Data modyfikacji:

Astma - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Autor: Natalia Ciszewska

Czy wiesz, że na astmę w Polsce choruje około 4 miliony osób? Duszność, świszczący oddech i kaszel to typowe objawy astmy. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, co robić w przypadku nagłego zaostrzenia objawów, jak ją leczyć i jak nie pomylić astmy ze zwykłym przeziębieniem.

Astma – przyczyny

Jest to najprawdopodobniej choroba wieloczynnikowa. Ryzyko zachorowania zwiększa się, jeśli choruje jeden z rodziców. Środowisko obok czynników genetycznych także odgrywa ważną rolę w mechanizmie powstawania astmy. Wdychanie dymu tytoniowego, smog, mieszkanie blisko strefy przemysłowej,  a także kontakt z zarodnikami pleśni, pyłkami traw i alergenami zwierzęcymi także ma wpływa na zachorowalność.

Można wyróżnić astmę oskrzelową o podłożu niealergicznym (astma nieatopowa) i astmę o podłożu alergicznym (astma atopowa). Astma o podłożu niealergicznym występuje najczęściej u dorosłych, natomiast ta o podłożu alergicznym, rozwija się przeważnie już w wieku dziecięcym.

4 najważniejsze objawy astmy:

 • Duszność

  Może pojawiać się napadowo lub cyklicznie – najczęściej w nocy lub nad ranem. Przechodzi samoistnie lub po zażyciu leków rozkurczających oskrzela.

 • Kaszel

  To najczęstszy objaw astmy. W niektórych przypadkach, może być jedynym objawem (szczególnie u dzieci). Kaszel astmatyczny jest suchy, napadowy, niezwiązany z przeziębieniem. Pojawia się najczęściej w nocy lub po wysiłku.

 • Świsty

  Pojawiają się napadowo w wyniku zwężenia dróg oddechowych. Często towarzyszy im duszność.

 • Nietolerancja wysiłku

  Nie możesz złapać tchu po przebiegnięciu kilku metrów? Astmatycy mogą mieć trudności z oddychaniem już po niewielkim wysiłku. Bieg do odjeżdżającego autobusu lub wchodzenie po schodach może okazać się nie lada wyzwaniem. Pojawiają się kaszel i duszność. Objawy mijają same lub po zażyciu leków rozkurczających oskrzela.

  Spray do neutralizacji alergenów kurzu domowego Allergoff - 34,49 zł

  Astma – diagnostyka

  Masz napadowe ataki kaszlu, duszność i szybko się męczysz? Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego. Astmę można pomylić z przeziębieniem lub osłabieniem organizmu po przebytej chorobie. Główna różnica polega na tym, że objawy astmy nawracają i nie da się ich wyleczyć jak przeziębienia.

  Internista wypisze ci skierowanie do alergologa lub pulmonologa, jeśli będziesz potrzebowała specjalistycznej diagnostyki i leczenia. Badania dodatkowe, które mogą być zalecane przez specjalistów to alergiczne testy skórne, spirometria i rtg klatki piersiowej. Możesz także umówić się na wizytę u specjalistów prywatnie. Koszt konsultacji to około 100-180 zł.

  Co to jest spirometria?

  Spirometria to badanie, które pozwala na ocenę objętości i pojemności płuc oraz przypływy powietrza w płucach i oskrzelach. Badanie wykonuje się za pomocą spirometru.

  Przed przystąpieniem do badania, należy zrobić kilka głębokich wdechów. Podczas ostatniego wdechu przykłada się do ust rurkę z ustnikiem i wydycha powietrze do środka.

  Badanie umożliwia rozpoznanie chorób układu oddechowego (w tym astmy) oraz monitorowanie efektów leczenia astmy oskrzelowej.

  Astma – leczenie

  Leczenie astmy polega na leczeniu objawów, a nie samej przyczyny choroby. Niestety, wciąż nie ma leków, które rozprawiłyby się z astmą raz na dobre. Wczesne wykrycie schorzenia i systematyczne przyjmowanie leków pozwala żyć normalnie – możesz uprawiać sport, biegać z psem na spacerach i chodzić po schodach bez jakichkolwiek objawów choroby.

  Leki na astmę dobiera specjalista – alergolog. Mogą to być leki rozkurczające oskrzela, mukolityki, leki przeciwzapalne oraz glikokortykosterydy.

  Jak żyć z astmą?

  Astma to nie wyrok. Choroba jest nieuleczalna, ale dzięki lekom, można ją skutecznie kontrolować. Stosuj się do zaleceń specjalisty – zażywaj regularnie leki i unikaj nadmiernego wysiłku na początku leczenia. Noś zawsze w torebce leki przepisane przez alergologa (rozkurczające oskrzela, przeciwzapalne i sterydy wziewne), które pomogą w przypadku ataku astmy.

  Nagły atak astmy – jak reagować?

  Jeśli nie masz przy sobie leków lub zażyte leki nie pomagają, poproś innych o pomoc lub sama wezwij pogotowie. Zaostrzenie objawów astmy może zagrażać życiu, dlatego nie lekceważ ich. Pierwsza zasada: nie panikuj! Pamiętaj, by nigdy się nie kłaść podczas ataku astmy. Pozycja odbarczająca, ułatwiająca oddychanie to pozycja stojąca. Możesz podpierać się dodatkowo łokciami, jeśli czujesz się osłabiona. Niepokojące objawy, które wymagają wezwania służb ratunkowych to:

 • siny kolor ust, blada skóra na twarzy
 • problemy z mową
 • przyspieszenie akcji serca
 • pobudzenie organizmu
 • Astma oskrzelowa a dieta

  Nie wyleczysz się z astmy za pomocą diety, ale możesz wzmocnić swój organizm spożywając niektóre produkty i ograniczyć ataki astmy. Zanim jednak zdecydujesz się zastosować jakąkolwiek dietę, powinnaś wiedzieć na co jesteś uczulona (w przypadku astmy atopowej). Znajomość alergenów pozwoli na wyeliminowanie ich z diety. Testy alergiczne wykonane u alergologa powinny wszystko wyjaśnić.

  Chcesz wiedzieć więcej o alergii, astmie i testach alergicznych? Sprawdź:

  Alergia - choroba czystych rąk. Wszystko, co należy wiedzieć

  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
  materace

  Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

  2019-09-05
  Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
  cholesterol jak obniżyć

  Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

  2019-09-03
  Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
  dynia

  Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

  2019-08-27
  Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!