Data modyfikacji:

Zatrucie grzybami - jak rozpoznać i jak reagować?

Autor: Natalia Ciszewska

Niestrawność, ból brzucha i nudności to jedne z najczęstszych objawów zatrucia grzybami, które przeważnie mijają samoistnie, ale nie zawsze. Zatrucie muchomorem sromotnikowym wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej. Jeśli masz wątpliwości, czy wszystkie grzyby zebrane w lesie są jadalne, nie jedz ich! Sprawdź, czym grozi zjedzenie trujących grzybów i jak reagować, kiedy dojdzie do zatrucia.

Co w grzybie jest trujące?

Gatunki grzybów uznawanych za trujące dla człowieka posiadają toksyny, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Objawy zależą od specyfiki toksyny, jej dawki i ogólnej kondycji zdrowotnej. Do wystąpienia objawów zatrucia muchomorem sromotnikowym wystarczy minimalna dawka trucizny (falotoksyny).

Czy warto jeść grzyby?

Grzyby, choć są bardzo smaczne, nie posiadają prawie żadnych wartości odżywczych. Składają się przede wszystkim z wody i białek, które jednak nie są dla ludzi łatwo przyswajalne. Grzyby stają się przez to ciężkostrawne dla ludzkiego przewodu pokarmowego.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by dorosłe, zdrowe osoby jadły grzyby. Pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo, dlatego jedz je z umiarem. Nadmiar grzybów w diecie może spowodować bóle brzucha i niestrawność.

Czy wiesz, że kordyceps stymuluje układ immunologiczny, kolczak obłączasty wpływa na prawidłową pracę serca a siedzuń sosnowy działa antyoksydacyjnie? Chociaż nie są bogate w substancje odżywcze, grzyby zawierają dużo substancji, które wspomagają pracę niemal każdego układu.

Przechowywanie grzybów

Świeże grzyby trzeba zjeść jak najszybciej lub odpowiednio je przetworzyć, by nie zdążyły się zepsuć. Wilgotne grzyby są doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i bakterii. Doskonałym sposobem przechowywania grzybów jest ich suszenie. Dzięki temu można cieszyć się zupą grzybową lub sosem grzybowym przez cały rok. Grzyby można także mrozić lub peklować w słoiczkach.

Suszarka do grzybów MPS MSG-02 - 124,50 zł

Niebezpieczne gatunki grzybów

Najczęstszym powodem zatruć grzybami i jednocześnie najsilniej trującym grzybem jest muchomor sromotnikowy. Grzyby, które mogą powodować objawy ze strony układu pokarmowego to: borowik szatański, pieprznik, czernidlak pospolity czy mleczaj.

Pamiętaj, że nieprawidłowo przechowywane grzyby jadalne także mogą być toksyczne. Na skutek braku dostępu powietrza, zawarte w nich białka ulegają rozkładowi. Może to objawiać się schorzeniami ze strony układu pokarmowego. Nigdy nie zbieraj grzybów do foliowych reklamówek. Zastąp je wiklinowym koszykiem wyłożonym papierem śniadaniowym.

 

Ilustrowany leksykon grzybów w Polsce - 58,49 zł

Zatrucie grzybami – objawy

Łagodne objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po godzinie od ich zjedzenia. W przypadku zjedzenia toksyn działających na układ pokarmowy, będą to przede wszystkim wymioty, biegunka, ból brzucha i niestrawność.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym zaczyna się podobnie, jednak już po około dwóch dniach pojawiają się objawy niewydolności wątroby – żółte błony śluzowe i zaburzenia składu krwi.

Inne objawy, które mogą pojawić się po zjedzeniu trujących grzybów to: zaburzenia widzenia, niedowłady, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości czy drżenie mięśni.

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Jeśli po zjedzeniu posiłku z grzybami, zauważyłaś u siebie lub u bliskich niektóre z objawów zatrucia, reaguj od razu. Dzięki temu zmniejszysz szkodliwy wpływ toksyn na organizm.

Po pierwsze: sprowokuj wymioty. Tyczy się to wszystkich osób, które jadły tę samą potrawę z dodatkiem grzybów, nie tylko tych, w których już wystąpiły objawy.

Po drugie: zbierz resztki potrawy z grzybami oraz wymiociny do czystego pojemnika. Staraj się przechowywać resztki potrawy z dodatkiem grzybów jeszcze przez kilka dni po ich zjedzeniu. Jeśli wystąpią objawy zatrucia po ich zjedzeniu, będziesz mogła oddać resztki do badań toksykologicznych, które ustalą które toksyny były powodem zatrucia.

Pamiętaj, że nie wyleczysz się z zatrucia grzybami na własną rękę, dlatego nie odwlekaj wizyty u lekarza. Czas w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym odgrywa ważną rolę. Im szybciej zostanie wprowadzone leczenie, tym mniejsze są szanse na trwałe uszkodzenie wątroby.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz zatrucie grzybami, nie ma na co czekać – zgłoś się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. Zabierz ze sobą resztki potrawy z grzybami lub wymiociny do badań. Badania toksykologiczne mają na celu ustalenie przyczyny zatruć, wyodrębnienie toksyn, które spowodowały objawy zatrucia. Dzięki temu, wiadomo jak dana toksyna działa na organizm.

Skutki zatrucia grzybami

Łagodne objawy zatrucia grzybami mijają samoistnie. Jednak w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym uszkadzają wątrobę, czego objawem często jest żółtaczka. W niektórych przypadkach, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep wątroby.

Jak zapobiegać zatruciu grzybami?

  • Nie ryzykuj, nie zbieraj grzybów, których nie znasz. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z grzybobraniem, sprawdzaj każdy zebrany grzyb w atlasie grzybów.
  • Nie zbieraj grzybów bardzo młodych, które nie zdążyły się jeszcze odpowiednio do ich gatunku ukształtować. Na tym etapie ich rozwoju, bardzo łatwo można je pomylić z trującymi grzybami.
  • Nie zbieraj też starych grzybów jadalnych. Występująca w grzybach cholina, może pod wpływem działania bakterii przejść w substancję podobną do muskaryny – toksyny, która znajduje się między innymi w trującym muchomorze czerwonym.
  • Pamiętaj, by nie podawać dzieciom, osobom ze schorzeniami układu pokarmowego i starszym potraw z grzybami, które są ciężkostrawne.
  • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    blender

    Prezenty dla dbających o siebie

    2022-12-11
    Lubicie przydatne gadżety? Zobaczcie nasze propozycje użytecznych prezentów, które przydadzą się osobom dbającym o siebie!Jogurtownik SeverinJogurty zrobione sa...
    Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

    Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

    2022-12-08
    Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    suplementy dla wegetarian

    Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

    2022-04-04
    Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!