Data modyfikacji:

3 ćwiczenia na ból kręgosłupa

Autor: Kasia

Ból pleców może nam towarzyszyć niezależnie od wieku. Siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej do minimum i spędzanie czasu wolnego bez ruchu to główne pułapki oraz najpewniejsze przyczyny bólu kręgosłupa. Wbrew pozorom pozycja leżąca nie odciąża kręgosłupa – cały czas narażony on jest na wysiłek. Skutkuje to bólem w okolicach lędźwi, krzyża i karku. Skutecznym sposobem na rozluźnienie są ćwiczenia. Przedstawiamy 3 z nich.

Jeśli główną przyczyną bólu jest siedzący tryb życia i brak ruchu postarajmy się to zmienić. Niedługo dni będą znacznie cieplejsze, wyciągnijmy rower i do pracy zamiast samochodem wybierzmy się dwuśladem. W ciągu 8 godzin w biurze co jakiś czas wstańmy, przespacerujmy się i wykonajmy kilka rozciągających ćwiczeń. Po pracy zawsze znajdźmy czas na spacer. Nasze plecy z pewnością odwdzięczą się lepsza kondycją i brakiem uciążliwego bólu. Prezentujemy 3 ćwiczenia, które możemy wykonać wszędzie, nie zajmują zbyt wiele czasu, a przynoszą ulgę.

Źródło: livestrong.com

Ćwiczenie 1. Kręgosłup szyjny

Ta część kręgosłupa cierpi z uwagi na pracę przed komputerem. Nasza głowa jest stale pochylona nad klawiaturą, co sprawia, że po wyprostowaniu czujemy ból. Aby temu zapobiec co jakiś czas postarajmy się znaleźć chwilę na kręcenie głową. Stajemy prosto, ręce możemy położyć na biodrach lub ułożyć wzdłuż ciała. Kręcimy głową raz w jedną, raz w drugą stronę. Następnie próbujemy na przemian dotknąć brodą ramion. Możemy także pochylać i odchylać głowę. Każde ćwiczenie wykonujemy kilka razy.

Ćwiczenie 2. Kręgosłup piersiowy

Kręgosłup piersiowy odczuwamy bardzo po całym dniu siedzenia przy biurku. Mamy ochotę wtedy „dogiąć” go w drugą stronę, aby poczuć ulgę. Jest to naturalny odruch, gdyż w ciągu dnia nasza klatka jest pochylona, a kręgosłup nagina się do przodu. Skutecznym ćwiczeniem jest wstanie, splecenie rąk z tyłu, odgięcie głowy i delikatne przyciąganie dłoni do głowy. Powtarzamy 5 serii, każdą po 10 takich przyciągnięć.

Ćwiczenie 3. Kręgosłup lędźwiowy

Dolna część kręgosłupa obciążona jest szczególnie, ponieważ to ona trzyma cały ciężąc naszego ciała, nasze zbyt szybkie schylanie się, aby coś podnieść czy dźwiganie ciężarów. Ulgę przyniesie im proste ćwiczenie polegające na wykonywaniu skłonów naprzemiennie do obu kolan. Co istotne skłony wykonujemy na boki, a nie do przodu. Staramy się podczas tych ruchów zachować proste plecy. Wykonajmy na każdą stronę po 10 skłonów.

Źródło: womenfitness.net

Ten wbrew pozorom prosty zestaw ćwiczeń przyniesie nam ulgę i wytchnienie podczas pracy, ale także warto wykonać serię rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed pójściem spać. Z pewnością szybko odczujemy różnicę. Jeśli ból jest uciążliwy warto wypróbować także inne metody, np. kinesiotaping, czyli specjalne taśmy pomagające w leczeniu dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.

Więcej informacji na jego temat znajdziesz w artykule KLIK.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.