Data modyfikacji:

Miód – zastosowanie i właściwości różnych rodzajów miodu

Ta zdrowsza alternatywa cukru znajduje szerokie zastosowanie w kuchni – dodajemy go do deserów, dań obiadowych, a w porze zimowej doskonale komponuje się z ulubioną herbatą. Czy wiecie jednak, że miód to również znakomity, naturalny kosmetyk? Dziś parę słów o tym, co dobrego pszczele złoto może przynieść urodzie, a także jak przygotować domowe kosmetyki z jego wykorzystaniem.
miód właściwości

Przeczytaj również: Nasiona konopi – jak jeść?

Co drzemie w miodzie?

Chyba trudno o kogoś, kto nie przepada za miodem. Słodki, a zarazem bardzo aromatyczny wytwór pracy pszczół nie tylko dodaje potrawom i napojom pysznego smaku, ale i przynosi nam mnóstwo prozdrowotnych korzyści. Miód to prawdziwa kopalnia cennych mikroelementów i witamin, w tym tych z grupy B, a także witamin A, C, biotyny i kwasu foliowego. Znajdziemy w nim również mnóstwo potasu, wapnia, fosforu i magnezu. O prozdrowotnych właściwościach miodu przeczytasz tutaj, jednak dziś chciałabym was przekonać do stosowania go w nieco innym celu – jako element pielęgnacji urody.

Dla pięknego ciała – miód. Właściwości cenione od wieków

Zapewne każdy, kto uważał na lekcjach historii, pamięta sylwetkę królowej Egiptu – Kleopatry. Słynąca z wyjątkowej urody władczyni dbała o swoją powierzchowność, kąpiąc się w oślim mleku i… miodzie. To właśnie ta mieszanka miała zapewniać jej skórze gładkość i zdrowy blask. Podobno Kleopatra stosowała również miód na włosy. <b>Nie tylko kobiety z elit ceniły </b><strong>miód – właściwości </strong><b>tego produktu wykorzystywane były przez panie z różnych warstw społecznych.</b> Znacznie później, bo w XIX wieku, zaczęły powstawać pierwsze wielkie koncerny kosmetyczne. Wówczas miód stanowił bardzo popularny składnik kosmetyków do ciała, twarzy i włosów.

Miód i właściwości cenne dla skóry

Pierwszym atutem miodu w kwestii pielęgnacji urody jest jego zbawienny wpływ na kondycję skóry. To składnik wysoce nawilżający – pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze, co opóźnia jej starzenie, poprawia koloryt i jędrność. Przy tym miód działa bardzo delikatnie – z tego względu spotykamy go również w kosmetykach dedykowanych małym dzieciom. Gotowe produkty pielęgnacyjne z miodem dedykowane są głównie skórze suchej, odwodnionej i dojrzałej. Z drugiej strony miód cechuje się działaniem antybakteryjnym, dlatego doskonale wpływa na stan cer trądzikowych i tłustych.

Domowe kosmetyki do twarzy z miodem

Co możemy przygotować w domu, mając do dyspozycji słoiczek miodu? Przede wszystkim nawilżające, odżywcze maseczki. Oto kilka moich propozycji:
  • 1 łyżkę miodu mieszamy z 2 łyżkami gęstej śmietany lub jogurtu naturalnego oraz 1 żółtkiem jaja. Tak przygotowana maska na twarzy powinna pozostawać przez 25 minut. Po upływie tego czasu zmywamy ją ciepłą wodą.
  • Mieszamy 1 łyżkę miodu, 1 żółtko oraz 1 łyżkę owsianej mąki. W ten sposób uzyskamy maskę nawilżająco-oczyszczającą. Wystarczy 15 minut, aby uzyskać gładką, oczyszczoną skórę.
  • Sposób Kleopatry – 1 łyżkę miodu mieszamy z 1 łyżką tłustego mleka oraz 1 białkiem jaja. Na twarzy pozostawiamy przez 25 minut.

Ciało słodkie niczym miód. Właściwości ujędrniające i nawilżające

Czy wiesz, że miód to także recepta na gładką i nawilżoną skórę całego ciała? Sposób na to jest banalnie prosty – kilka łyżek miodu dodajemy do codziennej kąpieli. Poza efektem w postaci ujędrnionej skóry fundujemy sobie pachnący, odprężający relaks. Możemy zdecydować się także na gotowe kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością miodu.

Chcąc pozbyć się cellulitu, możemy również wykorzystać potencjał miodu. Właściwości pszczelego złota w połączeniu ze świeżo mieloną kawą mogą zdziałać cuda – tak przygotowany peeling wygładza, poprawia krążenie, odżywia i nawilża skórę. Gotowe kosmetyki w starciu z nim nie mają najmniejszych szans!

Miód na włosy – czy to działa?

Zdaje się, że królowa Egiptu miała sporo racji, wybierając nakładanie miodu na włosy. Ogrom witamin i mikroelementów w nim zawartych odżywi nawet bardzo zniszczone kosmyki. Najprostszym sposobem na zastosowanie miodu w pielęgnacji włosów będzie wykonanie domowej maski – ½ szklanki miodu mieszamy z ¼ szklanki oliwy z oliwek (lub innego oleju, np. z pestek winogron).

Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na włosy na 30 minut, po czym dokładnie spłukujemy. Jeśli przy okazji chcecie uzyskać działanie rozjaśniające, do maski dodajcie kilka kropel soku z cytryny. Podczas stosowania miodu na włosy warto wmasować odrobinę w skalp – aby go nawilżyć, odżywić i wzmocnić nowo wyrastające włosy.

Miód na spękane usta

Zwłaszcza jesienią i zimą skóra ust wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To zadanie doskonale spełnią pomadki i balsamy z dodatkiem miodu – właściwości tego składnika zapobiegają pierzchnięciu, odżywiają i nawilżają. Również i w tym wypadku możemy stworzyć domowe kosmetyki do pielęgnacji ust. Przykładem może być domowy peeling do ust z miodem i cukrem. To moja niezawodna metoda na gładkie usta, niezależnie od pory roku.

Mam nadzieję, że przekonałam was do wykorzystywania potencjału miodu nie tylko w kuchni, ale i w ramach codziennej pielęgnacji. Wypróbujcie któryś z moich prostych przepisów i dajcie znać, jak sprawują się u was. :)

Właściwości zdrowotne miodu

Czy wiesz, że na kosmetyce nie kończą się właściwości miodu? Uwielbiany słodki produkt znalazł również swoje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze informacje na temat możliwości wykorzystania miodu w kuchni w taki sposób, aby poprawić swoje zdrowie i wykorzystać do maksimum jego cenne właściwości.

Do jednych z najważniejszych właściwości miodu zaliczamy działanie bakteriobójcze, któremu ufał sam ojciec medycyny, czyli Hipokrates. To wszystko dzięki znajdującym się w jego składzie enzymom, apidycynie, lizozymie i nadtlenkowi wodoru, które wspólnie bez problemu radzą sobie z bakteriami. Właśnie dlatego można z powodzeniem stosować miód w przypadku laseczek wąglika, grzybów Candida, paciorkowców, gronkowców czy prątków gruźlicy.

Miód na układ pokarmowy

Miód to również znakomity dodatek do diety osób, które mają problemy z układem pokarmowym, szczególnie z wrzodami żołądka czy jego zapaleniem. Regularne sięganie po złoty nektar może pomóc nie tylko w walce z bakteriami, ale także w zmniejszeniu stanu zapalnego i wsparciu regeneracji.

Co więcej, z pomocą miodu możesz także uporać się z nawracającymi bólami brzucha i poprawić swój metabolizm. Jeśli zdiagnozowano u ciebie ZJD (zespół jelita drażliwego) lub zapalanie jelit, to zdecydowanie warto wprowadzić go do swojego codziennego jadłospisu. Co więcej, miód sprawdzi się także na nudności czy zgagę.

Inne właściwości miodu

Do pozostałych <strong>właściwości miodu</strong> zaliczamy między innymi:
  • działanie nasenne,
  • pomoc w ukojeniu nerwów i stresu,
  • zwalczanie biegunek,
  • przyspieszenie gojenia się ran,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • pomoc w leczeniu przeziębienia,
  • wsparcie w leczeniu chorób pęcherza moczowego i prostaty,
  • działanie rozgrzewające.

Rodzaje miodu

Pamiętaj, że w sklepach i nie tylko, znajdziesz wiele rodzajów miodów, które mogą mieć różne zastosowanie. Który z nich w takim razie wybrać? Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie cenne informacje na temat miodu gryczanego, lipowego, akacjowego i rzepakowego oraz ich właściwości.

Miód gryczany ma właściwości bakteriobójcze, wspomaga prawidłową pracę serca, a do tego pomaga w przyspieszeniu procesu gojenia się ran. Do diety powinny włączyć go przede wszystkim osoby, które zmagają się z chorobami serca i układu krążenia. Możesz dodawać miód gryczany do herbaty i ulubionych wypieków.
Miód lipowy jest bogactwem glukozy i fruktozy, witamin i minerałów oraz olejku eterycznego, garbników i flawonoidów. Nic więc dziwnego, że znalazł swoje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Zaliczamy do nich głównie pomoc w leczeniu przeziębienia – miód lipowy ma właściwości napotne i wykrztuśne, a do tego może obniżać gorączkę. Dodatkowo jest polecany osobom, które zmagają się z bezsennością i napięciem oraz chorobami układu krążenia.
Miód akacjowy, w przeciwieństwie do innych rodzajów złotego nektaru, nie ma tak dobrych właściwości antybiotycznych. Nie oznacza to jednak, że masz z niego rezygnować! Naturalny produkt pomaga we wzmocnieniu układu odpornościowego, ma pozytywny wpływ na układ krwionośny i serce, a do tego pomaga w przypadku problemów z układem pokarmowym.
Miód rzepakowy to jeden z najpopularniejszych produktów. Pszczeli nektar jest znakomitym wsparciem w trakcie przeziębień, ale nie tylko. Na liście jego zastosowań znajdziesz również pozytywny wpływ na kondycję serca i układu krążenia bez jednoczesnego obciążania wątroby. Dodatkowo miód rzepakowy ma właściwości detoksykacyjne, pomaga w walce ze wzdęciami, a do tego przyspiesza gojenie się ran.
Autorki: Joanna Stanuch & Katarzyna Wendzonka