Data modyfikacji:

Alfabet zdrowia: uzupełnianie witamin

Autor: Kasia

Trudno znaleźć zdrowy produkt na literę „U”, ale ponieważ nie chcemy z niej rezygnować, w naszym Alfabecie zajmiemy się dzisiaj uzupełnianiem witamin. Powiemy, dlaczego prawidłowy poziom tych cennych substancji jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania zdrowia oraz kondycji.

W zdrowej diecie najczęściej skupiamy się na prawidłowych ilościach białka czy węglowodanów i tłuszczy, natomiast witaminy są pomijane. Jak się jednak okazuje to właśnie te związki wpływają na przemiany metaboliczne oraz regulują i nadzorują szereg istotnych procesów w organizmie. Niedobór określonych witamin może znacznie wpływać na samopoczucie i zdolności ruchowe.

Źródło: drwillard.com

Uzupełnianie witamin

Witaminy należą do substancji organicznych i powinny być dostarczane razem z pożywieniem oraz składnikami mineralnymi dzięki czemu lepiej są wchłaniane i wykorzystywane przez organizm.

Witamina B1 - pełni istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływa korzystnie na układ mięśniowy oraz pracę serca. Jej głównym źródłem w pożywieniu są między innymi: pełnoziarniste przetwory zbożowe, grube kasze i makarony, niełuskany ryż, groch, fasola, orzechy oraz mięso (wołowe i wieprzowe).

Witamina B2 – zbyt niski udział w diecie, może upośledzać procesy energetyczne oraz nasilać wytwarzanie kwasu mlekowego, co utrudnia prawidłową regenerację. Jej głównym źródłem w pożywieniu są: mleko i produkty mleczne, wątroba, drożdże, zielone warzywa, jaja, ryby, gruboziarniste przetwory zbożowe.

Witamina B6 – niedobór w organizmie może prowadzić do uszkodzeń nerwów, nieprawidłowego wytwarzania neurotransmiterów i niedokrwistości. Dobrym źródłem pirydoksyny pożywieniu są: drożdże piwne, kiełki pszenicy, ciemny ryż, wątroba, soja, orzechy.

Witamina B12 - odgrywa istotną rolę w przemianach węglowodanów i tłuszczów oraz dojrzewaniu czerwonych krwinek. Jednocześnie utrzymuje sprawność układu nerwowego, uspokaja, poprawia koncentracje i pamięć. Jej źródłami naturalnymi są: wątroba, wołowina, wieprzowina, jaja, mleko oraz sery.

Witamina B3 - nadmierne jej spożycie może jednak wpływać hamująco na rozpad kwasów tłuszczowych i zwiększone zużycie glikogenu w mięśniach. Głównym jej źródłem w pożywieniu są: chude gatunki mięs, ryby, kasze i przetwory gruboziarniste.

Witamina B5 - bierze udział w wytwarzaniu energii, zapobiega zmęczeniu. Naturalnie występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, jej źródłem mogą być także: pełne ziarno zbóż, zielone warzywa, orzechy czy drożdże.

Witamina C - jej niedobory powodują osłabienie organizmu, podatność na zmęczenie i infekcje, zmniejsza wydolność fizyczną oraz adaptację do zmian temperatury. Jej naturalnym źródłem w pożywieniu są owoce dzikiej róży, cytrusy, warzywa kapustne, ziemniaki.

Witamina E - odgrywa zasadniczą rolę w ochronie krwinek czerwonych. Ponadto wspólnie z witaminą A zabezpiecza płuca przed zanieczyszczeniami z powietrza, zmniejsza zmęczenie i łagodzi kurcze łydek. Bogatym źródłem witaminy E w pożywieniu są oleje roślinne i produkowane na ich bazie margaryny miękkie, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, soja, orzechy włoskie.

Witamina A - występuje w dwóch formach: jako retinol, w produktach pochodzenia zwierzęcego (tran rybi, wątroba) oraz karoten w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego (marchew, ciemnozielone warzywa liściaste). Witamina A odgrywa zasadniczą rolę w procesie widzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się także na jakie sposby wykorzystać maść z witaminą A przeczytaj koniecznie.

Dla kogo witaminowe suplementy?

Na grafice: 1. Witaminy Vigor Up, 13,94 zł

Więcej witaminowych suplementów diety znajdziesz TUTAJ.