zupy błyskawiczne. To źródła utwardzonych tłuszczy oraz prostych węglowodanów, które, mówiąc wprost, powodują tycie – i to o każdej porze dnia. Oczywiście, wieczorem nie powinno się sięgać również po chipsy i wszelkiego rodzaju słodycze.

  • Produkty z dużą zawartością tłuszczu

Wieczorem warto unikać tłustych dań – w nocy żołądek będzie musiał podjąć znacznie większy wysiłek, by je strawić. Uważaj także z awokado i wszelkiego rodzaju orzechami – one także zawierają sporo tłuszczy.

  • Owoce

Wieczorami niewskazane jest również jedzenie owoców. Choć banan czy grejpfrut na noc mogą wydawać się zdrowymi przekąskami, należy pamiętać, że są to źródła prostych cukrów, w tym fruktozy. Wywołują szybki wzrost oraz równie szybki spadek poziomu insuliny, co może spowodować chęć dalszego podjadania.

  • Pobudzające napoje

Warto wspomnieć również o nocnych napojach. Najlepszym dodatkiem do kolacji okaże się woda lub ziołowa herbata o właściwościach wyciszających, na przykład z melisy. Zielona herbata na noc? Lepiej nie. Znajdziesz w niej teinę, czyli odpowiednik kofeiny, który utrudni ci zaśnięcie.

Co jeść na noc? Podsumowanie

  • Twoja kolacja powinna być skomponowana z węglowodanów złożonych, warzyw oraz białka. Unikaj tłuszczu i cukrów prostych.
  • Jedz kolację nie później niż 2 godziny przed snem. Dzięki temu zaśniesz łatwiej.
  • Unikaj produktów o działaniu pobudzających – kawy, herbaty, czekolady.
  • Zadbaj o to, by ostatni posiłek nie był zbyt obfity. Wieczorem nie warto się objadać.

Nie warto rezygnować z kolacji – ta dobrze skomponowana, wesprze organizm w nocnej regeneracji i zapobiegnie napadom głodu. Pamiętaj, że kolacja powinna bazować na lekkostrawnych produktach wysokiej jakości.
Autorka: Joanna Stanuch