Data modyfikacji:

8 błędów, które popełniasz na zakupach w trakcie diety

Autor: Paulina

No tak, gorączka zakupów. Specjaliści od merchandisingu wiedzą, jak nakłonić cię do kupienia tej czy innej rzeczy. A teraz, gdy zaczęłaś dietę, staniesz przed nie lada wyzwaniem. Przedstawiamy 8 błędów, które robisz na zakupach w trakcie diety. Przez nie skończysz z lżejszym portfelem i... ciaśniejszymi spodniami.

Na zakupach w trakcie diety nie raz zauważyłyśmy, jak bolesne jest przemieszczanie się kolorowymi, sklepowymi alejkami. Najtrudniejsze są początki i okres po upływie kilku tygodni. Wtedy najsilniej odczuwamy brak produktów, z których świadomie rezygnujemy. Wówczas ani trochę nie pomaga świadomość, że coś jest niezdrowe. Osoby zmieniające nawyki żywieniowe niestety bardzo często popełniają w sklepie kilka kardynalnych błędów. Efektem jest (o ironio!) brak efektów naszej diety i treningów. Czego zatem unikać?

1. Zakupy na głodnego

Tajemnica Poliszynela. Głodna w sklepie zjadasz oczami zawartość każdej półki. W tym stanie albo wyjdziesz ze sklepu z "to tylko malutki batonik, a ja jestem taka głodna" na ustach, albo wykupisz pół asortymentu wystawionego na hali.

2. Brak listy

Kolejna pułapka, przez którą plan dietetyczny trafia... Ekhm, przygotowanie listy nie kosztuje wiele czasu, a co lepsza, pozwala go oszczędzić. Zamiast zastanawiać się, czego jeszcze potrzebujesz, pobiegniesz do właściwych regałów. Raz dwa załatwisz zakupy, a przy okazji zaplanujesz trasę tak, żeby ominąć Zakazane Działy.

3. Kupowanie "na ślepo"

Czyli nieczytanie etykiet. Wybacz stwierdzenie, ale kierowanie się jedynie napisem na głównej etykiecie jest naiwnością. "FIT", "DIETETYCZNY", "100% OWOCÓW", "BEZ GLUTENU" - producenci i osoby projektujące opakowania doskonale zdają sobie sprawę z tego, co przyciąga uwagę klientki.

Błędem jest także skojarzeniowe i intuicyjne chwytanie produktów, które wydają nam się zdrowe. Tyczy się to chociażby świeżych surówek. Czy wiesz, że w ich składzie znajdziesz sporo cukru, tłuszczu, a często także majonez? Owszem, to o wiele lepsza opcja niż kupno batonika, ale  równie dobrze możesz udać się na dział z warzywami i wybrać kilka produktów na domową sałatkę.

Dowiedz się, jak czytać etykiety.

Dbaj o środowisko i swoją własną wygodę. Na zakupy zabieraj torbę wielokrotnego użytku.

Na grafice: 1. Torba Seepoint, 28 zł

4. "Bo było na promocji"

Kolejna marchewka, na którą łapią cię sprzedawcy - promocja stwarza pozory, że masz jedyną i niepowtarzalną okazję, żeby coś kupić lub czegoś skosztować. Drugiej szansy nie będzie? Promocja nie obliguje cię do kupna wykluczonego z diety produktu. Tym bardziej, jeśli jest to coś niezdrowego.

Uważaj też na edycje limitowane.

5. "Dziś robię cheat day"

Cheat day to święto każdej osoby na diecie. Ale świąt nie celebruje się codziennie. Jeśli za każdym razem, będąc na zakupach, sięgniesz po batonika lub puszkę słodkiego napoju, to raczej nie będziesz mogła zbyt szybko (o ile w ogóle) cieszyć się spektakularnymi efektami treningów i nowego jadłospisu.

Małe oszustwa pomagają podczas odchudzania. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru i kontroli.

Masz problem z odchudzaniem? Zobacz, jak zaplanować dietę i treningi przeczytaj TEN ARTYKUŁ.

6. Złe ścieżki zakupowe

Wspominaliśmy o tym przy okazji punku 2. - teraz jesteś bardzo wrażliwa na wszelkie pokusy, a co za tym stoi, szybciej złamiesz swój opór. Jeśli wybierasz ścieżkę idącą przez zamrażarki z lodami, regały z chipsami lub lodówki z gotowymi daniami, to najpewniej jedna ze znajdujących się w nich rzeczy trafi do twojego koszyka, a później na twój stół.

7. Zabieranie karty płatniczej

Brzmi jak absurd? Otóż nie! Jeśli masz przy sobie kartę, a na koncie środki, to bardzo prawdopodobne, że spontanicznie rozszerzysz swoją listę zakupów. Zostaw kartę w domu. To stara sztuczka na oszczędzanie. Wypłać gotówkę - kwota powinna mniej więcej równać się wysokości planowanych wydatków. Zobaczysz, że dzięki temu wrócisz do domu tylko z potrzebnymi produktami. Z czego zrezygnujesz prędzej: z chleba czy batonika?

8. Robienie zakupów w złym nastroju

"Brzydkie kobiety płaczą, ładne - chodzą na zakupy" - tak jedna z bohaterek filmu Porządna kobieta (A Good Woman, 2005) próbowała przekonać swoją rozmówczynię do zmiany zachowania, gdy tamta "odkryła" romans męża. Rzeczywiście, wiele z nas leczy swoje smutki, wydając pieniądze na drobne przyjemności. Radzimy ci unikać wtedy sklepów spożywczych. Jeśli nie musisz koniecznie tego dnia zapełnić całkowicie pustej lodówki, to omijaj supermarkety i cukiernie. Zamiast tego idź na trening lub kup sobie jakąś ładną bluzeczkę.

Więcej toreb na zakupy w przystępnej cenie znajdziesz TUTAJ.

buty do nordic walking

Jak wybrać buty do nordic walking?

2021-07-03
Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?
wykroki na siłowni

(Wy)krok do zgrabnych nóg!

2016-03-26
Zależy Ci na zgrabnych nogach, krągłych pośladkach oraz stabilnej i smukłej sylwetce? Regularnie robisz przysiady, ale efekt nie jest już dla Ciebie zadowalając...
5 nawyków dla lepszego metabolizmu

5 nawyków dla lepszego metabolizmu

2015-11-10
Próbujesz jednej diety, drugiej, trzeciej. Dalej nie możesz osiągnąć oczekiwanego spadku wagi. Przecież stosujesz się do wytycznych, więc jak to możliwe? Przest...
maraton fitness jak się przygotować

Maraton fitness - jak się przygotować?

2015-11-05
Maraton fitness to jeden z gorących trendów wśród osób trenujących. Masowe imprezy oparte na treningach grupowych przyciągają coraz więcej pasjonatek sportowych...
jak określić typ pronacji biega po utwardzanej nawierzchni

Jaki jest Twój typ pronacji? TEST BIEGACZA

2015-09-06
Trzy typy stopy i różne rodzaje obuwia. Chcesz wiedzieć, jak określić typ pronacji? Zobacz, w jaki sposób możesz przetestować swoje stopy. Oto kilka domowych me...
trening kobiety po 40-stce główne

Aktywna po 40-stce cz. 1: Od czego zacząć?

2015-09-03
Kobieta jest podobno jak wino: z wiekiem staje się jeszcze lepsza. Dla nas jesteś wspaniała w każdym wieku. Dla nas nie ma też wymówek. Aktywność fizyczna to po...