Data modyfikacji:

Gadżet idealny na lato? Butelka filtrująca!

Autor: Joanna Stanuch

Często podkreślam, jak wielkie znaczenie ma regularne picie wody. To podstawa zdrowia, dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu - sporą rewolucję w moich poglądach na ten temat wywołało jedno z minionych, miesięcznych wyzwań. Jednak zdrowa woda to nie tylko ta, którą możesz kupić w sklepie. Z powodzeniem możesz przygotować sobie ją sama - pomoże ci w tym butelka filtrująca.

Butelka filtrująca wodę. Jak działa?

Wykorzystuje się w niej filtr węglowy, który ma na celu oczyszczanie wody. Filtr zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, ale i szkodliwe pierwiastki, w tym przede wszystkim chlor. To właśnie on sprawia, że woda jest “twarda”.

Sekret działania butelki filtrującej tkwi w zasadzie w chemii i fizyce. Ujemnie naładowana powierzchnia węglowego filtra sprawia, że jony zanieczyszczeń “przyczepiają się do niego”. Proces filtracji wody zachodzi podczas jej picia. Dzięki temu możesz być pewna, że niepożądane składniki nie wylądują w twojej wodzie pitnej.

Butelki filtrujące wodę działają identycznie jak znane od lat dzbanki. Różnica tkwi w tym, że są poręczne i lekkie, a zatem możesz zabrać je ze sobą właściwie wszędzie.

Czy można pić wodę z kranu?

Często spotykam się z osobami, które maniakalnie podchodzą do przegotowywania wody kranowej. Zupełnie niepotrzebnie! Woda kranowa w Polsce jest zdatna do picia - jest badana regularnie i spełnia wszystkie, niezbędne ku temu normy.

 • Na co należy uważać? Po pierwsze, znaczenie ma stan rur w budynku. Stare rury mogą emitować zanieczyszczenia, które przedostają się do wody. Jeśli masz wątpliwości co do jakości swojej wody kranowej, możesz oddać jej próbkę do przebadania w Sanepidzie.
 • Pamiętaj również, że do picia zdatna jest wyłącznie zimna woda. W ciepłej mogą powstawać substancje szkodliwe dla zdrowia.
 • Powodem, dla którego warto stosować butelki filtrujące jest jak wspomniałam chlor, który w wodzie kranowej pełni rolę “dezynfekującą”, a którego powinniśmy unikać.
 • Dlaczego warto używać butelek filtrujących?

 • To rozwiązanie ekologiczne. Wyprodukowanie jednej butelki filtrującej kosztuje tylko ⅓ energii, którą zużywa się do wytworzenia butelek jednorazowych. Butelki z filtrem wytwarzane są na drodze recyklingu i możesz z nich korzystać naprawdę długo. W rezultacie, ich stosowanie zmniejsza ilość plastikowych odpadów w środowisku.
 • To wygodna opcja dla zapominalskich. Ile razy zdarzyło ci się, że w domu nagle zabrakło wody mineralnej? Zamiast pędzić do sklepu wystarczy, że napełnisz swoją butelkę filtrującą wodą z kranu.
 • Są naprawdę niedrogie - butelkę filtrującą kupisz już nawet za około 30 złotych.
 • Pomagają oszczędzać. Nawet najtańsza butelka z filtrem pozwoli ci na przefiltrowanie około 150 litrów wody! To mniej więcej 20 groszy za litr. Dla porównania, butelka wody mineralnej w sklepie kosztuje cię około 2 zł - kupując ją codziennie przez dwa tygodnie wydasz tyle, ile na butelkę z filtrem.
 • Jak długo posłuży ci butelka z filtrem?

  Filtr węglowy pozwoli oczyścić wodę w butelce nawet do jej 400 napełnień. Z reguły poleca się wymianę filtra co mniej-więcej 3 miesiące. Warto zwrócić uwagę, że droższe i lepszej jakości filtry starczą ci na dłużej.

  Jaką butelkę filtrującą wybrać?

  Butelka filtrująca szklana, a może z innego materiału? Butelek z filtrem z reguły nie produkuje się z plastiku (w ich idei chodzi przecież głównie o to, aby ograniczyć jego produkcję). Najbardziej ekologicznym, ale i zdrowym dla nas wyborem jest szkło. Butelki filtrujące najczęściej wytwarza się ze specjalnego tworzywa bez zawartości toksycznego bisfenolu A. Jego nazwa to tritan.

  Tritan jest materiałem bardzo odpornym chemicznie i termicznie. W odróżnieniu od plastiku, nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji, a dodatkowo jest bardzo trwały. Bez obaw można myć go w zmywarce. Do złudzenia przypomina szkło, jednak w odróżnieniu od niego jest bardzo lekki. Z tych względów właśnie polecam wam wybór butelek filtrujących z tritanu. Co ciekawe, często wykorzystuje się go w tworzeniu bidonów, czy naczyń kempingowych.

  Ranking najlepszych producentów

  Jeśli chcesz kupić butelkę filtrującą, zapoznaj się z opiniami w sieci i zdecyduj się na zaufanego producenta.

  Butelka Brita, Fill and go

  Lider domowej filtracji wody wypuścił na rynek poręczne butelki o bardzo efektownym designie. Bez problemu zmieścisz ją do torebki. Ma szeroką szyjkę, dzięki czemu umieścisz w niej nie tylko samą wodę, ale i ulubione dodatki takie jak mięta, czy plasterki cytryny.

  Butelka filtrująca Dafi

  Cechuje się dużą lekkością, przez co doskonale nadaje się na wędrówki po górach i inne, dłuższe podróże. Ma wąską szyjkę, przez co dodawanie do wody innych składników może być nieco trudne.

  Butelka filtrująca Bobble

  Te butelki wyróżniają się bardzo uroczym wyglądem. W ofercie producenta znajdziesz wiele kolorów i kształtów. Niektóre modele posiadają “liczniki”, które pozwalają ci na zaznaczenie miesiąca, w którym ostatnio wymieniałaś filtr. Ciekawy patent dla zapominalskich.

  Stosujecie butelki filtrujące? Jakie są wasze ulubione modele?