Data modyfikacji:

Alfabet zdrowia: tapioka

Autor: Paulina

Specjalnie na Wasze życzenie przygotowałyśmy artykuł o egzotycznej tapioce. Czym są i jakie mają właściwości perłowe kuleczki? Odpowiadamy na Wasze pytania.

Tapioka podbija rynek zdrowej żywności. Ostatnio pisałyśmy o niej w kontekście mąki bezglutenowej. Dziś opowiemy o niej trochę więcej.

Czym jest tapioka?

Tapioka nie jest rośliną, lecz produktem pochodzenia roślinnego. To skrobia uzyskiwana z bulw manioku. Pochodzi z Brazylii, skąd dzięki Portugalczykom i Hiszpanom (czasy odkryć geograficznych i kolonizacji) przywędrowała do Europy. Nazwa pochodzi z dawnego dialektu Tupi - tipi'óka oznacza właśnie skrobię. Skrobię odzyskuje się z suszonych bulwa manioka. Co ciekawe bulwy w naturalnej postaci są trujące! Zawarte w nich substancje bardzo łatwo przekształcają się w silnie toksyczny kwas pruski (dotyczy to przede wszystkim białej odmiany).

Suszenie tapioki, fot. http://www.flickr.com/photos/21372148@N00/

Pudding z tapioką i mleczkiem kokosowym, 8,37 zł

Tapioka od kuchni

To również dość specyficzny produkt spożywczy. Perłowe kuleczki mają neutralny smak, co powoduje, że nie wpływa w znaczący sposób na potrawę. Jednocześnie dobrze pochłaniają zapachy, co sprawia, że możemy dowolnie modyfikować ich smak, tworząc w ten sposób spójną, przyjemną dla podniebienia kompozycję.

Tapioka ma szerokie zastosowanie: wytwarza się z niej m.in. chleby, placki, pasty (w szczególności popularne w kuchni wegańskiej). Grysik dobrze sprawdza się w funkcji makaronu w zupie. Dużą popularnością cieszą się również desery z tapioki, m.in. słodkie, dietetyczne puddingi.

Tapioka może być przechowywana w zamkniętym szczelnie opakowaniu nawet przez dwa lata!

Kuleczki tapioki przygotowane do zaserwowania w Bubble Tea, fot. http://our-korean-dreams.blogspot.com

Tajemniczy składnik Bubble Tea

Od jakiegoś czasu na rynku gastronomicznym króluje tajski przysmak - smakowity napój mleczno-herbaciany Bubble Tea. Osoby, które miały okazję go spróbować, jako największą frajdę i najsmaczniejszą część bąbelkowej herbaty wspominają wciągane przez rurkę elastyczne kuleczki. I tu niespodzianka! Tajemniczym składnikiem Bubble Tea jest właśnie grysik z tapioki! To jego dodatek sprawia, że napój ten jest tak bardzo pożądany. Podstawą jest zawsze herbata zielona bądź czarna w połączeniu z mlekiem i tapioką.

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
ryż basmati

Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

2020-05-23
Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
tapioka

Tapioka – gdzie kupić?

2020-05-21
Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!