Data modyfikacji:

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Autor: Paulina

Udało Ci się schudnąć? Osiągnęłaś już swój cel - wymarzoną sylwetkę. Koniec z głodówką i ciężką pracą. Teraz możesz odpuścić i wrzucić na luz. Błąd! Jedyne, co zaczniesz popuszczać, to pasek w za ciasnych spodniach. Podpowiadamy, jak uniknąć efektu jo-jo.

Jak działa efekt jo-jo? Pamiętasz zapewne zabawkę ze swojego dzieciństwa: dysk z nawiniętym na niego sznurkiem. Zabawa polegała na wprawianiu w ruch dysku, który w reakcji na Twoje działanie odwijał się i zawijał, wracając do dłoni dziecka. Ten przykład bardzo obrazowo oddaje naturę efektu jo-jo, czyli naprzemiennego szybkiego chudnięcia i ponownego przybierania na wadze. To pułapka, w którą bardzo często wpadają osoby stosujące drastyczne diety cud. Podpowiadamy, jak uniknąć efektu jo-jo i trwale utrzymać piękna i zdrową sylwetkę.

1. Wybierz proces, nie rewolucję

Podstawowym błędem osób odchudzających się jest narzucanie sobie nieracjonalnego tempa redukcji. Zbytnia koncentracja na ubytku wagi prowadzi do radykalnych zmian żywieniowych i treningowych. Owszem, duże cięcia w podaży kalorycznej, dodatkowo połączone z intensywnymi ćwiczeniami, przynoszą szybkie efekty. Każdy kij ma dwa końce - zmiany tego typu prowadzą do osłabienia organizmu, zniszczenia tkanki mięśniowej, a w konsekwencji również do spowolnienia metabolizmu. Rozłóż pracę w czasie. Strategia długoterminowa to trwałe efekty. Nie staraj się chudnąć więcej niż 0,5-1 kg tygodniowo.

2. Stosuj zdrową dietę

Dieta jest przez wielu pojęciem źle interpretowanym. Przez dietę należy rozumieć racjonalne żywienie, przewidujące wszystkie potrzeby naszego organizmu. To nie głodówka! Nie ulegaj złudzeniu diety cud. Zagłodzony organizm buntuje się i broni. Dlatego w trakcie redukcji, a także po jej zakończeniu wręcz rzucamy się na jedzenie (pamiętaj, że Twój metabolizm bardzo zwolnił, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej).

Lepszym rozwiązaniem jest stopniowa zmiana nawyków żywieniowych, która pozwoli Ci oswoić się z nowym stylem jedzenia. Warto również skorzystać z pomocy sprawdzonego dietetyka, który przygotuje dla Ciebie spersonalizowany jadłospis, uwzględniający Twoje cele, prowadzony tryb życia oraz warunki zdrowotne organizmu. Podczas tworzenia swojego menu możesz również skorzystać z naszych podpowiedzi na zdrowe obiady i desery do pracy.

3. Kontroluj swoje ciało

Raz osiągnięty efekt nie jest nieodwracalny. Utrzymanie go to sztuka trudna, a najtrudniejsze są początki. Owładnięci euforią zwycięstwa, zapominamy o pokorze. W przypadku efektu jo-jo pierwsze symptomy umkną Twojej uwadze, ale za jakiś czas zauważysz tę zmianę. Aby tego uniknąć, przeprowadzaj pomiary kontrolne (z zachowaniem zdrowego rozsądku). Raz w tygodniu lub co dwa tygodnie zmierz obwody ciała i zważ się. Nie popadaj jednak w panikę, gdy na wyświetlaczu wagi pojawi się jeden dodatkowy kilogram. Jeżeli konsekwentnie stosujesz się do zaleceń, to możesz założyć, że to wina zalegającej w organizmie wody.

4. Nie wracaj do starych nawyków

Małe odstępstwa od planu bywają dobre dla utrzymania higieny psychicznej. Jednak ciągłe wracanie do starych, złych nawyków żywieniowych odwracają cały proces. Jo-jo wraca do dłoni.

5. Stopniowo zwiększaj kaloryczność

Wychodząc z trybu redukcji, musimy przywrócić równowagę organizmowi. Twoje ciało zdążyło się przyzwyczaić do nowych warunków i niższej kaloryczności. Drastyczne zwiększenie porcji (objętościowe i energetyczne) będzie przez nie odczytywane jak przejedzenie. Zamiast spalać nadwyżkę energetyczną, zacznie ją gromadzić w postaci rezerw. Twoja z trudem wypracowana sylwetka znów ukryje się pod miękką warstwą tłuszczyku.

Krok po kroku modyfikuj swoje posiłki, dokładając po 100 kcal - w ten sposób unikniesz gwałtownego przyrostu masy i efektu jo-jo.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
uśmiech

Ranking wybielających past do zębów

2019-08-26
Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.